جمعه, 10 خرداد 1398 - 11:00

در شش شماره پیشین به 42 راهکار مدیریت زمان برای افزایش بهره‎وری اشاره کردیم و حال آنها را ادامه می‎دهیم.

43-یک لیست از عادت های بد خود تهیه کنید

بسیاری از عادت های افراد باعث می شود تا زمان زیادی را از دست بدهند. در این رابطه بهتر است تا تمامی عادت های منفی خود را در جایی یادداشت کرده و به دنبال برنامه‎ریزی برای حذف و جایگزین کردن آنها با عادت های مثبت و مفید باشید.

مدیریت زمان در کار

44-از امواج مغزی استفاده کنید

برخی از امواج باعث کسب آرامش در افراد می-شوند. درواقع آنها ارتعاشات مغز را در شرایط مطلوب قرار می دهند که تجربه فوق‎العاده ای محسوب می شود. در حال حاضر موسیقی هایی در این زمینه تولید می شود که شما می توانید با گوش دادن به آنها، به کسب آرامش و بهبود وضعیت خود کمک کنید. بدون شک یک ذهن آرام توانایی انجام بهتر و بیش تر کارها را خواهد داشت.

45-در زمان استراحت خود به تمرین های یوگا بپردازید

در راستای حفظ سلامت جسم و روح خود، شما به ورزش مداوم احتیاج خواهید داشت. فراموش نکنید که حتی ساده ترین بیماری ها نیز شما را برای چند روز درگیر خواهد کرد. به همین خاطر اقدامات پیشگیرانه در این زمینه کاملا ضروری است.

46-از نرم‏افزار مدیریت رمز عبور استفاده کنید

تمامی کارمندان در محل کار خود، با انواع رمزها مواجه هستند که به خاطر سپردن آنها امری دشوار خواهد بود. همچنین وارد کردن مداوم این رمزها نیز خود زمانی را اشغال خواهد کرد. در این رابطه استفاده از یک نرم‎افزار مدیریت رمز، به خوبی می تواند این مشکل را برطرف کند.

47-از خسته شدن چشمان خود جلوگیری کنید

فضای اداری حال حاضر به صورتی است که افراد مجبور به نشستن های طولانی و استفاده مداوم از کامپیوتر هستند. تحت این شرایط چشم از جمله اجزایی محسوب می شود که با آسیب های جدی مواجه خواهد شد. برای این امر لازم است تا از خسته شدن چشم خود با اقداماتی نظیر استفاده از عینک مناسب و ورزش های چشمی، جلوگیری کنید.

مطلب مرتبط: 101 راهکار مدیریت زمان برای افزایش بهره وری در کار (6)

48-مهارت گوش‎دادن فعال و موثری را داشته باشید

بدون شک همه ما نسبت به تفاوت گوش‎دادن و شنیدن آگاه هستیم، با این حال بدون تمرین این احتمال وجود دارد که تمرکز کافی بر روی گفته های دیگران را نداشته و به شنیدن نزدیک تر شوید. به همین خاطر لازم است تا اصول گوش‎دادن موثر را یاد گرفته و با تمرین، به مهارت در این زمینه دست پیدا کنید. این امر از تکرار یک حرف جلوگیری کرده و روند انجام کارها را با سرعتی به مراتب بیش تر مواجه خواهد ساخت.

49-زمانی را برای خارج شدن از محیط کار خود اختصاص دهید

حتی یک قدم زدن کوتاه و استفاده از انرژی خورشید، می تواند به افزایش انرژی شما کمک کند. به همین خاطر لازم است تا زمانی را به این امر اختصاص داده و از فشار بیش از حد بر روی خود جلوگیری کنید. بدون شک بازیابی انرژی خود به افزایش آستانه تحمل و قدرت انجام کارها کمک خواهد کرد. اگرچه این امر ممکن است زمانی را از شما اشغال کند که می توانست به انجام کاری دیگر اختصاص یابد، با این حال کیفیت کار شما با این الگوی رفتاری، بیش تر خواهد شد و میزان کار مفید افزایش پیدا خواهد کرد.

50-از اهمیت ورزش در زندگی خود غافل نشوید

ریچارد برانسون در یکی از مصاحبه های خود عنوان کرده است که ورزش به افزایش انرژی، سلامت، انگیزه و بهبود عملکرد مغز او کمک بسیاری را می ‎کند. اگرچه بسیاری از افراد در این رابطه محدودیت های زمانی را بهانه می کنند، با این حال شما از فردی به مانند آقای برانسون پرمشغله تر نیستید و وی برای این امر هر روز ساعت 5 از خواب بیدار می شود. به همین خاطر شما نیز با تغییر الگوی خواب خود، می توانید زمان کافی برای این امر در اختیار داشته باشید.

ادامه دارد ...

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید