جمعه, ۴ اسفند(۱۲) ۱۴۰۲ / Fri, 23 Feb(2) 2024 /
           
فرصت امروز

بدون شک این موضوع که هر فردی با اطمینان بالا وارد دفتر مصاحبه شود، خواسته هر فردی محسوب می شود. با این حال واقعیت این است که بیش از نیمی از افراد، در این زمینه مشکلات جدی داشته و همین امر باعث می شود که علی رغم شایستگی، نتوانند به موقعیت شغلی موردنظر خود دست پیدا کنند. در این رابطه نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که با رعایت چند نکته بسیار ساده می توانید تا حد زیادی احتمال استخدام خود را افزایش دهید. در این زمینه ابدا نیازی به ماه ها تمرین وجود نداشته و تنها کافی است تا این موارد را یک روز قبل از شروع مصاحبه خود، انجام دهید. در ادامه این 10 اقدام را بررسی خواهیم کرد. 

10 اقدامی که قبل از مصاحبه کاری باید انجام داد

1-با خودتان صحبت نمایید 

حتی در بهترین حالت ممکن نیز روند مصاحبه، استرس زا خواهد بود. با این حال اگر شما از قبل موقعیت را تصور کرده و با خود سوالات احتمالی را تمرین نمایید، باعث خواهد شد تا در روز مصاحبه، استرس کمتری را داشته باشید. درواقع شما باید پاسخ های خود را آماده نمایید تا بهترین واکنش ها را از خود نشان دهید. در این زمینه بهتر است که فهرستی از مهمترین دلایل شایستگی خودتان برای موقعیت شغلی مدنظر را تهیه نمایید. درواقع یکی از سوالات اصلی این است که چرا فکر می کنید برای چنین شغلی مناسب هستید؟ در این زمینه طبیعی است که افراد به یک باره نتوانند تمامی موارد را به خوبی مطرح کنند. به همین خاطر ضروری است که در این زمینه آمادگی قبلی داشته باشید. به صورت کلی اگر بتوانید حداقل پنج دلیل را نام ببرید، امتیاز این بخش بسیار مهم را به دست خواهید آورد. 

مطلب مرتبط: چگونه برای مصاحبه کاری آماده شویم؟

2-ظاهر خود را بررسی کنید 

بسیاری از افراد تصور می کنند که این اقدام باید صبح و قبل از خارج شدن از منزل انجام شود. با این حال واقعیت این است که اصل کار، یک روز قبل خواهد بود. درواقع شما باید فرصت کافی برای انجام تغییرات لازم را داشته باشید. در این زمینه ممکن است مرتب کردن مو و ریش خود وجود داشته باشد. همچنین همواره این احتمال را در نظر بگیرید که در روز مصاحبه، به علت استرس موجود و یا دیر بیدار شدن، فرصت اقدامات لازم را پیدا نکنید. همچنین در این روز باید نسبت به لباس موردنظر خود نیز تصمیم بگیرید. درواقع با توجه به این امر که ظاهر شما نخستین موردی است که جلب توجه خواهد کرد. بسیار مهم است که در آراسته ترین شکل ممکن قرار داشته باشید. 

3-تنفس خود را بررسی کنید 

یکی از نشانه های استرس بالا، تنفس نامرتب است. این موضوع می تواند عملکرد مغز شما را نیز کاهش دهد. در این زمینه فراموش نکنید که در روز مصاحبه ممکن است از شما خواسته شود تا اقداماتی را انجام دهید. تحت این شرایط شما باید عملکرد خوبی را داشته باشید. به همین خاطر توصیه می شود که وضعیت تنفس خود را بررسی کرده و راهکارهایی برای آرامش خود پیدا کنید. برای مثال می توانید هیجان خود را با فشار آوردن بر روی یکی از انگشتان خالی کنید. با این حال یکی از بهترین راهکارها این است که یک بطری آب معدنی در کنار خود داشته باشید. درواقع خشکی گلو نیز می تواند به بدتر شدن اوضاع منجر شود و از وقفه ای که در حین آب خوردن به وجود می آید، می توانید برای فکر کردن استفاده کنید. در این زمینه اگر تجربه مصاحبه های قبلی نشان می دهد که شما قادر به کنترل استرس خود نیستید، بهتر است که از یک مشاور کمک بگیرید. 

4-زبان بدن خود را بررسی نمایید 

این امر که بدانید وضعیت زبان بدن شما به چه صورت است، کمک خواهد کرد تا عملکرد به مراتب بهتری را داشته باشید. درواقع فرم نشستن شما نیز می تواند پیام های مختلفی را به همراه داشته باشد. درواقع شما باید به حالتی دست پیدا کنید که راحت و در عین حال محترمانه به نظر برسد. همچنین تغییر مداوم وضعیت بدن، یکی از نشانه های بسیار منفی خواهد بود. در این راستا توصیه می شود که حتما مقالات مرتبط با زبان بدن را مطالعه نمایید و چند نمونه ویدئو مصاحبه شغلی را مشاهده کنید. 

5-از جدیدترین اخبار غافل نشوید 

از دیگر مواردی که باید مورد توجه قرار دهید این است که نسبت به جدیدترین اخبار حوزه کار خود اطلاعات داشته باشید. این موضوع حرفه ای بودن شما را نشان می دهد. درواقع عدم آگاهی شما یک نشانه بسیار منفی خواهد بود که می تواند سرنوشت مصاحبه را تعیین کند. در این زمینه اگر بتوانید به اخباری توجه داشته باشید که به صورت مستقیم بر شرکت مورد نظر تاثیر دارد، به مراتب بهتر خواهد بود. در این رابطه شما باید حالت تحلیلی هم داشته باشید و بتوانید به خوبی دلایل وقوع اتفاقات و راه حل خود را تشریح نمایید. 

6-رزومه خود را مورد بررسی قرار دهید 

از دیگر مواردی که باید به آن توجه داشته باشید این است که رزومه خود را به خوبی بررسی کرده و از نبود اشتباه در آن مطمئن شوید. در این رابطه ممکن است مواردی وجود داشته باشد که نیاز تغییر حس شود. در این زمینه بهتر است که بیشتر موارد رزومه خود را حفظ باشید و چند نسخه از آن پرینت بگیرید تا در صورت نیاز سریعا بتوانید آن را ارائه دهید. 

7-استراحت کافی داشته باشید 

از دیگر مواردی که باید مورد توجه قرار دهید این است که حتما شب قبل از مصاجه خود، استراحت کافی داشته باشید. این موضوع باعث خواهد شد تا عملکرد شما در روز موعود، به مراتب بهتر شود. در این زمینه آمارهای جهانی حامی از آن است که هر فرد به هشت ساعت خواب مفید نیاز دارد. تمرین هایی نظیر یوگا و مدیتیشن نیز باعث خواهد شد تا آرامش بیشتری را داشته باشید. درواقع این نکته را همواره به خاطر داشته باشید که حتی در بهترین حالت ممکن نیز این احتمال وجود دارد که استخدام نشوید. با این حال این موضوع به معنای پایان کار نخواهد بود. 

8-زمان بیشتری ایجاد نمایید 

این امر که یک ربع زودتر در دفتر آماده شوید، نه تنها توجه شما به زمان را نشان خواهد داد. بلکه فرصتی را ایجاد می کند تا با محیط آشنا شده و آرامش خود را به دست آورید. در این زمینه از فرصت خود می توانید برای مرور تمامی جملاتی که قصد بیان کردن آن را دارید، استفاده کنید. 

9-اطلاعات خود درباره حوزه کاری مدنظر را افزایش دهید 

این امر که بدانید چه ترندهایی در حوزه مدنظر شما مطرح شده و چه مواردی در موفقیت کاری شما تاثیرگذار است. امری بسیار مهم بوده و لازم است تا این اطلاعات را داشته باشید. همچنین توصیه می شود که آگهی استخدام را به دقت مطالعه کنید. درواقع از دل آن می توان سوالات احتمالی را پیدا کرد. با این حال مطالعه سوالات رایج استخدامی، بدون شک فایده زیادی را خواهد داشت. درواقع در تمامی مصاحبه ها، بیش از نیمی از سوالات یکسان هستند. 

مطلب مرتبط: اقداماتی که در 15 دقیقه قبل از شروع مصاحبه کاری باید انجام داد

10-سوالات خود را آماده کنید 

یکی از نکات بسیار جالبی که معمولا مورد بی توجهی قرار می گیرد. لحظات پایانی است که فرد مصاحبه کننده این پرسش را مطرح می کنید که آیا شما سوالی دارید؟ اشتباه رایج بسیاری از افراد تصور می کنند که سوال کردن در این مرحله نشانه بی ادبی خواهد بود. با این حال این موضوع می تواند تاثیر بسزایی را داشته باشد. درواقع یک سوال جالب، توجه را به سمت خود جلب خواهد کرد. به همین خاطر شما باید سوالات خود را از قبل آماده کرده و در صورت عدم پاسخ مناسب به آن، در بهترین زمان ممکن آن را مطرح نمایید. در این زمینه نیز انواع مقالات وجود دارد که شما را نسبت به این دست از سوالات، آگاه خواهند کرد. 

منبع : wisebread
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/GXfzRYl0
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارنهال انگوروکیلقطعات لیفتراکدستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید نهال گردوحمل بار هواییخرید فالوورخرید بلیط هواپیماماشین ظرفشویی بوشخرید لوازم ورزشیکیلید اجاره خانه در تهرانپرده پذیراییلیفتراکپرس لاین ساخت پرسشنامهرمان پرطرفدارسررسید 1403طراحی سایت فروشگاهشیر برقی گازتیزهوشان پایه ششمخرید نرم افزار حسابداریخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتقویم رومیزیقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور امارات
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه