پنج شنبه, 01 خرداد 1399 - 13:07

در شرایط حال حاضر توجه تمام جهان به سمت دورکاری است. در این رابطه حتی برخی از برندها نظیر توییتر اعلام کرده اند که امکان این شیوه برای تمامی کارمندان حتی پس از دوران کرونا نیز مهیا خواهد بود. با این حال سوالی که مطرح است این می باشد که چگونه می توان به عنوان مدیر شرکت به بهترین شکل این افراد را مدیریت نمود. در ادامه به بررسی 6 اقدام ضروری در این رابطه خواهیم پرداخت.

1-جلسات منظم مجازی داشته باشید

بهترین شیوه مدیریت دورکارها

اگرچه امروزه توصیه می شود که تعداد جلسات شرکت را کاهش دهید، با این حال این مسئله برای کارمندان دورکار بسیار مهم بوده و آنها به علت عدم حضور در شرکت، باید سریعا متوجه بسیاری از امور شده و فرصتی برای گفت وگو وجود داشته باشد. به همین خاطر هفته ای یک جلسه را به صورت منظم برگزار نمایید. این امر کمک می کند تا افراد خود را عضوی از تیم شرکت حس کرده و مشکلات آن ها به کم ترین میزان ممکن برسد. هنگامی که یک زمان مشخص وجود داشته باشد، افراد صحبت های خود را بارها مورد بررسی قرار داده و در مواردی متوجه این موضوع می شوند که بهتر است که برخی از مطالب را بیان نکرده و نظر آن ها تغییر پیدا می کند. این امر مشغله شما را نیز کم تر خواهد نمود. در این رابطه برنامه هایی نظیر زوم، گوگل میت، اسکایپ و مایکروسافت تیم از جمله بهترین ها محسوب می شوند.

مطلب مرتبط: باید و نبایدهای مدیریت دورکاری

2-به صورت روزانه پیام ارسال نمایید

هنگامی که افراد در شرکت حضور داشته باشند، به سرعت می توان مشکلات را شناسایی نمود. با این حال در زمینه دورکاری، نظارت شما مستقیم نبوده و ممکن است کارمند نیز متوجه اشتباه بودن برخی از موارد نشود. تحت این شرایط شما باید اوضاع را تحت کنترل خود درآورید. در این رابطه بهتر است تا هر روز یک پیام را ارسال کرده و با این اقدام ضمن پیگیری اقدامات، رابطه خود را نیز با کارمندها بهبود بخشید. نکته ای که باید در این رابطه توجه داشته باشید این است که اولویت شما باید ارسال پیامک باشد. علت این امر به این خاطر است که بنا بر آمارها افراد بالاترین سرعت در مشاهده این نوع پیام ها را داشته و کم ترین آن متعلق به ایمیل است. همچنین می توانید هر روز صبح یک پیام انرژی بخش را برای آن ها ارسال کرده و روز خوبی را آرزو نمایید. این دسته از اقدامات روحیه فرد را بسیار افزایش داده و باعث می شود تا خود را مهم تلقی نمایند. درواقع این اقدامات به ظاهر کوچک، نقش بزرگی را در ایجاد رضایت شغلی ایفا خواهد کرد.

3-از تکنولوژی استفاده نمایید

یکی از تکنولوژی های جالبی که در زمینه ایجاد استراحت گروهی ایجاد شده است، قهوه مجازی می باشد. برطبق آن افراد با دوربین-های VR وارد محیط شرکت شده و در کنار سایر همکاران خود ضمن صرف قهوه به معاشرت می‎پردازند. شما با استفاده از تکنولوژی می توانید تجربه حضور در شرکت و معاشرت کارمندان با یکدیگر را ایجاد نمایید. با این حال این امر یکی از نمونه ها محسوب شده و فضا برای اقدام در این زمینه کاملا متنوع است. برای مثال می توانید یک تور مجازی از محیط شرکت را برای آن ها ارسال نمایید تا آن ها حسی جدید را تجربه کنند. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که استفاده از تکنولوژی VR به این معنا نیست که امکان صرف قهوه وجود ندارد. درواقع افراد می توانند قبل از استفاده از این دستگاه، قهوه خود را آماده کرده و با این اقدام، خود را در محیط قرار دهند. به همین خاطر صرف قهوه به شکل واقعی اتفاق خواهد افتاد.

4-مشاور استخدام نمایید

یکی از آمارهای عجیب این است که افراد در هنگام دورکاری، بیش تر در معرض افسردگی قرار دارند. علت این امر به این خاطر است که آن ها مجبور به انجام کارها به تنهایی بوده و با سایر کارمندها که می توانند دوستان بسیاری خوبی باشند، عملا ارتباط مستقیم را نخواهند داشت. به همین خاطر توصیه می شود که از یک مشاور و روانشناس بخواهید تا وضعیت کارمندان دورکار را به صورت مداوم مورد بررسی قرار داده و تمرین هایی را معرفی نمایند که منجر به افزایش روحیه آن ها خواهد شد. درواقع اگرچه ممکن است تصور نمایید که این مورد هزینه بر خواهد بود، با این حال نباید فراموش کنید که تمامی کارمندان شرکت، از امکاناتی برخوردار هستند که دورکارها ابدا آن ها را در اختیار ندارند. به همین خاطر هزینه کردن بیش تر برای آن ها ابدا مشکلی را به وجود نخواهد آورد.

5-به بهبود مهارت ها توجه داشته باشید

کارمند ها در شرکت از یکدیگر یاد گرفته و در صورتی که یک دوره آموزشی برگزار شود، آن ها می توانند از این امکان استفاده نمایند. با این حال چنین شرایطی برای دورکارها وجود نداشته و شما باید برای این وضعیت برنامه ای داشته باشید. در این رابطه خرید دوره های آموزش مجازی، بهترین اقدام در این زمینه محسوب شده و باعث می-شود تا در نهایت توان تیم شرکت افزایش پیدا کند.

مطلب مرتبط: دورکاری و 3 وظیفه مدیران

6-یک بازی گروهی آنلاین انتخاب نمایید

دورکار بودن ابدا به معنای فراموش کردن اصل کار تیمی نخواهد بود. برای مثال افراد می توانند با ارتباط خود، اقدامات را به خوبی تقسیم کرده و به یکدیگر کمک نمایند. با این حال این شرایط تنها زمانی رخ خواهد داد که افراد به همدلی لازم رسیده باشند. در این زمینه انجام بازی های گروهی آنلاین بهترین انتخاب محسوب می شود. این امر باعث خواهد شد تا ضمن ایجاد زمانی مفرح جهت رفع خستگی کارمندان، افراد با یکدیگر کاملا صمیمی شوند. در این رابطه با یک جست وجوی ساده در اینترنت، با انواع گزینه ها مواجه خواهید شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید