دوشنبه, 23 تیر 1399 - 10:02

بر کسی پوشیده نیست که در چند وقت اخیر، روابط دو کشور آمریکا و چین به حالت سیاه درآمده است و تحت این شرایط دونالد ترامپ تحریم‎هایی را بر علیه این کشور اعمال کرده است که نمونه آن را می‎توان در رابطه با برند هوآوی مشاهده کرد. اگرچه پیش‎ بینی ‎ها حاکی از آن بود که اوضاع پس از مدتی بهبود پیدا خواهد کرد، با این حال اخبار جدید حاکی از آن است که مواضع سخت همچنان به قوت خود باقی مانده است.

در این رابطه دولتمردان آمریکا در حال بررسی شرایط تحریم جدیدی هستند که بر طبق آن استفاده از تیک تاک در آمریکا ممنوع خواهد شد. این امر می‎تواند باعث شود تا این شبکه نوظهور، با مشکلاتی کاملا جدی مواجه شود، با این حال در این رابطه برخی از تحلیلگران عقیده دارند که چنین اقدامی با واکنش های متقابل دولت چین همراه خواهد بود که به معنای از دست رفتن بازار پرجمعیت ‎ترین کشور جهان است.

تیک تاک جدیدترین عضو فهرست تحریم آمریکا

در این رابطه ارتش آمریکا اعلام کرده است که تمامی سربازان باید این برنامه را از روی گوشی خود پاک کنند. درواقع در شرایط حال حاضر که روابط این دو کشور چندان مساعد نیست از این ابزار ممکن است برای جاسوسی استفاده شود.

در این رابطه مایکل پومپئو (وزیر امور خارجه آمریکا) در رابطه با سوال خبرنگاران نسبت به تحریم کردن تیک تاک و عدم مجوز استفاده از آن برای مردم آمریکا اعلام کرده است که این اقدام برای حفظ امنیت مردم نیز امری ضروری بوده و از کشوری کمونیستی، هر اقدامی ممکن است رخ دهد. درواقع هیچ شبکه اجتماعی مهم‎تر از امنیت افراد نخواهد بود. این امر در حالی است که فیس بوک به عنوان سرآمد پرونده ‎های جاسوسی از کاربران شناخته می‎شود. به همین خاطر این دسته از بهانه‎ها را تنها باید برای اهداف سیاسی تلقی کرد. حتی باید دید که در آینده روابط این دو کشور، به چه صورتی درخواهد آمد. درواقع جهان در خطر یک جنگ دیگر قرار داشته و با توجه به این امر که هر دو این کشورها، از ابرقدرت‎ های جهان محسوب می‎شوند این امر حداقل در اقتصاد سایر کشورها تاثیرگذار خواهد بود. به همین خاطر این احتمال وجود دارد که کشورهای دیگر، در تلاش برای میانجیگری باشند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید