یکشنبه, 13 بهمن 1398 - 12:50

جهان به سمتی در حال حرکت است که به نظر می رسد برندها صرفا با تمرکز بر روی حوزه کاری خود، قادر به فعالیت در آینده نخواهند بود. به همین خاطر در چند وقت اخیر شاهد طرح های بزرگی از سوی این برندها در حوزه های غیرتخصصی هستیم. در جدیدترین این موارد شرکت خودروسازی انگلیسی که زیرمجموعه بی ام او محسوب می شود، اعلام کرده است که تا سال 2029 قصد ساخت یک رآکتور هسته ای کوچک در کشور خود را دارد. این اقدام می تواند باعث بی نیازی برق کل انگلستان برای مدت یک دهه باشد.

برنامه رولز رویس برای ساخت رآکتور هسته ای

نکته جالب این است که نیروگاه های مینیاتوری قابلیت حمل با کامیون را داشته و ممکن است این شرکت اقدام به تولید و عرضه آن برای کشورهای دیگر نیز کند. همچنین کوچک بودن ابعاد آنها باعث می شود تا هر شهر بتواند میزبان یکی از آنها باشد. با این حال این طرح مخالفانی نیز دارد. درواقع به عقیده برخی از افراد بهتر است تا تولید برق از انرژی هسته ای که اقدامی هزینه بر نیز محسوب می شود، کنار گذاشته شده و از انرژی های تجدیدپذیر نظیر نور خورشید و باد که سرمایه گذاری بر روی آنها کاملا ارزان قیمت تر محسوب می شود، انجام گیرد، با این حال واقعیت این است که در حال حاضر مسئله تغییرات اقلیمی و گرم شدن زمین بر اثر میزان انتشار کربن، به دغدغه ای جهانی تبدیل شده است. به همین خاطر برای مقابله با آن استفاده از تمامی تکنولوژی ها الزامی خواهد بود.

مطلب مرتبط: رولز رویس؛ برندینگ

همچنین بنا بر آینده نگری هایی که برای این طرح وجود دارد، امکان بازگشت کل سرمایه در مدت زمانی کوتاه امکان پذیر است. همچنین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که سرعت رشد تکنولوژی بسیار بالا بوده و حتی ممکن است تا 9 سال آینده، این اقدام هم قیمت طرح هایی نظیر نصب توربین های بادی باشد. در نهایت تامین امنیت این رآکتورها به علت کوچک بودن، کاملا عملی و ساده خواهد بود. با این حال هنوز تا 9 سال آینده، زمان زیادی باقی مانده است و امکان بروز هر اتفاقی وجود دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید