جمعه, 12 ارديبهشت 1399 - 12:47

بررسی وضعیت صنعت املاک و راهکارهای پیش رو

شرایط کشورها در سراسر دنیا شباهت بسیار زیادی به هم دارد. اغلب آنها مانند انگلستان در حالت اضطراری و نوعی قرنطینه قرار دارند. این امر چالش های بسیاری زیادی برای کسب و کارهای مختلف ایجاد کرده است. نگرانی کارآفرینان، سرمایه گذارها و صاحبان کسب و کار در شرایط کنونی امری طبیعی تلقی می شود. بسیاری از کارشناس های بهداشت ضرورت رعایت فاصله‎گذاری اجتماعی تا پایان سال را متذکر شده اند، با این حال وضعیت دنیای کسب و کار نیز دست‎کم تا پایان سال جاری تغییر عجیبی نخواهد کرد. میزان صدمه کسب و کارها از وضعیت کنونی متفاوت است. به عنوان مثال، صنعت املاک در طول بحران کرونا ضربه های بسیار زیادی دیده است. این امر با کاهش تمایل مردم برای جابه جایی در شرایط کنونی و همچنین ممانعت صاحبان املاک برای حضور مشتریان در خانه شان تشدید شده است. شاید صنعت املاک تا به حال دچار چنین بحران عجیبی نشده بود بنابراین بررسی دقیق این مسئله اهمیت فراوانی خواهد داشت.

بازار مسکن و املاک انگلستان در ابتدای شیوع ویروس کرونا جلوه بسیار قدرتمندی داشت. این امر علاوه بر پویایی اقتصادی به دلیل حضور بنگاه های املاکی مختلف و رقابت شدید میان آنها نیز بود. به این ترتیب مشتریان برای خرید خانه گزینه های بسیار زیادی در اختیار داشتند. بی‎تردید کمتر کارآفرین یا حتی سیاستمداری بروز چنین بیماری واگیرداری را پیش‏بینی می کرد. این امر وضعیت تمام کسب و کارها در سراسر دنیا را به خطر انداخته است. بازار مسکن در نقاط مختلف دنیا رکود عجیبی را پشت سر می گذارد. این امر شرایط را برای صاحبان کسب و کار در این حوزه به شدت دشوار کرده است.

آینده صنعت املاک در دوران کرونا

شمار بسیار زیادی از کسب و کارها در طول دوران اوج کرونا به سوی استفاده از شیوه های تازه برای مدیریت کسب و کار رفته اند. صنعت املاک نیز از این قاعده مستثنی نیست. ما در ادامه مقاله کنونی به بررسی آینده این صنعت در ادامه سال جاری و نوآوری های صاحبان کسب و کار املاک برای برون‎رفت از رکود کنونی خواهیم پرداخت.

مردم هنوز هم علاقه مند به جابه جایی هستند

پیش‎بینی امور در شرایط ناپایدار مانند شیوع ویروس کرونا بسیار دشوار است. خبر خوش در این میان ارزیابی مثبت بسیاری از کارشناس های املاک از آینده این صنعت است. بر این اساس شیوع ویروس کرونا فقط در ابتدا تاثیر عمیقی بر روی کاهش معاملات داشته است. مردم هنوز هم نیازمند جابه جایی و یافتن خانه های تازه هستند. این امر برای اجاره‎نشین ها اهمیت بیشتری دارد. وقتی قرارداد خانه پایان می پذیرد، بسیاری از افراد علاقه مند به اجاره خانه ای تازه خواهند بود.

مطلب مرتبط: آینده کسب و کار در خاورمیانه

شرایط کنونی اسباب‎کشی و یافتن خانه تازه را دشوار خواهد کرد، اما آن را غیرممکن نمی سازد. آینده صنعت املاک تا پایان سال جاری رشد فوق‎العاده ای نخواهد داشت، با این حال از وضعیت رکود دائمی نیز فاصله خواهد گرفت. جهش اصلی در این حوزه پس از کنترل موثر ویروس مشاهده خواهد شد.

پیتر وترول، صاحب بنگاه املاک میفیر، بر روی شرایط دشوار تمام افراد درگیر در صنعت املاک تاکید دارد. در واقع این وضعیت مشاوران املاک، خریداران و فروشندگان را به یک میزان تحت تاثیر قرار داده است. بدون تردید اقتصاد جهانی در شرایط کنونی تحت شرایط دشواری قرار دارد، با این حال ما باید به آینده امیدوار باشیم. در غیر این صورت وضعیت کنونی از این هم بدتر خواهد شد.

اکنون اغلب مردم در خانه های شان هستند. میزان مراجعه آنها به مکان های عمومی به حداقل رسیده است. شاید کمتر کسی در این شرایط صحبت از توسعه بازار مسکن کند، با این حال هنوز هم شرایط مناسب برای بهبودی از بازار وجود دارد. همانطور که اشاره شد، هدف ما بیان جهش فوق‎العاده در این عرصه نیست. نکته مهم در اینجا امکان استفاده از فناوری های نوین برای بهبود شرایط کنونی است. این امر ما را به سوی بخش بعدی مقاله راهنمایی خواهد کرد.

افزایش بازدید مجازی از خانه ها

دولت های مختلف در سراسر دنیا قوانین سفت و سختی برای کاهش تردد در فضاهای عمومی در نظر گرفته اند. همچنین توصیه های پزشکی و بهداشتی متعددی نیز بیان می شود. حفظ فاصله اجتماعی با دیگران برای حضور در هر مکان عمومی ضروری است، با این حساب بازدید از خانه ها و املاک مختلف برای معامله بسیار دشوار خواهد بود. نکته مهم در این میان امکان استفاده از فناوری های نوین برای کاهش ریسک های بازدید از خانه هاست. همین امر بازدید از املاک به صورت مجازی را افزایش داده است. این امر از یکسو به دلیل رعایت فاصله‎گذاری اجتماعی و از سوی دیگر سهولت در بازدید خانه ها مدنظر قرار گرفته است. بنگاه های املاک بزرگ به طور گسترده ای در حال سرمایه گذاری در این حوزه هستند. اگر شما نیز در این عرصه فعالیت دارید، باید به سرعت نسبت به راه اندازی سامانه بازدید مجازی از املاک اقدام کنید. به این ترتیب حتی ادامه شرایط کنونی تا پایان سال نیز برای شما دشواری چندانی به همراه نخواهد داشت.

بی‎تردید بازدید مجازی از املاک جایگزین بازدید حضوری نخواهد شد، با این حال در شرایط کنونی بهترین راهکار همین امر خواهد بود. مزیت اصلی استفاده از شیوه موردنظر امکام کاهش اتلاف وقت برای بازدید حضوری از تمام خانه های مدنظر مشتریان است. همچنین دیگر نیازی به همراهی نماینده بنگاه املاک نخواهد بود. بسیاری از خانواده ها این شیوه را برای صرفه‎جویی در زمان و هزینه های شان ترجیح می دهند بنابراین بازدید مجازی از خانه ها به زودی بدل به ترندی جذاب خواهد شد.

انتظار برای تابستانی آرام

اگرچه در طول تابستان پیش روی بسیاری از قوانین مربوط به فاصله‎گذاری اجتماعی و قرنطینه کاهش خواهد یافت، اما این به معنای جهش سریع اقتصادی نیست. شرایط دنیا هنوز هم در حالت حاد قرار دارد. همه کشورها انتظار موج های بعدی ویروس کرونا را دارند بنابراین کاهش سختگیری ها و فعالیت دوباره کسب و کارها به آرامی صورت خواهد گرفت.

بسیاری از شرکت ها در شرایط کنونی اقدام به تعدیل نیرو کرده اند بنابراین تقاضا برای کارهای فصلی و موقت در شرایط کنونی به شدت افزایش خواهد یافت. این امر در تابستان نیازمند مدیریت اقتصادی بسیار محکمی خواهد بود. در غیر این صورت شرایط اقتصادی از این هم بدتر می شود.

کاهش فعالیت بنگاه های املاک تاثیر قابل توجهی بر روی قیمت نیز دارد. بر اساس پیش‎بینی موسسه Property Investor Today در تابستان بازار املاک کاهش قیمت 3درصدی را تجربه خواهد کرد بنابراین شرایط برای انجام معاملات در پایان تابستان بهتر خواهد شد. این امر به دلیل افزایش نسبی انگیزه مردم برای خرید در شرایط کاهش هزینه ها خواهد بود.

مطلب مرتبط: سرمایه گذاری در املاک و مسکن

تاثیر شرایط پیش رو برای سرمایه گذارها

با حضور ویروس کرونا شرایط فعالیت برای کسب و کارها دشوار خواهد بود. وضعیت کنونی دست‎کم برای سه ماه آینده تغییر نخواهد کرد. فرارسیدن تابستان نیز شرایط را به طور قابل ملاحظه ای تغییر نمی دهد، با این حال نیاز به ایجاد تغییر در شرایط کنونی برای تمام کسب و کارها قابل مشاهده است. وضعیت بازار سرمایه گذاری نیز در شرایط کنونی افق مشخصی ندارد. بسیاری از سرمایه گذارها در طول ماه های اخیر با ضررهای هنگفت مواجه بوده اند. این امر میزان احتیاط برای سرمایه گذاری را بیشتر کرده است. خوشبختانه بسیاری از دولت ها در سراسر دنیا در تلاش برای ارائه وا م های جبرانی به کسب و کارها هستند بنابراین در افقی طولانی تا کریسمس آینده وضعیت بازار به ثبات نسبی خواهد رسید. این امر بیش از همه برای سرمایه گذارها مناسب خواهد بود. به این ترتیب امنیت بازار و سرمایه موجب جهش هرچند آهسته برای بازگشت به شرایط عادی کسب و کار را فراهم می سازد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید