یکشنبه, 09 آذر 1393 - 10:50

هفته پیش در برخی گروه‌های وایبری، کلیپ کوتاهی منتشر شد که در آن کرم‌های زنده درون میوه را به نمایش می‌گذاشت. این کرم‌های سفید‌رنگ و کوچک در نظر اول شاید بی‌خطر باشند، اما گفته می‌شد که اگر کسی تنها یک پر از اینها را بخورد، مرگ او حتمی است.
این فیلم، بازتاب گسترده‌ای را در فضای مجازی ایجاد کرد و یکسری را به تاسف واداشت و گروهی را نیز بر آن داشت که نسبت به دروغ بودن آن اعتراض کنند. به‌طورکلی، تا این لحظه هیچ منبع موثقی این موضوع را نه تایید و نه رد کرده است. تنها دلهره‌ای فراگیر در دل مردم به وجود آمده که با دیدن نارنگی به یاد آن فیلم می‌افتند.
اما دیروز خبری در ایسنا منتشر شد مبنی‌بر اینکه معاون سازمان حفظ نباتات، اعلام کرده که واردات هرگونه نارنگی پاکستانی به کشور ممنوع است و این محصولات تنها به روسیه صادر می‌شود.
وی درباره دروغ یا راست بودن این موضوع اظهارنظری نکرده و تنها به مطرح کردن ممنوعیت واردات میوه، اکتفا کرده است. وی در بخش دیگری از سخنانش گفته تولید میوه در کشورمان مازاد بر مصرف است و هیچ مرکباتی از جمله نارنگی از مرزها و مبادی رسمی وارد کشور نشده است.
این در حالی است که رییس اتحادیه باغداران به «فرصت امروز» می‌گوید: اگرچه طبق قانون واردات هرگونه میوه ممنوع است، اما تا وقتی که قاچاق وجود دارد، نمی‌توان به آن استناد کرد.
مجتبی شادلو ادامه می‌دهد: بنده نمی‌توانم راجع به وجود کرم کشنده در نارنگی اظهار‌نظری کنم چون اطلاعاتم کامل نیست، اما از آنجا که در مواقع مختلف، به‌خاطر ورود قاچاق برخی محصولات، انواع بیماری‌ها و آفات هم وارد کشور شده‌اند، بعید نیست که این اتفاق درباره نارنگی پاکستانی هم بیفتد.
بنابراین نه می‌توان به گفته‌های مسئولان مبنی‌بر عدم‌ورود این نوع نارنگی به کشور مطمئن بود و نه می‌توان وجود کرم کشنده را در این محصول تایید کرد، اما یک چیز کاملا مشهود است؛ اینکه واردات نارنگی پاکستانی، برای قاچاقچیان کار سختی نیست، زیرا پارسال هم همین اتفاق افتاد و حجم انبوهی از این محصول وارد کشور شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید