یکشنبه, 09 شهریور 1393 - 15:56

گزارش جامع چگونگی دریافت مجوز دانشگاه ایرانیان در جلسه روز سه‌شنبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی بررسی می‌شود تا اعضای این شورا درباره انحلال یا ادامه فعالیت این دانشگاه تصمیم‌گیری کنند.

جـلـسـه شـورای‌عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حسن روحانی، رییس‌جمهور، امروز سه شنبه دهم تیرماه برگزار می‌شود. قرار است در جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی علاوه بر بررسی صلاحیت چند سرپرست دانشگاه‌های کشور، گزارش جامعی از چگونگی دریافت مجوز دانشگاه ایرانیان به اعضای شورا ارائه شود. در این جلسه اعضای شورا درباره انحلال دانشگاه ایرانیان یا ادامه فعالیت این دانشگاه تصمیم‌گیری می‌کنند.

دانشگاه ایرانیان و مسائل مربوط به دریافت مجوز فعالیت آن در آموزش عالی دولت یازدهم جنجال بسیاری در رسانه‌ها و بین نهادهای مختلف آموزشی کشور داشته است. مسئولان وزارت علوم، بارها اعلام کرده‌اند که دانشگاه ایرانیان را به رسمیت نمی‌شناسند، اما از طرفی مسئولان این دانشگاه برای ثبت‌نام از داوطلبان اقدام کرده‌اند و تاکید می‌کنند که قانونی هستند.

با به وجود آمدن حاشیه‌های مختلف و انتشار اخبار ضدو‌نقیض در رابطه با این دانشگاه، انتظار از شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به‌عنوان نهاد بالادستی این بود که به این موضوع رسیدگی شود تا تکلیف این دانشگاه و دانشجویانی که برای ثبت‌نام به این دانشگاه مراجعه می‌کنند، مشخص شود. توضیحاتی که بارها از سوی مسئولان درباره روند دریافت مجوز دانشگاه ایرانیان بیان شد، به این صورت است که مسئولان وزارت علوم اصلا دانشگاهی به نام ایرانیان را به رسمیت نمی‌شناسند.

مسئولان وزارت علوم اعلام کرده‌اند که این دانشگاه مجوزی دریافت نکرده و اعضای هیات علمی که باید به وزارت علوم معرفی می‌کرد، به‌صورت غیر‌معمول معرفی کرده و اعضای هیات علمی دانشگاه‌های دیگر هستند که این مسئله قانونی نیست. نظر مسئولان وزارت علوم این است که مجوز دریافت‌شده این دانشگاه از شورای عالی انقلاب فرهنگی فقط برای محل دانشگاه است، زیرا محل دانشگاه‌های تهران باید با تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد، ولی شرایط دیگر باید از سوی وزارت علوم تایید شود، این دانشگاه هیچ مجوزی تاکنون از وزارت علوم دریافت نکرده است.

کنش‌ها و واکنش‌ها در رابطه با وضعیت دانشگاه ایرانیان از سوی وزارت علوم و مسئولان این دانشگاه همچنان ادامه داشت تا اینکه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی دست به کار شده و قرار است در جلسه فردا به ریاست رییس‌جمهور پرونده دانشگاه ایرانیان بررسی شود و برای انحلال یا ادامه فعالیت این دانشگاه تصمیم‌گیری کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید