دوشنبه, ۷ اسفند(۱۲) ۱۴۰۲ / Mon, 26 Feb(2) 2024 /
           
فرصت امروز
بررسی الگوی فعالیت استیم، اوریجین، پلاریوم پلی و بلیزارد بتل

موفق ترین برندهای عرصه صنعت بازی آنلاین

4 سال پیش ( 1398/6/23 )
پدیدآورنده : ایوان ویدجایا   پدیدآورنده : علی آل علی  

صنعت گیم و سرگرمی رایانه ای در طول دو دهه اخیر به طور سریعی رشد یافته است. امروزه اغلب مردم به سرگرمی های رایانه ای علاقه دارند. نکته جالب اینکه صنعت گیم دیگر به طور انحصاری بر روی نسل کودک و جوان سرمایه گذاری نمی کند. اکنون بخش بزرگی از مشتریان برندهای توسعه بازی را افراد میانسال تشکیل می دهند. افزایش توجه مردم به صنعت بازی موجب ورود کارآفرینان گسترده به این حوزه تجاری شده است. به این ترتیب اکنون برندهای مختلفی در رقابت برای جلب نظر مشتریان به بازی های خود هستند. سهم اصلی بازار بازی رایانه ای در اختیار شرکت های ارائه دهنده خدمات بازی آنلاین و گروهی است. امروزه کاربران تمایل بسیار زیادی به رقابت آنلاین با یکدیگر دارند. به همین خاطر نیز برندهای بزرگ دنیا در تلاش برای توسعه امکانات بازی آنلاین در سراسر دنیا هستند. در این مقاله ما در مورد برخی از بزرگترین و موفق ترین برندهای حوزه تولید و خدمات گیم صحبت خواهیم کرد.

موسسه والوه نخستین بار در سال 2002 از سرویس خود تحت عنوان استیم رونمایی کرد. این نخستین گام برای ایجاد شبکه ای جهانی از بازیکنان سراسر دنیا بود. همین ایده خلاقانه در سال های بعد والوه را بدل به رهبر اصلی صنعت بازی و سرگرمی آنلاین ساخت. امروزه استیم سرویس پشتیبانی آنلاین اغلب بازی های رایانه ای محسوب می-شود. این امر امکان رقابت آنلاین بازیکنان سراسر جهان با یکدیگر را فراهم می سازد. به این ترتیب باید والوه را عامل اصلی تحول در صنعت بازی سازی قلمداد کرد.

صنعت بازی آنلاین

بدون تردید استیم تنها سرویس بازی آنلاین در دنیا نیست. امروزه سرویس های مختلفی در حال رقابت با هم هستند. یکی از چالش های اصلی در این میان معرفی بازی های مناسب با سلیقه کاربران است. استیم در این زمینه با مشکل جدی مواجه است. آرشیو گسترده بازی های این پلتفرم بسیاری از بازیکنان را گیج می کند. رقبای استیم از همین امر به عنوان نقطه قوت شان استفاده کرده اند. به این ترتیب در عمل صنعت گیم دارای رقابت فشرده ای است.

مطلب مرتبط: صنعت بازی های رایانه ای در انتظار رشد بیشتر

در ادامه ما به بررسی 3 پلتفرم بازی آنلاین به عنوان رقبای اصلی استیم خواهیم پرداخت. نکته مهم در این میان سابقه طولانی استیم (17 سال) در زمینه توسعه امکانات بازی آنلاین است، با این حال رقبای موجود در مدت زمانی کمتر موفق به توسعه خود به سطح رقبای استیم شده اند.

اوریجین

برند های موفق صنعت بازی آنلاین

موسسه الکترونیک آرتز در سال 2011 از پلتفرم اوریجین رونمایی کرد. این امر در راستای به چالش کشیدن سلطه استیم بر دنیای بازی های آنلاین بود. امروزه موسسه الکترونیک آرتز (EA) بازی های متعددی را تولید و روانه بازار می کند. بدون تردید علاقه مندان به محصولات این موسسه انتظارات بزرگی از آن دارند. به همین خاطر توسعه یک پلتفرم بازی آنلاین مستقل وظیفه آنها محسوب می شود. نکته مهم درخصوص EA حضور گسترده آنها در زمینه تولید بازی است. براساس گزارش خبرگزاری CNBC این شرکت در سال 2019 تا پایان ماه آگوست درآمد 5.10 میلیارد دلاری کسب کرده است. این رقم نوعی رکورد در دنیای گیم محسوب می شود.

مزیت اصلی برند EA در زمینه توسعه پلتفرم آنلاین خود انتشار انحصاری برخی از بازی ها در پلتفرم اش است. به این ترتیب کاربران برای استفاده از این عنوان ها باید نرم افزار اوریجین را نصب و در آن ثبت نام کنند. محبوب ترین بازی فوتبال رایانه ای تحت عنوان فیفا هر ساله از سوی EA منتشر می شود. یکی از جذاب ترین بخش های این بازی قابلیت رقابت آنلاین است. به این ترتیب کاربران در سراسر دنیا با اتصال به اینترنت و پلتفرم اوریجین فرصت رقابت با یکدیگر را خواهند داشت. یکی از نکات جالب درخصوص استراتژی EA همکاری نزدیک با سایر استودیوهای ساخت بازی رایانه ای نظیر یوبی سافت است. به این ترتیب اوریجین عرصه رقابت را بیش از هر زمان دیگری بر استیم تنگ کرده است. همکاری نزدیک با سایر استودیوهای بازی سازی سطح رقابت میان EA و آنها را کم کرده است. به این ترتیب در عمل امکان همکاری برای تولید عنوان های جذاب بازی فراهم می شود.

پلاریوم پلی

برند های موفق صنعت بازی آنلاین

پلاریوم پلی یکی از جدیدترین پلتفرم های بازی آنلاین است. هدف اصلی این برند فراهم سازی تجربه ای منحصر به فرد و تازه برای کاربران است. ویژگی اصلی پلاریوم پلی تمرکز صرف بر روی بازی های استراتژیک محسوب می شود. اگر علاقه مند به چنین بازی هایی هستید، ثبت نام در این پلتفرم را فراموش نکنید. بازی های موجود در پلاریوم پلی شامل هر دو عنوان موبایلی و تحت وب هستند. در نتیجه دامنه انتخاب کاربران وسیع خواهد بود. نکته مهم این استراتژی توجه ویژه به پلتفرم گوشی های هوشمند است. امروزه ما همیشه گوشی مان را در کنار خود داریم. به این ترتیب امکان بازی با گوشی همراه بسیار بیشتر از رایانه یا کنسول هایی مانند پلی استیشن و ایکس باکس است.

شاید در نگاه نخست بازی تحت وب یا موبایلی چندان باکیفیت نرسد، با این حال پلاریوم پلی تلاش زیادی برای ارتقای کیفیت و تجربه بازی در این دستگاه ها کرده است. به این ترتیب کاربران به صورت آنلاین و بدون نیاز به نصب هرگونه فایل فرصت بازی استراتژیک را خواهند داشت. عدم نیاز به نصب بازی یکی از ویژگی های اساسی این مجموعه به شمار می رود. بسیای از کاربران در زمینه نصب بازی ها با مشکلات زیادی مواجه هستند. به همین خاطر پلاریوم پلی با ارائه بازی ها به صورت آنلاین و بدون نیاز به نصب توجه شمار بالایی از کاربران را به خود جلب کرده است. نکته جالب اینکه آپدیت بازی ها به صورت خودکار اعمال می شود، بنابراین به عنوان بازیکن دغدغه اصلی ما فقط بازی و لذت بردن از آن خواهد بود.

به طور معمول بازی های آنلاین و استراتژیک به صورت گروهی انجام می شود. پلاریوم پلی به منظور افزایش لذت بازی امکان ساخت گروه و عضویت در آنها را نیز برای بازیکنان فراهم ساخته است. به این ترتیب لذت بازی آنلاین در کنار دوستان دوچندان خواهد شد.

بلیزارد بتل

صنعت بازی آنلاین

شرکت Battle.net از نظر سابقه فعالیت در حوزه گیم بسیار قدیمی تر از استیم است. آنها نخستین عنوان بازی خود را در سال 1996 منتشر کردند. اگرچه تلاش آنها برای راه اندازی یک سیستم بازی آنلاین در آن زمان با شکست مواجه شد، اما اکنون یکی از بزرگترین پلتفرم های آنلاین سرگرمی محسوب می شوند. ایده خلاقانه این برند ترکیب تجربه نوین بازی آنلاین با خاطرات قدیمی کاربران است. به این ترتیب دامنه وسیعی از علاقه مندان به صنعت گیم با بلیزارد بتل رابطه خوبی برقرار می کنند.

مطلب مرتبط: بازی پرریسک سرمایه‌گذاری در تولید بازی

بلیزارد بتل در زمینه ارائه خدمات بازی آنلاین علاوه بر بازی های استودیو خود مانند هارت استون و اور واچ به همکاری با سایر استودیوها نیز پرداخته است. به این ترتیب لیگ رقابت بازی های دستینی 2 و کال آف دیوتی در این پلتفرم برگزار می شود. زمینه تخصصی بلیزارد بتل در حوزه برگزاری لیگ های دوره ای بازی است. به منظور جلب نظر هرچه بیشتر کاربران جایزه های وسوسه کننده ای نیز به افراد برتر تعلق می گیرد.

نکته مهم درخصوص رقبای استیم تاکید آنها بر ارائه تجربه ای لذت بخش تر است. نقطه قوت استیم آرشیو گسترده بازی هاست، با این حال رقبای این موسسه تجربه های نوین بازی را جایگزین شمار بالای بازی های استیم کرده اند. این امر در عمل عرصه رقابت در حوزه گیم را پیچیده کرده است. بدون تردید دلیل اصلی رقابت سنگین در این عرصه سود سرشار برندها از ارائه خدمات بازی آنلاین است. اگر شما نیز به فکر ورود به این حوزه هستید، باید یک ایده خلاقانه امکان کسب درآمد گسترده را خواهید داشت.

منبع : noobpreneur
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/17v3oKQq
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارنهال انگوروکیلقطعات لیفتراکدستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکحمل بار هواییخرید فالوورخرید بلیط هواپیماماشین ظرفشویی بوشخرید لوازم ورزشیکیلید اجاره خانه در تهرانپرده پذیراییلیفتراکپرس لاین ساخت پرسشنامهرمان پرطرفدارسررسید 1403طراحی سایت فروشگاهشیر برقی گازتیزهوشان پایه ششمخرید نرم افزار حسابداریخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتقویم رومیزیقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور امارات
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه