دوشنبه, 13 خرداد 1398 - 13:30

در مطلب پیشین به 50 راهکار مدیریت زمان برای افزایش بهره وری در کار اشاره کردیم و حال به ادامه آنها می پردازیم.

51-از اهمیت تغذیه سالم غافل نشوید

نقش غذا در انسان درست به مانند سوخت در خودرو است. یک سوخت بی‎کیفیت عملکرد خودرو را دچار مشکل کرده و به مرور زمان آسیب های جبران‎ناپذیری را ایجاد می کند. به همین خاطر نیز لازم است تا برنامه غذایی مناسبی را داشته و از مصرف بیش از حد مواردی نظیر شکر و قهوه جلوگیری کنید. این موارد اگرچه به صورت موقت انرژی شما را افزایش خواهند داد، با این حال مصرف بیش از اندازه آنها تهدیدی جدی برای سلامتی شما محسوب خواهند شد. به همین خاطر لازم است تا رژیم غذایی خود را تا حد امکان سالم نگه دارید. بدون شک این امر به شما انرژی بیشتری را برای انجام کارها داده و سیستم دفاعی بدن شما را در برابر انواع بیماری ها، قدرتمندتر خواهد ساخت.

افزایش بهره وری زمان

52-بهترین زمان برای مصرف کافئین را بیابید

بسیاری از افراد تنها برای رفع تشنگی خود به سراغ نوشیدنی های کافئین‎دار می روند. بدون شک این امر اقدامی هوشمندانه محسوب نشده و لازم است تا مقدار کم مشخصی را مصرف کنید و همچنین این امر که بهترین زمان را برای مصرف آن با توجه به برنامه کاری خود بیابید، از دیگر اقداماتی محسوب می شود که به افزایش تاثیر اقدام شما کمک خواهد کرد.

53-خواب کافی داشته باشید

بی خوابی از جمله عواملی است که باعث خواهد شد تا قادر به عملکرد مناسب در طول روز نباشید. به همین خاطر نیز لازم است تا نسبت به این امر توجه کافی را داشته باشید. نیاز افراد در این رابطه کاملا متفاوت بوده، با این حال به صورت استاندارد شما به 7 الی 9 ساعت خواب نیاز دارید.

مطلب مرتبط: 101 راهکار مدیریت زمان برای افزایش بهره‎وری در کار (7)

54-در آخرین ساعات شب، فعالیتی سنگین را انجام ندهید

درواقع تنها میزان ساعت خواب مهم نبوده در این رابطه کیفیت آن نیز بسیار مهم است. به همین خاطر لازم است تا حداقل یک ساعت قبل از خواب را به فعالیت سنگین اختصاص نداده و از مصرف موارد غذایی دیرهضم، جلوگیری کنید.

55-از مدیتیشن استفاده کنید

مدیتیشن راهکاری عملی برای کسب آرامش و تمرکز بیشتر است. به همین خاطر لازم است تا آن را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

56-از نه گفتن و عذرخواهی کردن واهمه ای نداشته باشید

ریشه بسیاری از وقت های تلف‎شده در عدم توانایی افراد نسبت به بیان نه و عذرخواهی است. این امر باعث می شود تا آنها دچار مشکلاتی شده و زمان زیادی را از دست بدهند. به همین خاطر لازم است تا نگرش خود را در رابطه با این دو جمله تغییر داده و از به دردسر انداختن خود، جلوگیری کنید.

57-از اهمیت چرت‎زدن غافل نشوید

هیچ دلیل منطقی وجود ندارد که مدافع این باور باشد که شما تنها به یک خواب عمیق نیاز خواهید داشت. درواقع چرت‎های کوتاه به خوبی انرژی فرد را بازیابی کرده و وی را کاملا سرحال خواهد کرد.

58-دمای مناسبی را برای اتاق خود تنظیم کنید

سرد بودن و یا گرم بودن اتاق نیز از دیگر عواملی است که بر روی عملکرد افراد تاثیرگذار خواهد بود. به همین خاطر نیز لازم است تا دماسنجی را در کنار خود داشته و از مناسب بودن دما اطمینان حاصل کنید.

59-تا حد امکان از نور طبیعی استفاده کنید

نور خورشید به طرز باور نکردنی ای به سلامت و افزایش انرژی شما کمک خواهد کرد. به همین خاطر نیز چیدمان اتاق شما باید به نحوی باشد که امکان استفاده موثر از آن، فراهم باشد.

مطلب مرتبط: 101 راهکار مدیریت زمان برای افزایش بهره وری در کار (6)

60-از لیمو برای پاک کردن سطوح استفاده کنید

ترکیب آب و لیمو، یک پاک کننده مناسب محسوب می شود. این امر در حالی است که موارد شیمیایی موجود در انواع پاک‎کننده ها، بر روی عملکرد مغز تاثیر منفی داشته و فرد را با انواع بیماری های تنفسی مواجه خواهد ساخت. به همین خاطر نیز لازم است که تا حد امکان از طبیعت کمک بگیرید.

ادامه دارد ...

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید