جمعه, ۳۰ مهر(۷) ۱۴۰۰ / Fri, 22 Oct(10) 2021 /
           
فرصت امروز

10 راز موفقیت از زبان کارلوس اسلیم هلو

2 سال پیش ( 1398/3/14 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : بیپلاب گوش   پدیدآورنده : موفقیت  

اگر بخواهیم ثروتمندترین فرد تاریخ کشور مکزیک را نام ببریم، بدون شک کارلوس اسلیم هلو جدی ترین گزینه خواهد بود. وی از سال 2010 تا 2014 عنوان نخست ثروتمندترین فرد جهان را به دست آورده و همچنان نیز یکی از چهار فرد برتر در این رده بندی محسوب می شود. وی در کشور خود نیز کاملا شناخته شده و تاثیرگذار بوده و اغلب خدمات آن توسط شرکت های متعدد وی انجام می شود. خانواده وی از مهاجران لبنان محسوب شده و در مکزیک به کار تجارت مشغول بوده اند. پدر وی در زمینه املاک و مواد غذایی فعالیت های سودآوری را داشته و همین امر باعث شد تا از همان دوران جوانی، آقای اسلیم هلو نیز به این حرفه علاقه مند شود، با این حال از دست دادن پدر در سن 13سالگی به وقفه ای برای او تبدیل شد و در دانشگاه نیز به رشته مهندسی عمران پرداخت، با این حال به علت علاقه وی به علم اقتصاد، در نهایت نیز در همین راسته در شیلی تحصیلات خود را تکمیل کرد.

نخستین فعالیت جدی وی نیز تاسیس یک شرکت بیمه بوده است. با این حال اوج گیری او به بحران مالی دهه 1980 باز می گردد که بدهکاری شدید مکزیک و افت ارزش بسیاری از شرکت ها باعث شد تا وی اقدام به خرید آنها کند. این امر زمینه را برای تشکیل امپراتوری کارلوس اسلیم فراهم کرد و با تاسیس دو شرکت گروپو کارسو و تلمکس به اوج خود رسید. در حال حاضر نیز وی به مانند پدر خود، تلاش کرده است تا فرزندان را نیز با اصول تجارت آشنا سازد. به همین منظور سه فرزند ارشد وی تقریبا تمامی کارها را انجام داده و آقای اسلیم در حال حاضر تنها نظارت کلی را برعهده دارد. با توجه به توضیحات ارائه شده، در ادامه به بررسی 10 راز موفقیت از زبان این کارآفرین نمونه خواهیم پرداخت.

راز موفقیت کارلوس اسلیم هلو

1-تحت هر شرایطی پول ساز باشید

همانظور که در بخش مقدمه عنوان شد، آقای کارلوس بخش عمده ای از ثروت خود را در سخت ترین شرایط کشور مکزیک به دست آورد. این امر در حالی بود که این کشور شاهد خروج و ورشکستگی بسیاری از افراد ثروتمند و کارآفرین های خود بوده است، با این حال به عقیده آقای اسلیم هر موقعیتی در صورت یک نگاه درست، می تواند به فرصتی بی نظیر تبدیل شود. به همین خاطر نیز لازم است تا تحلیل خوبی از بازار خود و تاثیر هر اتفاق بر روی آن داشته و از متفاوت عمل کردن واهمه ای نداشته باشید. برای مثال شرکت تولید سیمان سیمکس، اگرچه با افت شدیدی در زمان بحران مکزیک مواجه شد، با این حال خرید ارزان آقای اسلیم باعث شد تا وی بتواند به سودی چند میلیاردی از این طریق طی مدت زمانی کم، دست پیدا کند. به همین خاطر تحلیل مداوم بازار اقدامی کاملا ضروری در راستای کسب موفقیت خواهد بود. همچنین فراموش نکنید که تا زمانی که حرف های دیگران از باور قلبی شما مهم تر و تاثیرگذارتر باشد، هیچ گونه پیشرفتی را به دست نخواهید آورد.

مطلب مرتبط: 8 راز موفقیت از زبان کارل آیکان

2-ساختار سازمان خود را تا حد امکان ساده کنید

یک شرکت شلوغ با سلسله مراتب پیچیده، بدون شک انجام هر کاری را سخت خواهد کرد. اگرچه این دسته از شرکت ها جذابیت و زیبایی خاصی را دارند، با این حال هدف اصلی شما تنها باید کارایی باشد. به همین خاطر لازم است تا به دنبال تیمی کوچک برای انجام هرچه سریع تر کارهای خود باشید. درواقع سادگی نه تنها در کار، بلکه در زندگی او نیز کاملا مشهود بوده و در این رابطه عنوان کرده است که اهمیتی نمی دهد که سایرین در رابطه با سبک کاری و زندگی شخصی وی چه نظری را دارند. این امر به خوبی نشان می دهد که وی کاملا متمرکز بر روی کار خود است. نکته آخری که در این بخش لازم است تا به آن توجه کنید این است که شرکت شما باید از حداقل سختی ها برخوردار باشد تا بهتر بتواند در برابر مشکلات، مقاومت کند. به همین خاطر از رفاه حداکثری برای خود و افراد تیم شرکت خودداری کنید. این امر باعث خواهد شد تا در زمان بروز مشکلات، با تغییری نیاز نداشته باشید. تحت هر شرایطی بدون وقفه به کار خود ادامه دهید.

3-بر روی چهار اصل نوسازی، رشد، آموزش و ارتقای کیفیت متمرکز بمانید

هر شرکتی در راستای رقابت با سایر برندها باید ابزار مورد نیاز را برای این امر، در اختیار داشته باشد. در این رابطه چهار اصل نوسازی، رشد، آموزش و ارتقای کیفیت در واقع همان ابزارهای مورد نیاز شما خواهد بود. به همین خاطر لازم است تا برای این موارد برنامه ریزی درستی را داشته باشید.

4-بدون احساس ترس و گناه به زندگی خود ادامه دهید

ترس بدترین حسی است که یک مرد می تواند داشته باشد. درواقع شما با همراه داشتن این صفت، قادر به انجام هیچ کار بزرگی نخواهید بود. همچنین این امر که خود را گناهکار تصور کنید، تنها به مانعی بر سر راه شما تبدیل خواهد شد و شما را از پیشرفت حداکثری دور نگه خواهد داشت. برای مثال اگرچه برخی از افراد به سیاست-های کارلوس اسلیم خصوصا در رابطه با امپراتوری مطلق وی در کشور مکزیک انتقادهایی را مطرح کرده اند، با این حال وی بدون توجه به این موارد همواره تلاش کرده است تا بهترین عملکرد ممکن را داشته باشد. به همین خاطر جلب رضایت همه افراد، امری غیرممکن خواهد بود.

5-در هر حوزه ای که مشکل و ضعفی را مشاهده می کنید، وارد شوید

تقریبا در تمامی عرصه های کاری، آقای اسلیم هلو حضوری فعال را دارد. در این رابطه نیز ضرب المثلی در مکزیک وجود دارد که می گوید محال است وارد این کشور شوید و به مشتری کارلوس اسلیم تبدیل نشوید. این امر به خوبی سلطه وی را بر این کشور به اثبات می رساند. حضور وی در این عرصه ها نیز صرفا بر پایه ایجاد شرکت نبوده و او به سادگی برندهایی را که با مشکل مواجه شده و ارزش سهام آنها افت شدیدی را پیدا می کند، خریداری کرده و با اعمال برخی از تغییرات آنها را به وضعیت مطلوب و سودآوری فوق العاده می رساند. به همین خاطر نباید تصور کنید که حتما باید در کاری خبره باشید تا در آن حضور به عمل برسانید.

مطلب مرتبط: 10 راز موفقیت از زبان کوین سیستروم

6-از اهمیت آموزش مناسب غافل شوید

اگرچه تقریبا تمامی شرکت ها و مدیران به اهمیت دوره های آموزشی و ارتقای سطح دانش برای تیم خود کاملا آگاه هستند، با این حال تنها برخی از آنها موفق می شوند تا نتیجه لازم را به دست آورند. علت این امر به این خاطر است که تنها برگزاری دوره-های آموزشی کافی نبوده و لازم است تا نسبت به کیفیت آن نیز توجه کافی را داشته باشید. در نهایت توجه داشته باشید که لازم است تا این باور را در خود و تیم شرکت ایجاد کنید که هر فردی مسئول زندگی خود بوده و هیچ شرایطی مانع حقیقی بر سر راه شما نخواهد بود.

7-نیکوکار باشید

به عقیده کارلوس اسلیم، داشتن ثروت یک مسئولیت بسیار بزرگ محسوب می شود. درواقع افرادی که از قدرتی برخوردار هستند، لازم است تا از آن برای کمک به دیگران استفاده کنند، با این حال وی علی رغم کمک های مادی خود به موسسات خیریه، به تلاش برای پرورش افراد و رسیدن آنها به رویاهای شان توجه بیش تری را داشته و این اقدام را دارای ارزش به مراتب بالاتری می داند. همین امر نیز باعث شده است تا وی در زمینه بهداشت و درمان و آموزش و پرورش نیز فعالیت های گسترده ای را داشته باشد. بدون شک هنگامی که انسانی بخشنده باشید، خداوند نیز از اقدامات شما حمایت کرده و پاداش آن را در هر دو جهان به شما خواهد داد.

8-همواره خود را آماده نگه دارید

در هر ساعت و پس از هر اتفاقی، فرصت هایی به وجود خواهد آمد که می توانید از آنها برای ارتقای جایگاه خود استفاده کنید، با این حال این امر تنها زمانی میسر خواهد بود که از آمادگی کافی برای این امر برخوردار باشید. به همین خاطر توصیه می شود تا شایستگی لازم برای پیشرفت و قرار گرفتن در موقعیت های جدید و بالاتر را در خود ایجاد کرده و نسبت به آمادگی خود اطمینان حاصل کنید. در آخر نیز توجه داشته باشید که نباید اشتباهات خود را بیش از حد بزرگ تصور کنید. درواقع هر فردی در طول زندگی خود بارها مرتکب اشتباه خواهد شد. به همین خاطر با قبول این امر که این موارد تنها اشتباهات شما بوده و هیچ فرد دیگری در رابطه با آن مقصر نیست، از درس های آن استفاده کرده و سپس آن را به صورت کامل فراموش کنید.

9-کار خود را تحت هیچ شرایطی رها نکنید

کارآفرینی درست به مانند یک بازی است که برای آن هیچ پایانی وجود ندارد، با این حال در صورتی که حتی برای یک ثانیه از آن غافل شوید، بدون شک بازنده خواهید بود. به همین خاطر نیز لازم است تا تمرکز خود را بر روی فعالیت های خود حفظ کرده و تا آخرین لحظات زندگی به کار مورد علاقه خود ادامه دهید. این امر درست کاری است که کارلوس اسلیم در سن 80 سالگی نیز مشغول به انجام آن است. اگرچه برخی از رقابت ها ممکن است شما را خسته و ناامید کند، با این حال توجه داشته باشید که این امر حتی اگر منجر به پیروزی شما نشود، همواره باعث پیشرفت خواهد بود. به همین خاطر نباید این امر را نکته ای منفی و مخرب تلقی کنید.

مطلب مرتبط: 10 راز موفقیت از زبان اد کتمول

10-پایه های خود را قوی کنید

اگرچه افرادی به مانند استیو جابز، بیل گیتس، مارک زاکربرگ و جف بزوس تنها مالک یک و یا چند شرکت محدود هستند، با این حال این رقم برای آقای اسلیم هلو بیش از 200 شرکت است. اگرچه این امر در ابتدا غیرممکن به نظر می رسد، با این حال خود او بر این باور است که وی در ابتدای کار خود ابدا به چنین رقمی فکر نکرده و تنها به علت قدرتمند کردن پایه ها مدیریتی، موفق شده است تا بتواند به چنین جایگاه بی-نظیری دست پیدا کند. به همین خاطر در هر حرفه و کسب و کاری، در صورتی که از پایه های اصلی قدرتمندی برخوردار باشید، دیگر هیچ محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت.

منبع : knowstartup
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/l7sRu2Gk
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه