پنج شنبه, 09 دی 1395 - 15:30

عربستان سعودی در حال محکم تر کردن کمربندهای خود برای قدرت بخشیدن بیشتر به اقتصادش است. در ادامه این روند سعودی ها خود را برای استقبال از چهار سال ریاضت اقتصادی آماده می کنند.

این کشور در پی کاهش سود فروش نفت مجبور شد بودجه خود را با 366 میلیارد ریال سعودی معادل 98 میلیارد دلار کسری در سال 2015 و 297 میلیارد دلار کسری در سال 2016 ببندد. عربستان همچنین مجبور شد برای نخستین بار در تاریخ کشورش برای جبران کسری هایش از سرمایه گذاران بین المللی پول قرض کند.

در اکتبر امسال این رقم به 17/5 میلیارد دلار افزایش یافت. در واکنش به این کسری و ریاضت، دولت از یارانه های انرژی کم کرد و حقوق کارکنان را کاهش داد. اما در یک گزارش تازه که با نام «برنامه توازن مالی 2020» منتشر شده است، هشدارهایی وجود دارد که نشان می دهد اگر اقدامات جدی تری صورت نگیرد، احتمال نتایج بدتر از این هم دور از انتظار نخواهد بود.

در بخشی از این گزارش آمده است: «دولت خود را در جایگاهی می بیند که نیاز به کاهش هزینه کرد سرمایه ها دست کم تا 30درصد، کاهش حقوق ها تا  30درصد و کاهش قابل توجه مزایای بازنشستگی دارد.» اینها تازه در صورتی است که در بخش های دیگر نیاز به کاهش و تعدیل نباشد.

برخی اقدامات دولت عربستان برای جبران کسری بودجه در پنج سال آینده به این ترتیب هستند:

افزایش دوباره قیمت گاز

سعودی ها مدت هاست که از یارانه های بالای آب، گاز و سایر انرژی ها نفع می برند. امسال اما این روند شروع به تغییر کرد تا دولت بتواند 28 میلیارد ریال سعودی از این راه صرفه جویی کند.  انتظار دولت این است که تا سال 2020 با حذف یارانه ها، عربستان سالانه 209میلیارد ریال سعودی تا سال 2020صرفه جویی کند.

افزایش مالیات ها

دولت عربستان اکنون هزینه ویزا برای گردشگران و مالیات های شهرداری را افزایش داده است، اما افزایش بیشتر مالیات ها برای عربستانی ها در راه است. از سال 2017 از کارگران مهاجر و وابستگان شان در این کشور مالیات گرفته خواهد شد. این مالیات از ماهانه 100 ریال سعودی آغاز شده و تا سال 2020 به صورت ماهانه تا 800 ریال سعودی معادل 213 د لار افزایش خواهد یافت.

از سه ماهه دوم سال 2017، برای محصولات مضر از جمله نوشیدنی های شیرین و تنباکو هم مالیات گرفته خواهد شد. در سال 2018 هم همان طور که قبلا اعلام شده بود، یک مالیات فروش عمومی گرفته خواهد شد. این نوع مالیات از سوی شش کشور شورای همکاری خلیج فارس تعیین شده است.

انتظار عربستان این است که این اقدامات، درآمد غیر نفتی این کشور را به 152میلیارد ریال سعودی تا سال 2020 افزایش دهد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید