دوشنبه, ۲۴ خرداد(۳) ۱۴۰۰ / Mon, 14 Jun(6) 2021 /
           
فرصت امروز

چرا گردشگری بهترین صنعت جهان معرفی می شود

1 سال پیش ( 1398/9/18 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : کشیتاز تاکور  

اگر بخواهیم در رابطه با بزرگترین و سودآورترین صنایع جهان صحبت کنیم، بدون شک اغلب افراد از مواردی نظیر تکنولوژی، کشاورزی، تسلیحات نظامی و حتی خودرو نام خواهند برد، با این حال واقعیت این است که در جهان امروز، گردشگری را باید بزرگترین و در عین حال مهم ترین صنعت به حساب آورد. همین امر نیز باعث شده است تا بسیاری از ثروتمندان جهان، خواهان حضور در این عرصه باشند. در همین راستا به بررسی دلایل ادعای خود خواهیم پرداخت.

1-با تمامی صنایع در ارتباط است

صنعت گردشگری بهترین صنعت جهان

تاکنون نسبت به میزان ارتباط صنایع با یکدیگر فکر کرده اید، برای مثال آیا صنعت خودرو تاثیری بر روی صنعت تلفن های همراه دارد؟ بدون شک تنها می توان یکسری تاثیرات غیرمستقیم و محدود را برای این موضوع نام برد. برای مثال برای حمل تولیدات برندهای فعال در زمینه تولید تلفن های همراه از انواع وسایل نقلیه استفاده می شود، با این حال گردشگری بر روی رشد تمامی صنایع تاثیر بسیار زیادی دارد. برای مثال گردشگری نیاز به جدیدترین امکانات در زمینه حمل و نقل زمینی، هوایی، ریلی و دریایی دارد. همچنین در زمینه تکنولوژی، وجود انواع اپلیکیشن ها که تجربه سفر را برای یک مسافر لذت بخش تر خواهد کرد، به رشد شرکت های تولیدکننده تلفن همراه کمک شایانی را می کند و این موارد تنها برخی از ساده ترین ارتباطات گردشگری با صنایع مختلف محسوب می شود، با این حال هیچ صنعت دیگری تا این اندازه بر سایر بخش ها تاثیر مثبتی را نمی تواند به همراه داشته باشد. در آخر به خاطر داشته باشید که تمامی کسب و کارها و افراد از رواج گردشگری در منطقه خود سود خواهند برد.

2-به افزایش صلح جهانی و حفظ محیط زیست کمک خواهد کرد

یکی از الزامات اولیه در زمینه گردشگری، وجود امنیت است. همین امر نیز باعث می-شود تا کشورها به نوعی به سمت صلح با یکدیگر سوق داده شوند. برای مثال توافق نامه شینگن در همین راستا صورت گرفته است. بر طبق آنچه چندین کشور اروپایی که تعداد آنها در حال حاضر به 26 کشور رسیده است، امکان بازدید بدون نیاز به پاسپورت را فراهم آوردند که خود اقدامی بزرگ در راستای نیاز گردشگران بوده است. همچنین افزایش صلح جهانی، برای رشد کشورها و صنایع آنها نیز بسیار تاثیرگذار خواهد بود. ب

مطلب مرتبط: گردشگری؛ صنعتی برای اشتغال زنان

رای مثال اگر ژاپن درگیر جنگ شود، بدون شک عملکرد صنایع بزرگ آن نظیر شرکت تویوتا نیز با مشکلاتی جدی مواجه خواهد شد، با این حال فعالیت جدی این کشور در زمینه جذب توریست، به بهبود روابط آن با سایر کشورها و تلاش برای حفظ امنیت منجر شده است. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که در حال حاضر حفظ محیط زیست به مسئله اول جهان تبدیل شده و این امر در حالی است که گردشگری تنها صنعت سازگار به حفظ آن معرفی می شود. به همین خاطر اهمیت این صنعت، تنها به خاطر مسائل مالی نبوده و یک اقدام کاملا مهم در سطح جهان محسوب می شود.

3-بالاترین میزان تنوع را دارد

وجود حوزه های بسیار متنوع، به این معنا است که تعداد افرادی که می توانند از طریق این صنعت به درآمدی دست پیدا کنند، بسیار زیاد است. برای مثال در حال حاضر می توان بیش از 50 نوع گردشگری را نام برد که برای هر یک از آنها، نیاز به فعالیت صدها نفر است. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که در حال حاضر، توجه به محیط زیست در صدر نگرانی ها قرار گرفته است. این امر در حالی است که اکثر صنایع تاثیر مخرب زیادی را بر روی این موضوع دارند، با این حال از گردشگری به عنوان صنعت پاک نام برده می شود که در صورت اجرای درست آن، هر کشوری را می تواند به سمت توسعه پایدار سوق داده و جهان را به مکانی بهتر برای زندگی تبدیل کند. همچنین این صنعت وابستگی زیادی را به کار افراد مختلف داشته و این امر به معنای آن خواهد بود که رشد تکنولوژی، منجر به از دست رفتن شغل افراد و جایگزین شدن آنها با روبات ها نخواهد شد. این امر در حالی است که در تمامی صنایع شاهد این امر هستیم.

4-صنعتی عادلانه و با امکان رشد بسیار بالایی محسوب می شود

بدون شک برای حضور در بسیاری از عرصه ها، امکانات حرف اول را زده و همین امر باعث می شود تا همه کشورها در صنعت ها عملا توان حضور و رقابت را نداشته باشند. برای مثال ژاپن از هیچ گونه نفتی برخوردار نبوده و همین امر باعث می شود تا از یک امکان بسیار ارزشمند کاملا بی بهره باشد، با این حال کشوری دیگر ممکن است از این ویژگی برخوردار باشد و در زمینه هایی که ژاپن در آن جزو برندهای برتر محسوب می-شود، عملا حرفی را برای گفتن نداشته باشد.

مطلب مرتبط: بازاریابی گردشگری و تکنیک های موفقیت در آن

مثال هایی از این قبیل بسیار است. همچنین یک کشور کاملا خشک با آب و هوای نامساعد، شانسی را برای حضور در حوزه صنعت کشاورزی نخواهد داشت. این امر در حالی است که تمامی نقاط جهان، می توانند جاذبه ای توریستی باشد. بدون شک حضور توریست حتی یک جامعه روستایی را نیز می تواند بهبود بخشد. درواقع به نوعی می توان گفت که تمامی افراد یک جامعه، از این اتفاق سود خواهند برد. علت این امر به این خاطر است که یک توریست برای استفاده از محصول گردشگری، باید به منطقه مورد نظر سفر کند که این امر به معنای ارتباط آنها با مردم آن جامعه خواهد بود. بدون شک با بهبود وضعیت جاده ها، کیفیت اتومبیل ها، امکانات رفاهی و... مردمان آن جامعه نیز به سطح بالاتری از رفاه دست پیدا خواهند کرد. درواقع به همان اندازه که مشاهده جنگل ممکن است جاذبه ای پرطرفدار محسوب شود، بازدید از کویرها نیز می تواند افراد بسیاری را به سمت خود بکشاند.

به همین خاطر نیز گفته می شود که هر کشوری می تواند در رابطه با صنعت گردشگری فعالیت سودآوری را داشته باشد. به عنوان نکته پایانی در این بخش، ذکر این نکته ضروری است که ایجاد و رشد صنایع مختلف، اقدامی زمان بر بوده و نیاز به منابع مالی بسیار بالایی دارد. برای مثال در حال حاضر در زمینه تولید تلفن همراه دو برند اپل و سامسونگ حرف اول را در سرتاسر جهان می زنند. تحت این شرایط شما نمی توانید یک محصول ضعیف را به بازار معرفی کنید و انتظار داشته باشید که مورد توجه نیز قرار گیرد. برای بسیاری از کشورها به علت نبود شرایط لازم، فعالیت در بسیاری از صنایع مقرون به صرفه نخواهد بود. علت این امر به این خاطر است که محصول آنها کاملا پرهزینه بوده و این امر در حالی است که برندی دیگر، محصولی را با کیفیت بالاتر و قیمت کمتر تولید می کند. تحت این شرایط حتی افراد جامعه شما نیز رغبتی برای خرید نخواهند داشت، با این حال در زمینه گردشگری، داستان کاملا متفاوت بوده و فعالیت در آن الزاما به صرف هزینه های بالا نیاز نخواهد داشت. برای مثال یک روستا، عملا تغییر و یا امکانات خاصی را در خود ایجاد نمی کند و افراد تمایل دارند تا شرایط زندگی آنها را به همان صورتی که وجود دارد، ببینند.

برای درک بهتر این موضوع، بهتر است تا نگاهی به منطقه چرنوبیل در کشور اوکراین داشته باشیم که در اثر بدترین حادثه هسته ای به وجود آمده است. بدون شک بازسازی این منطقه، امری غیرممکن بوده و نیاز به سرمایه بسیار بالایی دارد. اگرچه ممکن است تصور کنید که دیگر هیچ امکان رشدی برای آن وجود ندارد، با این حال جالب است بدانید که در حال حاضر این شهر به یکی از سه مقصد اصلی گردشگری سیاه(بازدید از مناطقی که متحمل یک فاجعه بوده اند) در آمده که خود سودآوری بالایی را برای ساکنان آن به همراه داشته است. به همین خاطر حتی می توان از دل بدترین مناطق، یک جاذبه پرطرفدار توریستی را ایجاد کرد. علت این امر نیز به خاطر تفاوت جوامع با یکدیگر است که خود به انگیزه ای برای بازدید تبدیل می شود. به همین خاطر نیز گفته می شود که گردشگری صنعتی عادلانه محسوب می شود که هر کشوری می تواند در رابطه با آن فعالیت کرده و سریعا به رشد دست پیدا کند. همچنین به علت سودآور بودن آن، امکان جذب سرمایه گذار با سهولت بسیار بالایی همراه است.

مطلب مرتبط: بررسی اهمیت بازاریابی محتوایی در صنعت گردشگری

در آخر توجه داشته باشید اگرچه گردشگری صنعتی فوق العاده محسوب می شود، با این حال لازم است تا بر طبق اصولی درست رفتار کنید. در غیر این صورت مثبت بودن آن همیشگی نخواهد بود. برای مثال فعالیت صرفا سودجویانه، می تواند تاثیر محیط زیست گرایانه بودن این صنعت را کاملا نابود سازد. این امر درست نکته ای است که حوزه هایی نظیر اکوتوریسم به معنای سفر مسئولانه بر روی آن تاکید داشته و نباید تصور کرد که برای رسیدن به درآمدهای بالا، مجاز به هرگونه فعالیتی خواهید بود. درواقع توصیه می شود که مطالعه کافی در این زمینه داشته و از مشورت گرفتن از افراد صاحب نظر، غافل نشوید.

منبع : market-width
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/KZF2gHtE
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه