دوشنبه, 11 شهریور 1398 - 10:00

بررسی ترند تبلیغات ویدئویی کوتاه

یکی از مشکلات اصلی حوزه تبلیغات ناتوانی در زمینه جلب نظر مخاطب است. هر سال بسیاری از کمپین های تبلیغاتی بدون دستیابی به نتیجه مناسب موجب ضرر هنگفت برندها می شود. بخشی از ناکامی برندها در طراحی تبلیغات جذاب مربوط به تولید نمونه های بیش از حد طولانی است. چند سال پیش شبکه اجتماعی Vine در میان کاربران شهرت بالایی داشت. در یکی از کمپین های مشهور این پلتفرم شامل درخواست از کاربران برای ضبط ویدئوهای شش ثانیه ای بود. در این کمپین از کاربران درخواست نمایش آنچه در طول شش ثانیه می توان انجام داد، صورت گرفت. نتایج این کمپین بسیار جالب بود.

بر این اساس در شش ثانیه امکان حل مکعب روبیک، انجام 11 عمل تصمیم گیری در مورد افراد به محض ملاقات شان و طراحی استیکرهای زیبا وجود دارد. وقتی در شش ثانیه امکان انجام چنین کارهایی وجود دارد، باید فرصت کافی برای تولید یک آگهی تاثیرگذار نیز وجود داشته باشد. بسیاری از طراح های تبلیغات ساخت آگهی های کوتاه را کاری غیرحرفه ای فرض می کنند، با این حال هنوز هم عصر تاثیرگذاری تبلیغات کوتاه تمام نشده است. براساس گزارش پلتفرم یوتیوب، تاثیرگذارترین تبلیغات در این شبکه اجتماعی بین 5 تا 10 ثانیه است، بنابراین باید از فکر تولید تبلیغات طولانی صرف نظر کنیم.

تبلیغات ویدئویی کوتاه موفق

تبلیغات کوتاه هنوز هم تاثیرگذار است

یوتیوب به کمک آژانس تحقیقات بازار Ipsos دست به تحلیل گسترده ای در زمینه برترین تبلیغات موجود در پلتفرمش زده است. براساس گزارش یوتیوب برندهای سوبارو، فریتو لی، ایگو، چارمین و داو به ترتیب بهترین تبلیغات را در یوتیوب ارائه می کنند. معیار اصلی یوتیوب و Ipsos در انتخاب بهترین تبلیغات این پلتفرم توجه به سه عنصر پیام اصلی، شخصیت پردازی و احساسات بود. بر این اساس تمام برندهای برتر توانایی بالایی در زمینه ارائه مدل تازه ای از تبلیغات به مخاطب دارند. از نقطه نظر بازاریابی و تبلیغات سرمایه گذاری بر روی هر کدام از سه معیار فوق امکان دستیابی به موفقیت برای برندها را به ارمغان می آورد.

بدون تردید تبلیغات موفق بدون توجه به کیفیت خدمات و محصولات شرکت ها امکان ناپذیر است. شاید تا همین چند سال پیش ارتباط میان موفقیت تبلیغات و کیفیت محصولات چندان روشن نبود، با این حال مطالعات تخصصی در این زمینه بیانگر تاثیرگذاری بیشتر تبلیغات در صورت کیفیت و بسته بندی مطلوب محصولات است. این نکته از سوی پنج برند مورد اشاره در زمینه تبلیغات موفق در یوتیوب به خوبی رعایت شده است. نکته جالب بسته بندی خلاقانه هر کدام از برندهای فوق است. به این ترتیب خریدار آنلاین محصول خود را در بسته بندی ویژه و متفاوت دریافت می کند. این امر در راستای افزایش تمایل مشتریان به خرید آنلاین صورت می گیرد. تمام پنج برند مورد بحث در اینجا در حوزه بهداشت، غذا و تجهیزات ورزشی فعالیت دارند.

مطلب مرتبط:  بررسی داغ ترین ترندهای حوزه تبلیغات ویدئویی

به منظور فهم بهتر فرآیند فعالیت یوتیوب در زمینه تبلیغات من به سراغ گفت وگو با مدیران بخش تبلیغات این پلتفرم رفتم. در گفت وگو با آنها ویژگی اصلی تبلیغات موفق تمرکز بر روی یک پیام اصلی عنوان شد. به این ترتیب برندها برای موفقیت در عرصه تبلیغات باید بر روی یک پیام، شخصیت اصلی و احساس مشخص تمرکز کنند. اشتباه اغلب برندها تلاش برای ارائه یک آگهی بیش از حد خاص و پیچیده است. در مدت زمان شش ثانیه ما باید به جای ایجاد پیچیدگی بی حاصل در تلاش برای جلب نظر مخاطب با راهکارای ساده و مستقیم باشیم.

یکی از شیوه های جالب برای ارائه تبلیغات تاثیرگذار تمرکز بر روی عنصر طنز به عنوان هسته اصلی آگهی است. بدون شک آگهی های خنده دار به بهترین شکل در ذهن مخاطب باقی می ماند. در این زمینه برند Halls عملکرد مناسبی داشته است. بدون تردید با اندکی گشت و گذار در یوتیوب با آگهی های این برند مواجه خواهید شد.

گوگل ساخت آگهی های کوتاه را آسان می کند

اخیرا گوگل با ارزیابی 300 آگهی کوتاه و میان ویدئویی در یوتیوب به نتایج جالب و کاربردی دست یافته است. بر این اساس از هر 10 کمپین آگهی کوتاه 9 مورد در ذهن مخاطب باقی می ماند. به این ترتیب مخاطب برند موردنظر و آگهی اش را به راحتی به یاد خواهد آورد. در زمینه طراحی تبلیغات موفق دو چالش پیش روی برندها قرار دارد. نخست مشکل طراحی ویدئویی جذاب در عین رعایت محدودیت نمایش شش ثانیه است. چالش بعدی هم ضرورت تمرکز بیشتر بر روی کاربران گوشی های همراه است. بدون تردید امروزه اطلاعات و ابزارهای بسیار زیادی در اختیار طراح های تبلیغات قرار دارد، با این حال هنوز هم پاسخ مشخصی برای دو چالش فوق پیدا نشده است. خبر خوش گوگل برای برندها امکان استفاده از هوش مصنوعی برای ارتقای کیفیت تبلیغات کوتاه است. این امر به لطف رونمایی از نسل جدید هوش مصنوعی امکان پذیر شده است. مفهوم یادگیری ماشینی امکان بهبود خودکار کیفیت آگهی ها را فراهم می سازد. امروزه سیستم های اطلاعاتی دارای هوش مصنوعی امکان جمع آوری حجم وسیعی از اطلاعات پیرامون تبلیغات یک برند را دارند. جالب اینکه تا پیش از این انجام چنین کاری زمان بسیار زیادی از برندها می گرفت.

به گزارش موسسه مارکتینگ لند استفاده از هوش مصنوعی امکان شناسایی تاثیرگذارترین بخش آگهی های طولانی را فراهم می سازد. به این ترتیب برندها به سادگی آگهی های طولانی خود را به نمونه های کوتاه و شش ثانیه ای تبدیل خواهند کرد. یکی از ابزارهای مناسب در راستای تبدیل ویدئوهای تبلیغاتی طولانی به نمونه های کوتاه Bumper Machine نام دارد. این ابزار امکان تبدیل ویدئوهای طولانی (تا 45 ثانیه) به نمونه های شش ثانیه ای را دارد. این کار از طریق تحلیل ساختار کلی ویدئو موردنظر و جداسازی بهترین بخش آن صورت می گیرد.

استقبال توییتر از آگهی های کوتاه

موج تولید آگهی های کوتاه تقریبا تمام شبکه های اجتماعی را دربر گرفته است. توییتر به عنوان یک پلتفرم متن محور یکی از جالب ترین نوآوری ها در زمینه نمایش تبلیغات کوتاه را به نمایش گذاشته است. این پلتفرم محدودیت 15 ثانیه ای برای تبلیغات دارد. به این ترتیب نمایش ویدئوهای تبلیغاتی طولانی در توییتر صورت نمی گیرد. نوآوری تازه توییتر در دو گام روی داده است. نخست ترغیب برندها به تولید آگهی های کوتاه تر از 15 ثانیه به منظور جلب نظر بیشتر مخاطب باید مدنظر قرار گیرد. توییتر به خوبی از نارضایتی کاربران در مواجهه با تبلیغات طولانی آگاه است. به همین خاطر نیز تمام تلاش خود را در راستای ترغیب برندها به تولید تبلیغات کوتاه تر انجام می دهد. گام دوم نوآوری توییتر مربوط به افزودن گزینه پرش از تبلیغات است. به این ترتیب هر کاربر با مشاهده شش ثانیه ای از آگهی تبلیغاتی برندها امکان پرش از روی آن و دسترسی به محتوای اصلی را خواهد داشت. این امر ساختار نمایش تبلیغات توییتر را بیش از هر زمان دیگری به یوتیوب شبیه می کند. البته دلیل اصلی چنین جهت گیری افزایش تمایل کاربران به مشاهده ویدئوهای تبلیغاتی شش ثانیه ای است، با این حساب به زودی اغلب پلتفرم های اجتماعی به سوی این راهکار گرایش خواهند یافت.

واکنش بازاریاب ها به تغییرات حوزه تبلیغات

اگرچه تبلیغات شش ثانیه ای شهرت بالایی به دست آورده، اما بی شک برای هر برندی استفاده از آن مناسب نیست. براساس گزارش رسمی یوتیوب هنوز 47درصد از تبلیغات در این پلتفرم میانگین 15 ثانیه یا بیشتر را دارند. در این میان تبلیغات شش ثانیه ای نرخ رشد 16.5درصد را نشان می دهد. براساس انتظار کارشناس ها این نرخ رشد در طول سال های آتی نیز ادامه خواهد داشت. اکنون عامل موفقیت برندها در زمینه طراحی تبلیغات مناسب شناخت درست موقعیت کسب و کارشان است. بر این اساس ما باید دست به انتخاب میان الگوی شش ثانیه ای یا طولانی تر تبلیغات بزنیم. فقط در این صورت امکان موفقیت برند ما وجود خواهد داشت. به نظر من در اینجا استفاده از ترکیب هر دو استراتژی تبلیغاتی مناسب خواهد بود. به این ترتیب ما فرصت کافی برای شناخت دقیق وضعیت برندمان را خواهیم داشت. در طول این مدت تلاش برای تمرکز بر روی یک پیام، شخصیت و احساس مرکزی در تبلیغات مان ضروری خواهد بود.

مطلب مرتبط: الهام بخش ترین تبلیغات تمام دوران

روند رو به رشد تبلیغات موبایلی

اسنپ چت اخیرا فرمت تبلیغاتی خود را تغییر داده است. به این ترتیب برندها امکان نمایش تبلیغات شش ثانیه ای و بدون توقف را دارند. این امر به کاربران اجازه پرش یا صرف نظر از مشاهده محتوای تبلیغاتی را نخواهد داد. با این حساب ما شاهد تبلیغات اجباری و بدون راه فرار در این پلتفرم مشهور هستیم. نکته مهم درخصوص تبلیغات شش ثانیه ای تاثیرگذاری بیشتر آنها بر روی کاربران گوشی های همراه است. ویژگی اصلی علاق مندان به پلتفرم گوشی های همراه سرعت بالای پردازش اطلاعات و مشاهده مطالب است. به این ترتیب با نمایش تبلیغات کوتاه فرصت بهتری برای جلب نظر آنها وجود خواهد داشت.

به گزارش موسسه تبلیغات تعاملی Bureau، سال گذشته حوزه تبلیغات مبتنی بر گوشی های هوشمند رشد 65درصدی داشته است. این مقدار از رشد به معنای افزایش 10.2 میلیارد دلاری سود تبلیغات موبایلی است. نکته مهم در این زمینه پیش بینی تداوم این مقدار از رشد است، بنابراین سرمایه گذاری در حوزه تبلیغات موبایلی برای هر برندی ضروری خواهد بود. در غیر این صورت شرایط کلی کسب و کار برای ما تغییر خواهد کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید