شنبه, 11 دی 1395 - 16:00

رئیس یک شرکت بزرگ تبلیغاتی در ژاپن به نام Dentsu پس از اینکه یکی از کارمندان ارشد این شرکت دست به خودکشی زد، از سمت خود استعفا کرد.

دلیل خودکشی این کارمند، فرهنگ حاکم بر این شرکت اعلام شده است. براساس فرهنگ کاری موجود در شرکت Dentsu، کارمندان این شرکت مجبور هستند حجم زیادی از کار را در طول ساعت های طولانی کاری انجام دهند.

این شرکت روز پنجشنبه تایید کرد که تاداشی ایشی، رئیس و مدیرعامل شرکت، پس از جلسه هیات مدیره در ماه ژانویه از این شرکت خواهد رفت.

شرکت Dentsu که 47هزار کارمند دارد و در 140کشور دنیا کار تبلیغاتی انجام می دهد، به خاطر خودکشی کارمندش در روز کریسمس امسال به صدر خبرهای جهان رفت.

محققان ژاپنی به این نتیجه رسیده اند که ماتسوری تاکاشانی، زنی که دست به خودکشی زده، مجبور بود در ساعات طولانی پیوسته کار سنگین انجام دهد. آنها می گویند حجم بالای کاری که به عنوان جریمه برای او درنظر گرفته شده بود منجر به خودکشی او شده است.

به گفته مقامات، تاکاشانی 105 ساعت اضافه کاری در ماه داشت که به همین دلیل در نهایت مرگ را به زندگی ترجیح داد.

استعفای ایشی، مدیرعامل شرکت زمانی انجام شد که محققان به طور ناگهانی به دفتر این شرکت تبلیغاتی رفتند. وزیر سلامت، کار و رفاه ژاپن هم موضوع را به دادستان کشور ارجاع داده است.

ایشی دراین باره به رسانه ها گفت: «ما عمیقا متاسفیم که نتوانستیم از اضافه کاری نیروی جدیدمان جلوگیری کنیم. من یک معذرت خواهی صادقانه به خانواده داغدیده و همه افراد جامعه بدهکارم.»

ژاپن کشوری است که به ساعت های بی رحم کاری شناخته می شود. از کارمندان و حقوق بگیران در ژاپن انتظار می رود که همیشه شرکت و کارشان را اولویت اول زندگی قرار دهند و شاید همین دیدگاه استخوان بندی اقتصاد ژاپن باشد.

ساعات بیش از حد کاری آنقدر مشکل بزرگی در ژاپن شده که حتی ژاپنی ها واژه «کاروشی» را برای مرگ بر اثر کار زیاد دارند.

این می تواند شروع یک دوره تازه برای کارگران و کارکنان ژاپنی باشد. شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، در تلاش برای ایجاد اصلاحاتی در زمینه کار در این کشور است که می تواند وضع فعلی را تاحدی بهبود بخشد.

ژاپن اکنون درحالی بهت زده از خودکشی این کارمند زن است که در دنیا حتی بیش از اقتصاد قدرتمندش به خاطر فرهنگ کاری مردمانش شناخته می شود. مردم این کشور از زمان پایان جنگ جهان دوم تلاش برای روی پای خود ایستادن را آغاز کردند و نسل به نسل این فرهنگ تلاشگری نه تنها کم نشده که بیشتر هم شده است.

زنگ خطر خودکشی این کارمند زن اما شاید اوضاع را به شکل دیگری تغییر دهد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید