پنج شنبه, 25 ارديبهشت 1399 - 11:22

چقدر تا کارگردانی فیلم های سینمایی از سوی هوش مصنوعی فاصله داریم؟

توسعه هوش مصنوعی در طول سال های اخیر بسیاری از کارشناس ها را متعجب ساخته است. توانایی های این فناوری برای کمک به کسب و کارها و همچنین تاثیرگذاری بر روی زندگی روزمره مردم بسیار زیاد است. توسعه روزافزون توانایی های فناوری هوش مصنوعی بحث های زیادی در میان کارشناس ها ایجاد کرده است. بسیاری از کارآفرینان امکان جایگزینی هوش مصنوعی با عامل انسانی را مطرح کرده اند. بدون تردید این امر بسیار آرمانی به نظر می رسد. هوش مصنوعی در صنعت سینما کاربردهای بسیار زیادی دارد. امروزه اغلب فیلم های سینمایی برای ویرایش نهایی متکی به نرم‏افزارهای دارای هوش مصنوعی هستند. ما در این مقاله یک فرض چالش‏برانگیز را مطرح کرده ایم: چقدر امکان کارگردانی فیلم های سینمایی از سوی فناوری هوش مصنوعی وجود دارد. به عبارت بهتر، آیا فناوری هوش مصنوعی امکان تولید فیلم به طور مستقل را دارد؟ ما در ادامه به بررسی برخی از نقاط قوت و پیشرفت های اخیر هوش مصنوعی برای پاسخگویی به این پرسش خواهیم پرداخت.

• فناوری هوش مصنوعی در زمینه یادگیری اطلاعات و الگوهای بصری توانایی بالایی دارد. شاید نسل قبلی هوش مصنوعی با اتکا به بانک اطلاعاتی عظیم امکان پاسخگویی به پرسش های متنی کاربران را داشت، اما نسل جدید آن با ترکیب فناوری یادگیری عمیق امکان جست‏وجو و حتی یادگیری نکات تازه را پیدا کرده است. امروزه نرم‏افزارها و رایانه های دارای هوش مصنوعی در صورت ارائه برخی از مدل های خام نقاشی امکان الگوبرداری از آنها برای طراحی مدلی تازه را دارند. اگرچه مدل های مورد بحث چندان نوآورانه نیستند، اما دست‏کم ترکیب خلاقانه ای از الگوهای قبلی محسوب می شود. اخیرا محققان به یک رایانه دارای هوش مصنوعی چند صد نقاشی متعلق به قرن 17 را دادند تا میزان توانایی فناوری مورد نظر برای خلق نقاشی جدید را ارزیابی می کنند. نتیجه این چالش هیجان‏انگیز خلق اثر «پرتره ادموند دی بلانی» بود. این پرتره در یک حراجی به قیمت 432 هزار دلار به فروش رسید.

سایه هوش مصنوعی بر صنعت سینما

• یکی دیگر از آزمایش های جالب درباره توانایی فناوری هوش مصنوعی در حوزه موسیقی روی داده است. بر این اساس پژوهشگران به رایانه صدها موسیقی پاپ ارائه کردند. نتیجه نهایی کار خلق قطعه موسیقی منحصر به فرد از سوی سیستم بود. این قطعه تحت عنوان «جین های آبی و اشک های قرمز» دانلود زیادی در فضای آنلاین داشته است.

مطلب مرتبط: آمادگی برای آینده هوش مصنوعی

• فناوری هوش مصنوعی پس از مشاهده حرکات ورزشی برخی از مربیان و بازیکنان ورزش های حرفه ای با ترکیب آنها اقدام به خلق حرکات ترکیبی و تازه کرده است. این امر نویدبخش امکان استفاده هرچه بیشتر از فناوری هوش مصنوعی برای بهبود کیفیت عملکرد تیم های ورزشی است. نکته مهم در این امر در صنعت سینما امکان خلق پلان ها و سکانس های تازه از سوی هوش مصنوعی خواهد بود.

• پژوهشی دیگر از سوی محققان موسسه بورد پاندا در مورد توانایی هوش مصنوعی برای ترکیب تصاویر مختلف و ایجاد یک ترکیب نوآورانه بوده است. بر این اساس دو تصویر مربوط به گل و دایناسور به سیستم ارائه شده است. نتیجه این امر خلق ترکیبی زیبا و خلاقانه از گل و دایناسور از سوی سیستم هوش مصنوعی بود.

• یکی از اقدامات جالب در زمینه ترکیب توانایی هوش مصنوعی با هنر موسیقی از سوی یک کاربر یوتیوب روی داده است. بر این اساس آرشیو آنلاین هزار قطعه موسیقی راک در اختیار هوش مصنوعی قرار گرفته است. نتیجه این امر تولید نخستین موسیقی با کلام از سوی هوش مصنوعی است بنابراین هوش مصنوعی توانایی، هرچند اندک، در زمینه خلق دیالوگ در عرصه فیلم‏سازی را نیز خواهد داشت.

• رایانه ای به نام شلی (به یاد نویسنده رمان مشهور فرانکشتاین) توانایی نگارش بیش از 140 هزار عنوان داستان ترسناک را پیدا کرده است. نکته جالب درباره داستان های موردنظر ترکیب برخی از داده های اولیه و جست‏وجوی خودکار در میان خیل عظیمی از اسناد و اخبار جنایی آنلاین برای تولید داستان های موردنظر است.

• یکی از جالب ترین ارزیابی ها در زمینه توانایی هوش مصنوعی مربوط به تقاضا برای نگارش ادامه یک رمان است. بر این اساس به یک رایانه دارای نسل جدید هوش مصنوعی تمام قسمت های رمان «بازی تاج و تخت» ارائه شد. هدف اصلی از این کار ارزیابی توانایی رایانه برای نگارش یک فصل دیگر برای این رمان بود. نکته جالب اینکه رایانه موردنظر موفق به نگارش پنج فصل دیگر برای رمان بازی تاج و تخت شد.

بدون تردید توانایی هوش مصنوعی برای ترکیب تصاویر، موسیقی و همچنین نگارش متن تازه فاصله چندانی با ترکیب همه آنها و ساخت فیلم ندارد. شاید در ابتدا این امر بیش از اندازه عجیب به نظر برسد، اما تمام داده های مورد بررسی صرف امکان آن را تایید می کند.

ما در آستانه ورود به دنیای تازه از نقطه نظر فناوری های نوین هستیم. بسیاری از کسب و کارها از مدت ها قبل بر روی فناوری هوش مصنوعی سرمایه‏ گذاری کرده اند. به این ترتیب ما باید انتظار نوآوری های هرچه بیشتری در این زمینه داشته باشیم.

نکته جالب در این میان بررسی یک مورد درخواست برای ثبت هوش مصنوعی به عنوان مخترع در سازمان ثبت اختراعات ایالات متحده است. خوشبختانه دادگاه در رأی نهایی امکان شناسایی هوش مصنوعی به عنوان مخترع را رد کرد. با این حال هیچ تضمینی برای رد چنین درخواست هایی در صورت ادامه نوآوری های هوش مصنوعی وجود ندارد. بدون شک مسئله مورد بحث ابعاد حقوقی بسیاری زیادی دارد. همیشه امکان ادعا برای مالکیت اثر نهایی از سوی سازنده نرم‏افزار دارای هوش مصنوعی وجود دارد بنابراین شناسایی نرم‏افزارهای دارای هوش مصنوعی بحث ها و جنجال های حقوقی گسترده ای ایجاد خواهد کرد.

یکی دیگر از نکات مهم برای ارزیابی در صورت اقدام به ثبت اثرات نرم‏افزارهای دارای هوش مصنوعی به عنوان اختراع یا اثر مستقل مربوط به حق مالکیت آثار اولیه است. اگر یک نرم‏افزار دارای هوش مصنوعی برخی از قطعات موسیقی را ترکیب کند، آیا اثر تازه یک محصول مستقل است؟ پاسخگویی به این پرسش نیازمند بحث های حقوقی گسترده ای خواهد بود.

مطلب مرتبط: هیچ کس نمی داند آینده هوش مصنوعی چه خواهد بود

امروزه سر و صدای بسیار زیادی از سوی برخی سلبریتی ها نسبت به نحوه عملکرد هوش مصنوعی وجود دارد. عمده اعتراض ها معطوف به تقلید شدید نرم‏افزارهای دارای هوش مصنوعی از ظاهر و حتی نحوه فعالیت هنری سلبریتی هاست. بررسی این موضوع نیازمند پژوهش های دقیق و گسترده درباره شیوه کار نرم‏افزارهای دارای هوش مصنوعی است. بدون تردید چنین امری هنوز صورت نگرفته است بنابراین همچنان استفاده از هوش مصنوعی در زمینه تولید آثار هنری نیاز به کار و نوآوری بیشتری دارد. بی‏تردید نوآوری و گسترش حوزه فعالیت هوش مصنوعی قابل پیش‎بینی نیست. ما در این میان باید آمادگی هر اتفاقی را داشته باشیم. شاید زمانی نرم‏افزارهای دارای هوش مصنوعی جای کارگردان ها را بگیرند. شاید هم به طور کامل اقدام به تولید فیلم های سینمایی کنند. پاسخگویی به این امر نیازمند ارزیابی مداوم وضعیت فناوری هوش مصنوعی در سال های آتی خواهد بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید