چهارشنبه, 14 بهمن 1394 - 02:30

سیدمحمد نوابی، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: دولت، تدوین اصلاحیه آیین‌نامه قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو را در دستور کار قرار داده است. به گزارش ایرنا، نوابی در اجلاس سراسری رضایتمندی مشتری در مرکز همایش‌های صدا و سیما افزود: این قانون در سال 1386 تصویب شد و برای اجرای آن باید آیین‌نامه اجرایی تدوین می‌شد اما این امر تا سال 1389 محقق نشد.

6977656869646835785845846357437348458946946

وی افزود: در سال 1389 آیین‌نامه‌ای برای این قانون تصویب شد که اجرایی نبود و به همین دلیل اجرای این قانون تاکنون معطل مانده است. رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: در آیین‌نامه پیشنهادی که بررسی آن در دولت در دستور کار قرار گرفته، مواردی از جمله چارچوب خدمات، خدمات پس از فروش، شرایط و میزان پیش فروش‌ها، جرایم خواب خودرو و ارتقای نمایندگی‌ها لحاظ شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در ارتباط با مطرح شدن پیشنهاد انحلال سازمان حمایت گفت: در تمام کشورها ساختارهایی وجود دارد که بازار را کنترل می‌کند. نوابی با اشاره به بند 23 سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که بر «شفاف و روان‌سازی نظام توزیع و قیمت‌گذاری و روزآمدسازی شیوه‌های نظارت بر بازار» تاکید می‌کند، گفت: سازمان حمایت باید چابک و روزآمد شود اما اینکه اصلا چنین نهادی نداشته باشیم، اشتباه است.

وی همچنین به لزوم تغییر قوانینی در زمینه حمایت از مصرف‌کنندگان اشاره کرد و گفت: به‌عنوان نمونه، در ارتباط با بیمه شخص ثالث، ما چهار ماه حرام داریم و شرکت‌های بیمه‌ای باید حق بیمه را چهاردوازدهم و هشت‌دوازدهم دریافت کنند اما اکنون شرکت‌های بیمه‌ای دوازده‌دوازدهم حق بیمه شخص ثالث را محاسبه می‌کنند. نوابی افزود: شرکت‌های بیمه شرایطی برای بیمه‌گذاران خودرو ایجاد کرده‌اند که بیمه‌گذاران برای از دست ندادن تخفیف‌ها ترجیح می‌دهند خسارت‌ها را خود پرداخت کنند و از خدمات بیمه‌ای استفاده نکنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید