یکشنبه, ۱۲ آذر(۹) ۱۴۰۲ / Sun, 3 Dec(12) 2023 /
           
فرصت امروز
بررسی راهکارهایی برای بازاریابی در تیک تاک

طراحی کمپین بازاریابی در عصر تیک تاک

2 سال پیش ( 1399/12/10 )

امروزه بازاریابی باید با توجه به نکات متعددی صورت گیرد. بسیاری از برندها دیگر امکان سرمایه گذاری بر روی پلتفرم‏ های بازاریابی سنتی را ندارند. این امر حتی در حوزه شبکه های اجتماعی نیز به چشم می خورد. استفاده از تیک تاک در میان بازاریاب ها روز به روز در حال گسترش است. شاید این امر در نگاه نخست اهمیت بسیار زیادی برای آینده دنیای بازاریابی نداشته باشد. تیک تاک در هر صورت یکی دیگر از چندین شبکه اجتماعی در دسترس بازاریاب ها محسوب می شود. نکته مهم در این میان گسترش غیرمنتظره تیک تاک و شهرت بسیار بالای آن در میان برخی از مشتریان مانند نسل جوان است بنابراین امکان برخورد عادی بازاریاب ها با این پلتفرم مهم وجود ندارد. 

بازاریابی در تیک تاک اغلب برای بازاریاب ها نوعی مشکل به حساب می آید. برخی از بازاریاب ها در مسیر تعامل با مخاطب هدف به تکنیک های سنتی اتکا دارند. تیک تاک به دلیل محیط کاربری و ماهیت متفاوتش در مقایسه با دیگر پلتفرم‏ های اجتماعی نیاز به استفاده از شیوه های نوآورانه برای بازاریابی دارد. در ادامه به برخی از نکات مهم برای بازاریابی موفق در تیک تاک اشاره خواهیم کرد. 

طراحی کمپین بازاریابی در عصر تیک تاک

تعریف مخاطب هدف

بازاریابی در هر پلتفرمی باید با تمرکز بر روی یک مخاطب هدف صورت گیرد. وقتی کمپین بازاریابی دارای مخاطب هدف مشخصی باشد، امکان سرمایه گذاری بر روی آنها و تعامل اختصاصی فراهم خواهد شد. این امر در مورد کمپین های بی هدف و بدون مخاطب، کمتر به چشم می خورد. یکی از نکات مهم برای هر برندی صرفه‏ جویی در هزینه های کسب و کار است. این امر به معنای کاهش هزینه های سرسام‏ آور بازاریابی به منظور تداوم فعالیت در بازار است. اگر کسب و کار شما نیز در پی چنین هدفی است، باید نسبت به اجرای درستش اقدام نماییم. 

مطلب مرتبط: بازاریابی و چالش طراحی ویدئوی وایرال در تیک تاک

استفاده از معیارهایی نظیر سن، جنسیت، محل سکونت، تحصیلات و محصولات مورد علاقه مهمترین نکات برای یافتن مخاطب هدف مناسب است. 

تعیین شعار و هدف برند

هدف هر برند از بازاریابی متفاوت است. امروزه کمتر برندهایی دارای اهداف مشترک در زمینه بازاریابی هستند. این امر به نوبه خود موجب جذابیت هرچه بیشتر دنیای بازاریابی شده است. پیش از طراحی کمپین بازاریابی باید نسبت به اهداف برند تمرکز نماییم. این امر در سایر حوزه ها نظیر انتخاب شعار اصلی بازاریابی نیز کاربردی خواهد بود. یکی از ایرادات اصلی کسب و کارها عدم توجه به اهمیت ارتباط میان هدف برند و شعارهای بازاریابی است. همین امر موجب ناتوانی برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف می شود. 

برندهای بزرگی نظیر اپل، نایک یا دیزنی به خوبی از اهداف اصلی شان در حوزه بازاریابی اطلاع دارند. دلیل این امر طبقه بندی اهداف و اعلام رسمی‎شان از سوی تیم بازاریابی است. سپس در زمینه انتخاب شعار بازاریابی، با استفاده از اهداف اصلی، بهترین شعارهای ممکن انتخاب می شود. شاید در نگاه نخست این فرآیند بیش از اندازه ساده به نظر برسد. نکته مهم در این میان وفاداری به چنین الگویی برای طراحی کمپین بازاریابی است. در غیر این صورت کسب و کارها به شدت با مشکل برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف مواجه خواهند شد. 

خلاصه سازی کمپین

کمپین های بازاریابی باید در کوتاه ترین شکل ممکن ارائه شود. ایراد اصلی برخی از برندها تلاش برای بیان نکات متعدد در قالب یک کمپین است. اگر محتوا و پیام های زیادی برای بیان به مخاطب هدف داریم، باید چندین کمپین را مدنظر قرار دهیم. یکی از الگوهای ساده در این میان تلاش برای استفاده از کمپین های دنباله دار است. البته کمپین های دنباله دار باید محدود به 3 یا 4 قسمت شود. در غیر این صورت مخاطب هدف حوصله لازم برای پیگیری کمپین را نخواهد داشت.

اهمیت ویدئوهای کوتاه

تیک تاک پلتفرمی برای به اشتراک گذاری ویدئوهای کوتاه است بنابراین بازاریابی در این پلتفرم نیز باید با استفاده از ویدئوهای کوتاه صورت گیرد. بسیاری از برندها برای تعامل با مخاطب هدف نیاز به مشاهده محتوای جذاب دارند. بسیاری از برندها محتوای جذاب را در قالب ایده ها بررسی می کنند. مهمترین معیار برای ارزیابی یک کمپین و محتوای بازاریابی در تیک تاک کوتاهی اش است. اگر ویدئوهای تیک تاکی برندها طولانی باشد، هیچ کاربری به آنها توجه نشان نخواهد داد. این امر در میان بسیاری از برندها دردسرساز شده است. 

بازاریاب ها پیش از ورود به عرصه بازاریابی در تیک تاک باید نسبت به مطالعه برخی از تفاوت های این پلتفرم با دیگر شبکه های اجتماعی اقدام نمایند. در غیر این صورت مشکلات بسیار زیادی پیش روی آنها قرار خواهد گرفت. بسیاری از کمپین های شکست خورده در تیک تاک به دلیل عدم توجه بازاریاب ها به تفاوت محیط تیک تاک با دیگر پلتفرم ها روی می دهد. بنابراین اندکی مطالعه پیش از ورود به عرصه بازاریابی در تیک تاک ضروری خواهد بود. 

توجه به سبک ویدئوها

رعایت یک سبک مشخص برای تولید ویدئوهای بازاریابی در تیک تاک دارای اهمیت است. بسیاری از برندها برای بازاریابی و تعامل با مخاطب هدف از سبک های متفاوتی استفاده می کنند. این امر شاید در نگاه نخست به معنای افزایش جذابیت‏ های بازاریابی برندها باشد، اما در بلندمدت موجب دلسردی کاربران نسبت به دنبال کردن برند موردنظر می شود. 

امروزه تمام برندهای بزرگ دنیا دارای سبک خاصی برای تولید ویدئوی بازاریابی هستند. این امر به آنها برای ایجاد رابطه ای طولانی مدت با مخاطب هدف کمک می کند. کاربران در شبکه های اجتماعی فقط 3 ثانیه به هر ویدئو برای اثبات ارزشمندی اش فرصت می دهند بنابراین اگر ویدئوی بازاریابی برندمان از سبکی مشخص استفاده نماید، به سادگی امکان تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف فراهم خواهد شد. 

تغییر سبک بازاریابی به طور مداوم ایده مناسبی نیست. درست به همین خاطر کسب و کارها پیش از ورود به عرصه بازاریابی در تیک تاک باید نسبت به سبک اصلی ویدئوهای شان فکر کنند. این امر شاید در وهله نخست زمان بسیار زیادی از بازاریاب ها بگیرد، اما موفقیت بلندمدت شان را تضمین خواهد کرد. 

توجه به حوزه سئو

بحث سئو در زمینه بازاریابی یکی از چالش برانگیزترین موضوعات محسوب می شود. بسیاری از برندها علی رغم تولید محتوای بازاریابی جذاب در عمل شانس چندانی برای تعامل با مخاطب هدف پیدا نمی کنند. این امر شاید در نگاه نخست ناشی از ناتوانی برای تاثیرگذاری مناسب بر روی مخاطب هدف باشد، اما در اغلب موارد به دلیل عدم رعایت تکنیک های سئو صورت می گیرد. 

بسیاری از برندها تکنیک های سئو را مربوط به سایت ها می دانند بنابراین در زمینه رعایت آنها برای بازاریابی در پلتفرم های اجتماعی توجهی نشان نمی دهند. تلاش برای استفاده از تکنیک های مدیریت سئو در تیک تاک یکی از مهمترین نکات برای هر برندی خواهد بود. این امر میزان بازدید محتوا از سوی کاربران را به شدت افزایش می دهد. کاربران به هر حال برای جست وجوی محتوا در تیک تاک از همان شیوه های رایج برای جست وجو در موتورهایی مانند گوگل استفاده می کنند بنابراین تکنیک های بازاریابی و سئو در گوگل برای تیک تاک نیز کاربردی خواهد بود. 

تعیین مدت زمان نمایش محتوا

هر کمپین و محتوای بازاریابی باید برای مدت زمانی محدود در شبکه های اجتماعی پخش شود. یکی از مهمترین نکات در این میان غفلت برندها نسبت به پخش محدود محتوای شان است. نتیجه این امر اغلب اوقات پخش محتوای بازاریابی برای مدت زمانی بسیار طولانی است. اگر این امر به طور قابل ملاحظه ای مدنظر برندها قرار نداشته باشد، کاربران به طور مداوم نسبت به فقدان خلاقیت برند شکایت خواهند داشت. 

مطلب مرتبط: 3 شیوه ساخت ویدئوهای جذاب برای کمپین بازاریابی

امروزه مدت زمان نمایش و اجرای کمپین های بازاریابی به شدت متغیر است. با این حال اگر یک محتوای بازاریابی برای بیش از 2 هفته نمایش داده شود، باید نسبت به کیفیت محتوا و شیوه های بازاریابی تردید نماییم. بسیاری از برندها برای بازاریابی و تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف هزینه های بسیار زیادی را پذیرا می شوند. با این حساب شکست در حوزه بازاریابی به دلیل اجرای طولانی کمپین برای هر بازاریابی دشوار خواهد بود. 

همکاری با آژانس های مشاوره ای

بسیاری از برندها در زمینه ورود به بازاریابی در تیک تاک مشکلات بسیار زیادی را پشت سر قرار می دهند. این امر تاثیر انکارناپذیری بر روی کیفیت محتوای بازاریابی چنین برندهایی دارد. مهمترین مسئله در این میان تلاش برای بازاریابی و جلب نظر مخاطب هدف با استفاده از تکنیک های کاربردی است. یکی از راهکارهای مناسب در این میان همکاری با برخی از برندها و آژانس های مشاوره ای در حوزه بازاریابی است. اگر این امر مدنظر برندها قرار داشته باشد، کیفیت محتوای بازاریابی شان به شدت افزایش خواهد یافت.

منبع : noobpreneur
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/uhOLUEtV
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارپرس لاین ساخت پرسشنامهلوازم یدکی تویوتاماشین ظرفشویی بوشوکیل دادگستریخرید آجیلسنگ نمانهال انگورخرید زانوبند زاپیامکسSMM Panelطراحی سایت پوشاکمجله آرایشی و زیباییدستگاه ذخیره شماره موبایلوکیلهولوگرامقطعات لیفتراکویدئو مپینگلیفتراکخرید آیفون 14اسپیکر jblخرید یوسیخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلروغن بهران حرارتدانلود کتاب صوتیتعمیرات لپ تاپرزرو هتلدستگاه برش لیزرفصل دوم نیسان آبیابزارخرید کمربند پلاتینرتعمیر لباسشوییخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختمینی دی وی پروآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکآموزش آرایشگری مردانه تضمینیچک صیادیتعمیرات مبلخرید نهال گردوحمل بار هواییخرید فالوور
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه