دوشنبه, ۷ اسفند(۱۲) ۱۴۰۲ / Mon, 26 Feb(2) 2024 /
           
فرصت امروز

هر بازاریابی در دوره کنونی باید راهکارهای تعامل با مشتریان در شبکه های اجتماعی را خیلی خوب بلد باشد، در غیر این صورت مشتریان حتی به برند آنها نگاه هم نخواهند کرد. گسترش شبکه های اجتماعی و دسترسی دامنه هرچه وسیع تری از مردم به این پلتفرم ها اهمیت بازاریابی و تعامل با مشتریان در این فضا را گسترش داده است. با این حساب اگر شما هنوز برنامه ای دقیق و مدون برای تعامل با مشتریان ندارید، به طور قابل ملاحظه ای وضعیت تان دشوار خواهد بود. 

هدف اصلی در این مقاله بررسی برخی از نکات مهم از نقطه نظر تعامل با مشتریان در شبکه های اجتماعی است. در ادامه برخی از مهمترین راهکارها در این راستا را مرور خواهیم کرد. بنابراین اگر شما هم در تعامل با مشتریان در شبکه های اجتماعی مشکل دارید، هرگز نکات این مقاله را از دست ندهید. 

راهکارهای تعامل با مشتریان در شبکه های اجتماعی

مشخص کردن شبکه های اجتماعی

شما برای اینکه تعامل خوبی با مشتریان داشته باشید، باید اول از همه پلتفرم های مدنظرتان را مشخص نمایید. برخی از برندها به طور تصادفی اقدام به حضور در شبکه های اجتماعی می کنند. بدتر از آن هم تلاش برای حضور در تمام شبکه های اجتماعی است. شما با چنین کاری تمام فرصت های تان برای تاثیرگذاری بر روی مشتریان را نابود خواهید کرد. 

مطلب مرتبط: 10 راز افزایش تعامل با مخاطبان در شبکه های اجتماعی

اولین گام شما در زمینه تعامل با مشتریان شناسایی پلتفرم های محبوب در میان آنهاست. در این مسیر ابزار Webimax در زمینه مدیریت شبکه های اجتماعی با آمارهای دقیقش به شما کمک خواهد کرد. شما با استفاده از این ابزار امکان طراحی انواع نظرسنجی و شیوه های تعامل با مشتریان برای شناسایی شبکه های اجتماعی مورد علاقه شان را خواهید داشت. 

تعریف مخاطب هدف

شما در بازار امکان جلب نظر تمام مشتریان را ندارید. درست به همین خاطر باید اقدامات تان بسیار هدفمند باشد. این امر شامل انتخاب دامنه مشخصی از مشتریان و تمرکز انحصاری بر روی آنهاست. اگر شما به این نکته مهم توجه نشان ندهید، به احتمال زیاد شانسی برای تاثیرگذاری بر روی مشتریان حاضر در بازار نخواهید داشت. 

تعریف مخاطب هدف به شما برای کاهش هزینه های بازاریابی و افزایش بازگشت سرمایه تان کمک خواهد کرد. به هر حال وقتی شما به طور تصادفی در تلاش برای تاثیرگذاری بر روی مشتریان هستید، نباید انتظار موفقیت چندانی داشته باشید. 

پس از اینکه شما مخاطب هدف تان را تعریف کردید، امکان تعامل با آنها براساس محتوای شخصی سازی شده را پیدا می کنید. این امر درباره سایر الگوهای تعامل با مشتریان به هیچ وجه مصداق ندارد. چراکه شما در الگوی تعامل توده ای با مشتریان فقط یک نوع محتوا را برای تمام مشتریان بازار، بدون توجه به علاقه شان به حوزه کاری تان، ارسال خواهید کرد. 

استفاده استراتژیک از هشتگ ها

امروزه اغلب کاربران برای دسترسی به محتوای مورد علاقه شان در شبکه های اجتماعی از هشتگ ها استفاده می کنند. هشتگ ها به کاربران اجازه دسترسی به پست های طبقه بندی شده را می دهد. با این حساب اگر شما مایل به نمایش محتوای بازاریابی برندتان در دسته بندی های مشخصی هستید، باید از هشتگ های مرتبط استفاده کنید. این امر محتوای تان را خیلی سریع پیش روی مخاطب هدف قرار می دهد. 

انگیزه کاربران برای تعامل با برندهایی که محتوای شان را همراه با هشتگ های مرتبط بارگذاری می کنند، به طور قابل ملاحظه ای در مقایسه با شرایط عادی بیشتر است. درست به همین خاطر شما باید برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف نیز از چنین الگویی سود ببرید. 

ترغیب کاربران به بازنشر محتوای تان

یکی از راهکارهای تعامل با مشتریان ترغیب شان به بازنشر پست های تان است. این امر شاید در ابتدا برای شما بسیار سخت باشد، اما به محض اینکه چند کاربر را به این کار ترغیب کنید، نوعی موج بزرگ پیرامون برندتان به راه خواهد افتاد. این موج به شما امکان ترغیب مشتریان به بازنشر محتوا بدون نیاز به کوچک ترین حرکتی را می دهد. 

احتمالا شما تا حال بارها در کمپین های کاربران عادی برای بازنشر محتوای شرکت های محبوب شرکت کرده اید. دلیل شکل گیری چنین کمپین هایی تلاش اولیه برندها برای تاثیرگذاری بر روی مشتریان و ترغیب شان به بازنشر محتوا و سپس تبدیل این تلاش کوچک به موجی بزرگ است. 

اغلب اوقات وقتی کاربران محتوای یک برند را بازنشر می دهند، تمایل شان برای خرید از آن برند به طور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا خواهد کرد. با این حساب شما برای تاثیرگذاری بر روی مشتریان راهکار بسیار ساده ای پیش رو دارید. 

استفاده از محتوای بصری

مشتریان در شبکه های اجتماعی بیش از هر نکته دیگری جلب محتوای بصری برندها می شوند. با این حساب اگر شما محتوای جذابی برای مشتریان داشته باشید، سطح تعامل آنها با برند شما به طور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا خواهد کرد. این امر حتی درباره طراحی پست هایی برای فروش مستقیم محصولات نیز مصداق دارد. با این حساب شما باید همیشه نسبت به جذابیت محتوای بصری پست های تان حساس باشید. 

مطلب مرتبط: راهکارهای برتر تعامل با طرفداران برندمان در شبکه های اجتماعی

یکی از شبکه های اجتماعی محبوب در میان کاربران اینستاگرام است. براساس گزارش موسسه Gatech، استفاده از محتوای بصری برای بازاریابی و تعامل با مشتریان در این پلتفرم شانس برندها را تا 38 درصد برای تاثیرگذاری بر روی مشتریان افزایش می دهد. با این حساب شما هرگز نباید قدرت محتوای بصری در بازاریابی را دست کم بگیرید. 

گرایش به سوی محتوای ویدئویی

استفاده از فرمت های بازاریابی در طول یک دهه گذشته روند رو به رشدی به سوی ویدئو داشته است. اگر شما در تلاش برای تاثیرگذاری بر روی مشتریان و تعامل بهینه با آنها هستید، استفاده از چنین فرمتی یک امر ضروری خواهد بود. 

خوشبختانه امروزه تمام شبکه های اجتماعی از فرمت ویدئو پشتیبانی می کنند. این امر به شما فرصت بسیار عالی برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف می دهد. نکته مهم در این میان ضرورت طراحی ویدئوها به طور کوتاه است، در غیر این صورت محتوای تان بیش از اندازه برای کاربران کسل کننده خواهد شد. 

امروزه بسیاری از برندها برای طراحی محتوای ویدئویی هزینه های بسیار زیادی انجام می دهند. این امر برخی از کسب و کارهای کوچک را نسبت به ورود به این حوزه مردد کرده است. اگر شما هم با چنین وضعیتی برای ورود به عرصه بازاریابی ویدئویی مواجه هستید. بهترین راهکار تلاش برای بازاریابی بدون چنین هزینه های گزافی و اعتماد به توانایی تیم بازاریابی خودتان است. این امر دست کم هزینه های سنگین بازاریابی را از روی دوش شما بر خواهد داشت. 

به روز رسانی تصاویر پروفایل برند

هر برندی در طول زمان باید تغییر و تحولاتی پیدا کند، در غیر این صورت خیلی سریع از جریان رشد و توسعه عقب می ماند. اگرچه به روز رسانی تصویر پروفایل برند در شبکه های اجتماعی حرفه ای ترین راهکار در این میان محسوب نمی شود، اما دست کم سیگنالی مبنی بر ایجاد تحول در شرایط برندتان را به همراه خواهد داشت. این سیگنال برای مشتریان اهمیت ویژه ای داشته و آنها را به تعامل بیشتر با شما ترغیب خواهد کرد. به این ترتیب شما فقط با به روز رسانی تصاویر پروفایل برندتان در شبکه های اجتماعی شانس‎تان برای تعامل با مشتریان را به طور قابل ملاحظه ای افزایش خواهید داد. 

دعوت از مشتریان برای گفت و گو

گفت و گو با مشتریان یکی از بهترین راهکارها برای افزایش نرخ تعامل برند محسوب می شود. بدون تردید هیچ راهی به اندازه تعامل مستقیم با مشتریان ساده و در عین حال کاربردی نیست. درست به همین خاطر شما باید همیشه این راهکار را مدنظر قرار دهید، در غیر این صورت مسیر تعامل تان با مشتریان بسیار سخت و پردردسر خواهد شد. 

مطلب مرتبط: 25 راز افزایش تعامل با مخاطب در شبکه های اجتماعی

شما برای گفت و گو با مشتریان باید همیشه محورهای جذابی را دم دست داشته باشید. این محورها می تواند شامل اتفاقات روز در دنیای بازاریابی یا حتی رویدادهای معمولی باشد. نکته مهم ایجاد ارتباط میان رویدادهای موردنظر با خدمات و محصولات برندتان است. فقط در این صورت شما امکان تعامل مناسب با مشتریان را خواهید داشت. 

منبع : business
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/aQ3gIDso
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارنهال انگوروکیلقطعات لیفتراکدستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکحمل بار هواییخرید فالوورخرید بلیط هواپیماماشین ظرفشویی بوشخرید لوازم ورزشیکیلید اجاره خانه در تهرانپرده پذیراییلیفتراکپرس لاین ساخت پرسشنامهرمان پرطرفدارسررسید 1403طراحی سایت فروشگاهشیر برقی گازتیزهوشان پایه ششمخرید نرم افزار حسابداریخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتقویم رومیزیقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور امارات
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه