سه شنبه, ۱۸ بهمن(۱۱) ۱۴۰۱ / Tue, 7 Feb(2) 2023 /
           
فرصت امروز

قیمت خودرو در این هفته هم روند صعودی خود را حفظ کرد. البته بررسی ها نشان می دهد سایه رکود همچنان بر سر بازار است. اما کارشناسان درباره آینده بازار خودرو و قیمت ها چه می گویند؟

به گزارش فرصت امروز به نقل از تجارت نیوز، طبق پیش بینی ها قیمت خودرو از زمان صعود نرخ دلار، روند افزایشی در پیش گرفت. البته پس از اینکه روند افزایشی نرخ دلار متوقف شد، بازار خودرو همچنان با افزایش قیمت همراه است. بررسی ها نشان می دهد نوسانات قیمت خودرو هنوز بر وضعیت رکود معاملات تاثیری نگذاشته است. البته باید به این نکته توجه کرد که سطح معاملات در یک هفته اخیر مقداری بالا رفته، اما به میزانی نبود که بتوان گفت بازار از رکود هشت ماهه خود خارج شده و رونق به بازار خودرو برگشته است. در میان نوسانات موجود در بازار خودرو، این مساله مطرح می شود که بازار و قیمت ها در هفته های آینده به چه سمت و سویی می روند؟

پیش بینی قیمت خودرو در هفته‌ پیش رو

اسد کرمی، نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در تهران، در گفتگو با تجارت نیوز گفت: سطح معاملات همچنان پایین است. خرید و فروشی در بازار صورت نمی گیرد و قیمت ها نیز نسبت به هفته گذشته تغییر چندانی نکرده است.

او افزود: اما در بازار برخی از خودروهای داخلی سطح معاملات نسبت به هفته گذشته 10 درصد افزایش داشته است. به نظر می رسد اگر تغییری در وضعیت فعلی بازار ایجاد نشود، بازار به همین روند فعلی خود ادامه می دهد.

بازار دلاری خودرو

کاظم محمدی نیک خواه، کارشناس صنعت خودرو، در گفتگو با تجارت نیوز گفت: قیمت خودرو در حال حاضر تنها متاثر از نوسانات ارزی کشور است. تا زمانی که دلار به ثبات نرسد، بازار خودرو به همین روند فعلی خود، یعنی افزایش قیمت ها و تدوام رکود ادامه می دهد.

او افزود: هرچند که دلار پس از سقف شکنی مجددا به کانال های قبلی بازگشت، اما این کاهش به حدی نبوده که بر قیمت ها در بازار خودرو تاثیر بگذارد. در نتیجه انتظار می رود قیمت دلار بیش از این ها کاهش یابد تا روند صعودی قیمت ها در بازار خودرو متوقف شود.

تاثیر تورم بر قیمت خودرو

چندی پیش نیز، امیرحسن کاکایی، کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با تجارت نیوز گفت: بازار خودرو تبدیل به یک بازار حساس شده است که به کوچک ترین محرکی واکنش نشان می دهد.

او افزود: در حال حاضر هیچ عاملی، مثل افزایش دلار وجود ندارد که بر قیمت ها تاثیر بگذارد. اما مشاهدات نشان می دهد که قیمت خودرو به صورت روزانه در حال افزایش است. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که با توجه به تورم حداقل 40 درصدی کشور، پیش بینی می شود قیمت خودروهای تولید داخل در بازار تا پایان سال حداقل 40 تا 50 درصد افزایش یابد.

این کارشناس صنعت خودرو توضیح داد: اما به نظر می رسد بازار خودروهای خارجی تا پایان سال تغییری نکند و به همین روند فعلی خود ادامه دهد.

عماد جعفری، کارشناس صنعت خودرو به تجارت نیوز گفت: قیمت خودرو پس از جهش ناگهانی دلار با افزایش همراه شد. در این میان، جهش دلار تاثیر بیشتری بر خودروهای دست دوم وارداتی نسبت به سایر خودروها در بازار داشته است.

این کارشناس در رابطه با وضعیت معاملات توضیح داد: معاملات در بازار به سختی انجام می شوند و تنها معاملاتی که در این فضا صورت می گیرد به صورت معاوضه و بین نمایشگاه داران است. البته باید به این نکته توجه کرد که در بازار خودروهای دست دوم داخلی که قیمت کمتری دارند خرید و فروش به ندرت صورت می گیرد. به نظر می رسد بازار در هفته های آینده نیز به روند کنونی خود ادامه دهد.

جدول کامل قیمت خودروهای داخلی و وارداتی

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/ixoKIHqB
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه