شنبه, ۱۳ آذر(۹) ۱۴۰۰ / Sat, 4 Dec(12) 2021 /
           
فرصت امروز
بررسی 5 کمپین برتر حوزه بازاریابی گردشگری و مسافرت

بازاریابی گردشگری و تکنیک های موفقیت در آن

2 سال پیش ( 1398/7/16 )
پدیدآورنده : امیلی گوآدته   پدیدآورنده : علی آل علی   پدیدآورنده : موفقیت  

آخرین باری که به راحتی به یک مسافرت خارج از برنامه کاری رفتید، چه زمانی بود؟ منظور من از مسافرت خارج از برنامه کاری اختصاص تمام زمان سفر به استراحت و دوری از دغدغه های کاری است. بسیاری از افراد حتی در طول سفر نیز به فکر کسب و کارشان هستند. به این ترتیب بخش زیادی از مدت سفر را به بررسی ایمیل ها، صحبت تلفنی با همکاران و همچنین دریافت اطلاعات مربوط به شرکت می گذرانند. بی تردید در چنین شرایطی وضعیت سفر برای فرد موردنظر و همراه های وی بسیار دشوار خواهد شد. به راستی آخرین باری که یک مسافرت به معنای واقعی را تجربه کرده اید، مربوط به چند وقت پیش است؟

براساس گزارش خبرگزاری CNBC، فقط 28درصد از کارمندان آمریکایی از مدت زمان تعطیلات شان در سال به طور کامل استفاده می کنند. به این ترتیب 72درصد دیگر حتی در مدت زمان مسافرت نیز به فکر کسب و کارشان هستند. نکته مهم در اینجا عدم استفاده از فرصت های تعطیلاتی از سوی برخی از کارمندان است. بی تردید همه ما برنامه های زیادی برای تفریح و دوری از دنیای کسب و کار داریم، با این حال در مرحله اجرا همیشه چند نکته باعث عقب افتادن برنامه می شود. تجربه شخصی من از عقب انداختن مداوم برنامه های مسافرتی حکایت دارد. امروزه به لطف اینترنت امکان جست وجوی جاذبه های گردشگری در دورافتاده ترین نقاط جهان نیز وجود دارد. یکی از چالش های اصلی هر فردی در زمینه برنامه ریزی برای سفرهای دور و دراز انتخاب سرویس حمل و نقل، محل اقامت و نحوه دسترسی به جاذبه های گردشگری است. بی شک تمام این فرآیندها نیازمند صرف زمان زیادی از سوی ماست. درست به همین خاطر برخی از افراد قید سفر به نقاط دور را می زنند. جالب اینکه در عمل بسیاری از کارمندان به طور کلی قید سفر را می زنند. به این ترتیب بخش اعظمی از برنامه زندگی آنها معطوف به کار می شود.

کمپین بازاریابی گردشگری

صرف نظر از انتخاب محل موردنظر برای مسافرت، اغلب افراد علاقه مند به مطالعه در مورد تاریخچه و فرهنگ محلی محل مسافرت شان هستند. این امر نیازمند شناخت دقیق افراد از فرهنگ کشور موردنظر است، با این حال اغلب مردم شناخت دقیقی در این زمینه ندارند. به همین خاطر استفاده از اطلاعات موجود در اینترنت یا کتاب های راهنمای سفر ضروری خواهد بود. به هر حال هیچ گردشگری علاقه مند به عبور و مرور در خیابان های یک کشور دیگر به مانند یک روبات نیست. کلید موفقیت در زمینه برقراری ارتباط با مردم متعلق به یک کشور دیگر شناخت فرهنگ بومی آنهاست. در غیر این صورت تجربه سفر خارجی ما چندان دلچسب نخواهد بود.

اغلب افراد به هنگام مسافرت علاقه مند به استفاده از غذاها و خوراکی های محلی آن منطقه هستند. متاسفانه امروزه با توسعه فروشگاه های زنجیره ای و کسب و کار صنعتی امکان بهره مندی از غذاهای سنتی یک منطقه به راحتی وجود ندارد. اکنون تقریبا در هر شهر بزرگی یک شعبه از مک دونالد، برگرکینگ و استارباکس وجود دارد. به همین خاطر یافتن غذای محلی بدل به امری دشوار و سخت شده است.

مطلب مرتبط: بازاریابی گردشگری

هدف مقاله حاضر بررسی برترین کمپین های بازاریابی محتوایی از سوی برندهای خطوط هوایی و مراکز اقامتی است. به هر حال سود این مراکز بستگی به علاقه مردم به سفر و گشت و گذار دارد. به همین خاطر آنها سرمایه گذاری وسیعی بر روی افزایش آگاهی مسافرها از نقاط گردشگری و دیدنی سراسر دنیا می کنند. بی شک هر فردی در زمان مسافرت نیازمند کمک و راهنمایی است. نکته مهم در اینجا عدم علاقه بسیاری از افراد در زمینه درخواست کمک به صورت مستقیم است. به این ترتیب کمک های موردنظر باید به گونه ای غیرمستقیم ارائه شود. فقط در این صورت امکان تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف وجود خواهد داشت. صنعت گردشگری و تعامل با مسافرها شرایط ویژه ای دارد. به همین خاطر تکنیک های بازاریابی محتوایی باید با دقت بالایی در این حوزه پیاده شود. در ادامه به بررسی برخی از موفق ترین کمپین های بازاریابی در صنعت خطوط هوایی و هتلداری خواهیم پرداخت.

1. AirBnB: مجله AirBnB

دنیای امروز ماهیتی کاملا دیجیتال دارد. عصر کنونی تحت عنوان عصر ارتباطات شناخته می شود. به همین خاطر کانال های ارتباطی نقش مهمی میان مردم بازی می کند. یک برند جویای موفقیت باید شیوه های استفاده درست از کانال های ارتباطی جدید را داشته باشد. در غیر این صورت وضعیت دشواری پیش رو خواهد داشت.

شاید بسیاری از افراد عصر کنونی را تحت سلطه شبکه های اجتماعی و محتوای دیجیتال بدانند، با این حال نظر من اندکی متفاوت خواهد بود. من عمیقا به پایداری تاثیر نشریه های باکیفیت بر روی مخاطب اعتقاد دارم. هنوز هم مجلات حوزه ساخت امکان تاثیرگذاری بر روی مخاطب را دارد. به همین خاطر برندهای بزرگی نظیر AirBnB سرمایه گذاری هنگفتی بر روی این حوزه کرده اند. اگر فقط یکبار هم تجربه مسافرت با خطوط هوایی AirBnB را داشته باشید، به خوبی با مجله مسافرتی این برند آشنایی دارید. این مجله به صورت جامع در مورد مقصد مسافرها بحث می کند. به این ترتیب مسافرها در طول سفر امکان یادگیری نکات کلیدی و اساسی در مورد منطقه مورد نظرشان را خواهند داشت. متاسفانه بسیاری از برندها در عمل مجلات خود را هیچ گاه به روز رسانی نمی کنند. به همین خاطر پس از گذشت مدت زمانی اندک ماهیت این مجلات قدیمی و از رده خارج می شود. این امر به معنای مطالعه چند باره محتوای مورد نظر از سوی مخاطب هدف نیست، بلکه تاریخ مصرف مجله موردنظر تمام می شود. کلید موفقیت AirBnB در زمینه انتشار مجله مسافرتی به روز رسانی مداوم نسخه های نشریه اش است. همچنین این نشریه فقط در طول جریان سفر در اختیار مسافرها قرار می گیرد، بنابراین خبری از عرضه آنها در فروشگاه ها یا دریافت پول در قبال استفاده مسافرها نیست.

یکی از ترندهای محبوب در طول سال های اخیر انتخاب اقامتگاه های بومی برای مسافرت است. مجله AirBnB با معرفی اقامتگاه های بومی در مراکز گردشگری موردنظر مسافرها توجه زیادی به خود جلب کرده است. بدون تردید اقامتگاه های بومی در داخل شهر های بزرگ و صنعتی وجود ندارد. به همین خاطر دست اندرکاران مجله AirBnB به سراغ یافتن محیط های بکر و دست نخورده در مقاصد هواپیمایی شان هستند. این امر بانک اطلاعاتی بسیار پردامنه ای در اختیار برندها قرار داده است.

2. دیاموند ریزورتس: وبلاگ مسافرتی برای مسافرهای علاقه مند

دیاموند ریزورتس یکی از هتل های خوشنام در سراسر دنیا محسوب می شود. امروزه انتخاب بسیاری از مسافرهای بین المللی برای اقامت در هتل های مختلف برند دیاموند ریزورتس است. موفقیت این برند فقط مدیون ارائه خدمات باکیفیت و دارای قیمت مناسب نیست. آنها در زمینه بازاریابی محتوایی نیز حرف های زیادی برای گفتن دارند. برخلاف آژانس هواپیمایی AirBnB، در اینجا دیاموند ریزورتس از وبلاگ نویسی به عنوان کلید موفقیتش استفاده کرده است. بی تردید بسیاری از اطلاعات پیرامون نقاط گردشگری و شهرهای مختلف در قالب مقالات مربوط به یک مجله نمی گنجد. به همین خاطر دیاموند ریزورتس با راه اندازی یک وبلاگ تخصصی اقدام به بیان ویژگی ها و محیط های جذاب مناطق مختلف کرده است. این مجموعه هتل های زنجیره ای در تمام نقاط مورد بحث در وبلاگش شعبه دارد. به این ترتیب معرفی مناطق موردنظر نوعی بازاریابی برای ترغیب مسافرها به اقامت در هتل هایش نیز محسوب می شود.

هدف اصلی وبلاگ مورد بحث در این مقاله تقویت روحیه و انگیزه افراد برای مسافرت و گشت و گذار در مناطق مختلف است. امروزه زندگی صنعتی بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است. به این ترتیب ما خیلی کم از خانه یا محل کارمان خارج می شویم. عقیده مدیران هتل دیاموند ریزورتس ضرر این نوع فعالیت برای انسان است. به این ترتیب ما نیازمند الگوهایی بسیار متنوع تر از کار یکنواخت و روزمره هستیم. وبلاگ مورد بحث ما وظیفه ترویج هرچه بهتر فرهنگ مسافرت و گردشگری را برعهده دارد.

یکی از خدمات جالب مجموعه هتل های دیاموند ریزورتس مربوط به خدمات پشتیبانی از مسافرهاست. به این ترتیب اگر در میانه راه جست وجو در شهر تازه ای با مشکل مواجه شدید، کارشناس های هتل همیشه آماده کمک رسانی به شما خواهند بود. این امر شامل پیگیری سفارش ها، کمک به یافتن جاذبه های گردشگری و ناتوانی در زمینه فهم زبان خارجی مردم محلی می شود. نکته جالب اینکه تمام این خدمات به صورت کاملا رایگان ارائه می شود.

مطلب مرتبط: لزوم استراتژی بازاریابی در صنعت گردشگری

3. خطوط هوایی یونایتد: مجله دیجیتال و آزادی عمل مسافرها

چاپ و ارائه مجلات مخصوص به مسافرها یکی از ایده های جذاب در طول چند دهه اخیر محسوب می شود. امروزه این ایده بدل به امری رایج در میان خطوط هوایی شده است. به این ترتیب کمتر برندی در حوزه خدمات هوایی از این ایده جذاب بی بهره است. نکته مهم درخصوص استفاده همگانی برندها از یک ایده تبدیل آن به کلیشه است. این امر موجب کاهش تاثیرگذاری ایده موردنظر می شود. به این ترتیب برندهای تازه وارد باید به سراغ ایده های تازه تری بروند. این امر در مورد خطوط هوایی یونایتد به خوبی قابل مشاهده است. به راستی چه راهکاری بهتر از ارائه مجلات انحصاری برندمان به مخاطب برای مطالعه در زمان حمل و نقل هوایی وجود دارد؟ خطوط هوایی یونایتد به خوبی پاسخ این پرسش را داده است.

ایده برند یونایتد طراحی نسخه دیجیتال و بسیار پیشرفته نشریه اختصاصی بود. به این ترتیب مسافرها امکان مطالعه محتوای مختلف و حتی تماشای ویدئوهای گوناگون از طریق صفحه نمایشگر لمسی صندلی شان را دارند. بی تردید امروزه علاقه مخاطب برای مطالعه محتوای متنی کاهش یافته است. به همین خاطر ما باید به سوی استفاده هرچه بهتر از محتوای بصری حرکت کنیم. این امر مستلزم بهره مندی برند ما از آخرین دستاوردهای تکنولوژی است. برند یونایتد با استفاده از نمایشگرهای هوشمند دنیای تازه ای در اختیار مسافرها قرار داده است. نکته جالب اینکه اگر مسافران از اطلاعات مجله دیجیتال یونایتد رضایت کافی را کسب نکنند، امکان جست وجوی آنلاین و رایگان نیز برای آنها وجود خواهد داشت. این امر اوج تعهد یونایتد به مسئولیتش در قبال مسافرها را نشان می دهد. جالب اینکه مسافرها امکان طرح پرسش های مختلف از خدمه هواپیما را نیز دارند. به این ترتیب همه چیز آماده سفر هیجان انگیز مسافرها خواهد بود.

بدون تردید ایده مجله دیجیتال در نگاه نخست ساده به نظر می رسد، با این حال نوآوری یونایتد دادن ابتکار عمل به دست مسافرها بود. به این ترتیب مسافرها امکان دسترسی به اطلاعات موردنیازشان را دارند. ایراد اصلی مجلات چاپی نیز همین نکته است. در نمونه مجلات چاپی دامنه انتخاب مسافر بسیار محدود است، با این حال در نسخه دیجیتال چنین محدودیتی وجود ندارد. به این ترتیب مسافرها احساس آزادی عملی بیشتری خواهند داشت. این امر از نقطه نظر بازاریابی اهمیت بالایی دارد. نتیجه عینی این امر در زمینه افزایش سود برند یونایتد پس از استفاده از این استراتژی قابل مشاهده است.

4. Lonely Planet و گو پرو: مجموعه «کشف کردن»

موسسه Lonely Planet در سال 1972 شروع به کار کرد. این موسسه در زمینه انتظار کتاب های راهنمای سفر فعالیت دارد. شاید در نگاه نخست یک موسسه انتشار کتاب راهنمای سفر در عصر دیجیتال محکوم به فنا باشد، با این حال مسئولان Lonely Planet با استفاده از تکنیک های کاربردی و همکاری مناسب با دیگر برندها موفق به حفظ جایگاه شان در دنیای کسب و کار شده اند. در حقیقت این شرکت در طول زمان بدل به برندی موفق در زمینه معرفی خود به عنوان مشاور معتبر در حوزه سیر و سفر شده است. امروزه اغلب کتاب های این موسسه مرجع اصلی مسافرها برای بازدید از کشورهای مختلف محسوب می شود. بدون تردید اعتبار این موسسه یک شبه حاصل نشده است. به این ترتیب موفقیت آنها در گرو تولید محتوای کاربردی و همکاری با برندهای معتبر است. یکی از کمپین های موفق Lonely Planet مربوط به همکاری با برند گو پرو است.

بدون تردید همه ما برند گو پرو را می شناسیم. این برند در زمینه تولید دوربین های مخصوص ثبت لحظات ورزشی و رکوردهای مربوط به رشته های دشوار ورزشی (مانند موتورسواری در کوهستان) فعالیت دارد. این دو برند در پی همکاری بازاریابی اقدام به تولید مجموعه ویدئوهای کوتاه به نام «کشف کردن» کردند. وظیفه ایده پردازی در این کمپین برعهده Lonely Planet بود. به این ترتیب مسئولان این برند بهترین نقاط گردشگری را انتخاب کردند. سپس اطلاعات مهم و کاربردی در مورد هر شهر یا منطقه گردشگری نیز گردآوری شد. گام بعدی مربوط به برند گو پرو بود. این برند وظیفه تولید ویدئوهای جذاب از موقعیت های جغرافیایی مدنظر Lonely Planet را داشت. نتیجه این امر همکاری جذاب و هیجان انگیز میان دو برند مطرح در زمینه گشت و گذار در طبیعت و مسافرت بسیار تاثیرگذار از کار درآمد. ویدئوهای این مجموعه هنوز هم در یوتیوب بازدیدکنندگان زیادی دارد. به این ترتیب همکاری هوشمندانه میان این دو برند موجب افزایش اعتبار و سود جاری شان شد.

متاسفانه بسیاری از برندها در زمینه گردشگری و خدمات مسافرتی از همکاری با یکدیگر وحشت دارند. این امر ریشه در نوع نگاه آنها به حوزه فعالیت کاری دارد. امروزه همکاری در زمینه های مختلف کسب و کار نقش اصلی در موفقیت برندها دارد، بنابراین باید آمادگی هرگونه فعالیت مشترک با دیگر برندها را داشته باشیم. در غیر این صورت وضعیت برندمان پیچیده خواهد شد.

5. ماریوت: آشنایی با افراد تازه در جریان سفر

یکی از زیبایی های سفر امکان آشنایی با افراد جدید است. وقتی از افراد جدید صحبت می کنیم، در حالت ایده آل مردم متعلق به فرهنگ های دیگر را مدنظر داریم. ما هر چقدر هم که در زمینه ویژگی های فرهنگی یک ملت مطالعه داشته باشیم، پیش از آشنایی با یک یا چند تن از مردم آن سرزمین امکان تجربه واقعی از شیوه زیست و باورهای شان را نخواهیم داشت. موسسه ماریوت سابقه طولانی در زمینه فعالیت گردشگری دارد. این شرکت اکنون بیشتر به عنوان آژانس گردشگری فعالیت می کند. یکی از طرح های جالب این برند برای افزایش جذابیت سفرهای خود مربوط به پروژه آشنایی به فرهنگ های مختلف است. به طور معمول در یک سفر افراد متعلق به فرهنگ های مختلف در کنار هم قرار می گیرند. به ویژه اگر سفر موردنظر خارجی باشد، این ویژگی بیشتر حس خواهد شد. ایده موسسه ماریوت تلاش برای ایجاد زمینه مناسب در راستای آشنایی هرچه بیشتر مسافرهای حاضر در تورهایش بود. به این ترتیب مسئول هر تور وظیفه آشناسازی مسافرها با یکدیگر را داشت. این امر به سرعت موجب ایجاد فضایی صمیمی در جریان برگزاری تورها شد. همین نکته به ظاهر کوچک تمایل مسافرها به استفاده از تورهای ماریوت را به شدت افزایش داد. به این ترتیب هر مسافر در عمل فرصتی برای آشنایی با سایر فرهنگ ها و افراد تازه را نیز به دست می آورد.

مطلب مرتبط: بازاریابی مناسبتی موفق چه ویژگی هایی دارد؟

بدون تردید استفاده از خدمات مختلف مسافرتی همراه با کیفیت های گوناگونی است. در مورد ماریوت مزیت آنها نوآوری خلاقانه است. به این ترتیب تورهای ماریوت به طور کاملا معناداری با سایر برندها متمایز شده است. همین تمایز در مسیر موفقیت این برند تاثیر انکارناپذیری داشته است. امروزه در عرصه کسب و کار ایجاد تمایز اهمیت زیادی دارد. هر برندی در این حوزه بهتر عمل کند، شانس بیشتری برای موفقیت خواهد داشت.

چگونه در حوزه بازاریابی گردشگری و مسافرت موفق شویم؟

بازاریابی در حوزه گردشگری و مسافرت کار چندان ساده ای نیست. این امر نیازمند شناخت مناسب از سلیقه مسافرها و تلاش برای بهبود روابط برندمان با آنهاست. آژانس های مسافرتی موفق همیشه توانایی بالایی در زمینه جلب نظر مسافرها دارند. این امر از طریق ایجاد تمایز میان برند ما و دیگر رقبا صورت می گیرد. نکته مهم در این میان پذرش پیشنهادهای همکاری با دیگر برندهای فعال در عرصه گردشگری است. به این ترتیب امکان کسب موفقیت بازاریابی در مقیاسی وسیع فراهم خواهد شد. بدون شک استفاده از توصیه های این مقاله نقش مهمی در بهبود وضعیت برندهای فعال در زمینه گردشگری خواهد داشت، با این حال هیچ گاه جست وجوی ایده های تازه نباید متوقف شود.

منبع : contently
برچسب ها : بازاریابی و فروش
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/8jS0XWFo
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه