جمعه, ۱۵ مهر(۷) ۱۴۰۱ / Fri, 7 Oct(10) 2022 /
           
فرصت امروز
کارشناس صنعت خودرو:

از افزایش دوباره قیمت خودرو نمی ‌توانیم فرار کنیم

1 ماه پیش ( 1401/5/18 )
 

به گزارش فرصت امروز به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین، یک کارشناس بازار خودرو درباره وضعیت قیمت ها در بازار خودرو گفت: در چند سال گذشته بازار خودرو رفتاری خارج از عرف فصلی خود نشان داده است و برخلاف روند سالیانه، رکود و تنفس قیمتی در تابستان و حتی شب عید اتفاق افتاده است.

فربد زاوه درباره وضعیت قیمت ها در بازار خودرو اظهار داشت: بررسی روند تورم نشان می دهد تغییرات قیمتی در بازارها به صورت پیوسته اعمال نمی شود، بلکه به صورت پلکانی با افزایش در بازه های کوتاه زمانی و ثبات نسبی بعد از از آن در بازار اعمال می شود.

از افزایش دوباره قیمت خودرو نمی ‌توانیم فرار کنیم

وی افزود: درواقع قیمت ها در بازه های زمانی از ثبات خارج می شوند و با سرعتی نسبتا زیادی بالا می روند، این افزایش تا جایی صورت می گیرد که معاملات کاهش چشمگیر پیدا کند و سپس تصحیح منفی قیمتی رخ می دهد و قیمت ها با شیب بسیار کم و کندی کاهش می شود تا حجم معاملات دوباره زیاد شود.

این کارشناس صنعت خودرو تصریح کرد: افزایش حجم معاملات با روند بعدی تورم همزمان می شود و تصحیح قیمتی بعدی رخ می دهد. این روند حتی در تورم های شدید سال های اخیر هم دیده می شود و مختص بازار خودرو نیست و متناسب نوع و گروه کالایی و عرضه آن، میزان ضرورت کالا و توان مشتری از پریودهای چند ماهه تا یک ساله دارد.

این کارشناس بازار خودرو گفت: در بازار خودرو معمولا این پریودها فصلی صورت می گیرد. در چند سال گذشته بازار خودرو رفتاری خارج از عرف فصلی خود نشان داده است و برخلاف روند سالیانه، رکود و تنفس قیمتی در تابستان و حتی شب عید اتفاق افتاده است.

زاوه افزود: هرچند نقش موضوعاتی مانند واردات خودرو و مسئله برجام در این جابه جایی را نمی توان نادیده گرفت که در دوره های رونق فصلی باعث رکود در بازار و تعلل خریداران شد و لذا دوره های فصلی را جابجا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد ثبات قیمت ها از انتهای تابستان و یا ابتدای پاییز دوباره از بین بروند و موج بعدی افزایش قیمت ها در نیمه پاییز و ابتدای زمستان به بازار بازگردد، حال اگر دوباره اصرار بر سرکوب قیمت ها و تکذیب تورم در دولت کمافی السابق صورت بگیرد، حتما شدت آن افزایش می باید و اگر دولت به شناوری قیمت ها در مبدا تولید رسمیت بدهد، می توان به شدت پایین تر آن امید داشت ولی به هر صورت از این موضوع نمی توان فرار کرد.

جدول کامل قیمت خودروهای داخلی و وارداتی

جدول کامل قیمت محصولات ایران خودرو

جدول کامل قیمت محصولات سایپا

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/bmuuYrfd
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه