یکشنبه, ۲ اردیبهشت(۲) ۱۴۰۳ / Sun, 21 Apr(4) 2024 /
           
فرصت امروز

به گزارش فرصت امروز به نقل از دنیای خودرو، به رغم تلاش های دولت برای ایجاد توازن در بازار خودرو این بازار باز هم شاهد حضور سرمایه های سرگردان است. درخصوص چرایی این اتفاق، کارشناسان حوزه های صنعت و بازار خودرو معتقدند عدم ثبات ارزش ریال در مقابل ارزهای بین المللی سبب شده است تب حضور و خرید کالاهای بادوام شبه سرمایه ای در مردم شدت بگیرد. از این رو، بازار خودرو به عنوان کالایی که نقدشوندگی بهتری به نسبت ملک و دیگر کالاهای بادوام دارد، مطلوبیت بیشتری برای سرمایه گذاری پیدا کرده است.

محمد فرح آبادی، فعال و کارشناس صنعت و اقتصاد با اشاره به افزایش نرخ محصولات خودروسازان در حاشیه بازار به «دنیای خودرو» گفت: «بازار خودرو در شب عید همواره با هیجان بیشتری به کار خود ادامه می دهد. از این رو، قیمت ها در پایان هر سال شاهد رشد چشمگیری هستند. این درحالی است که فعالان بازار خودرو نگران آن هستند که با فروش محصولات از بازار عقب بمانند و از سویی صاحبان سرمایه های کوچک به دلیل ریزش ارزش ریال به دنبال بازارهای مطمئنی هستند که سرمایه های آنان بتواند در کنار سود محدود، ارزش ذاتی خود را حفظ کند. به همین دلیل میزان تقاضا در بازار خودرو افزایش یافته است.»

وی تصریح کرد: «حجم معاملات در این بازار به نسبت سال های گذشته طی مدت مشابه کاهش چشمگیری داشته است. اکثر فروشندگان به دلیل رشد روزانه نرخ محصولات از فروش دست کشیده اند تا زیان بیشتری را از محل فروش خودرو تجربه نکنند. البته در این شرایط کسی که متقاضی خرید خودرو است، با سرگردانی در بازار نمی تواند محصول مورد نیاز خود را خریداری کند.»

با توجه به آن که دولت نوید عرضه حداکثری محصولات خودروسازان داخلی و خارجی را به بازار داد، انتظار می رفت متقاضیان و سرمایه گذاران خرد برای حضور در بازار عجله نکنند. چراکه بازار خودرو باز هم درگیر حضور سرمایه های سرگردان شده است؟

فروشندگان خودرو توقع داشتند بازار شب عید پررونقی داشته باشند؛ اما متاسفانه روند صعودی نرخ ارز به همراه کندی در صدور فاکتور خودروها توسط خودروسازان سبب شده است عرضه در بازار کاهش یابد و خریداران به سختی بتوانند محصول مورد نیاز خود را تهیه کنند. از این رو، تعداد معاملات در بازار کاهش پیدا کرد و این بازخورد به متقاضیان و سرمایه گذاران خرد نیز رسید و سبب شد حجم تقاضا برخلاف کاهش عرضه محصولات دچار افزایش شود. از سویی خودرو به دلیل تغییر جایگاه از کالای مصرفی بادوام به کالای سرمایه ای در کشور ما همواره دارای جذابیت ذاتی برای سرمایه گذاران کوچک بوده است.

با این تفاصیل، فروشندگان و نمایشگاه داران، رونق بازار شب عید خودرو را امسال تجربه نخواهند کرد...

عرضه خودرو در بازار کم است؛ خریداران به خاطر تغییرات نرخ تورم و روند صعودی دلار می خواهند نقدینگی خود را به خودرو تبدیل کنند؛ اما فروشندگان نیز نگران تغییرات آتی قیمت ها و زیان خود از محل فروش خودرو هستند و به انتظار نشسته اند تا شاید در سال آینده سود بیشتری را در معامله کسب کنند. روی هم رفته بازار خودرو در شب عید امسال تا این لحظه شاهد هیچ رونق معامله ای نیست و در حالت انتظار قرار دارد. از آن طرف قیمت ها نیز مدام رقم های نجومی را ثبت می کنند.

افزایش نرخ خودرو از نظر برخی کارشناسان دولتی طی چند سال گذشته حبابی بوده است. آیا دولت می تواند با اجرای سیاست های اقتصادی از حجم حباب شکل گرفته در بازار محصولات خودروسازان داخلی و خارجی بکاهد؟

دولت هر زمان بتواند قیمت ارز را ثابت نگه دارد، می تواند در تعیین قیمت خودرو های داخلی موثر باشد و چنانچه شیب ارز نزولی شود، می توان پیش بینی کرد که قیمت خودرو هم مقدار کمی ریزش کند. اما اگر قیمت ارز ثابت نماند و دلار مجددا به سمت بالا حرکت کند، باز هم قیمت خودرو شیب افزایشی پیدا خواهد کرد. تنها عاملی که می تواند روی بازار خودرو خارجی تاثیر بگذارد، واردات خودرو است. البته این درصورتی است که تا پایان سال، حداقل ۲۰ تا ۳۰ هزار دستگاه خودرو وارد کشور شود و با قیمت های معقول و منطقی قبل از عید تحویل مشتری شوند. بنابراین، به دلیل نبود زمان کافی، بحث واردات هم برای کنترل جو روانی بازار شب عید منتفی است.

با توجه به این که نرخ ارز به واسطه سیاست خارجی دولت و میزان شدت تحریم ها دچار نوسان می شود، به نظر شما سیاست ها و برنامه های دولت و سیاست گزاران تا چه اندازه می تواند در کنترل و ثبات بازار خودرو نقش داشته باشد؟

در همه جای دنیا دولت ها فقط زمینه ساز تنظیم و اجرای قوانین و کنترل بازار هستند، نه عامل دخالت کننده. درمورد وضعیت بازار خودرو نیز همان طور که گفته شد، ثبات مسائل سیاسی، ثبات قیمت ارز و همچنین برابر شدن عرضه و تقاضا می تواند بازار را به تعادل و ثبات برساند. اما اگر هرکدام از این پارامترها به هم بخورد، باز مجددا روی اقتصاد و به تبع آن روی بازار خودرو تاثیر خواهد گذاشت. حالا اگر ارز به هر قیمتی که می خواهد باشد ثابت شود، تکلیف بازار مشخص خواهد شد.

زمانی هم که تکلیف بازار مشخص شود، دیگر تقاضای کاذب به وجود نمی آید. اما این که امروز نرخ دلار ۵۵ هزار تومان باشد و فردا به ۵۷ هزار و پس فردا به ۶۰ هزار تومان تغییر کند، باعث می شود مردم از ترس این که ارزش پول خود را از دست بدهند، به سمت بازارهای سرمایه ای هجوم ببرند و التهاب این بازارها افزایش یابد.

بر این اساس، بازار شب عید خودرو در چه وضعیتی قرار می گیرد؟

قیمت خودرو در هفته های گذشته نوسانات زیادی را تجربه کرده است. از طرفی، برخی خودروهای پرطرفدار رکوردهای جدید قیمتی را در کارنامه خود ثبت کردند و از سوی دیگر، برخی خودروها با کاهش جزئی همراه شدند.

البته در میان این نوسانات بازار، زمزمه هایی مبنی بر افزایش قیمت خودروهای کارخانه ای به گوش می رسد که می تواند تاثیر زیادی بر بازار آزاد خودرو بگذارد. اگر نرخ تورم و قیمت دلار کنترل شود، بازار به همین روند فعلی خود ادامه می دهد. در غیر این صورت، روند افزایش قیمت را در پیش خواهیم داشت. البته اگر میزان عرضه خودرو به بازار روند مناسب تری داشته باشد و خودروهای وارداتی نیز به بازار کشور برسند، پیش بینی می شود ماه های ابتدایی سال آینده قیمت خودرو در بازار تا حدودی به تعادل برسد.

با توجه به امیدواری ایجادشده برای عرضه محصولات خارجی در سال آینده، آیا شما هم معتقدید بازار خودرو از رکود خارج خواهد شد؟

بازار خودرو به نسبت سال گذشته در مدت مشابه، در وضعیت رکودی قرار دارد. درحال حاضر سطح معاملات بسیار پایین است و عرضه خودرو به بازار همچنان قطره چکانی صورت می گیرد. عرضه خودرو در بورس کالا نیز تاکنون تاثیری بر روند بازار نداشته است. نوسانات دلار نیز بر قیمت خودرو تاثیر گذاشته است. هم گام با نوسانات دلاری، نرخ خودرو نیز تغییر می کند. اما پیش بینی می شود از اواسط اردیبهشت ماه بازار مجددا رونق بگیرد و سطح معاملات بالا برود.

جدول کامل قیمت خودروهای داخلی و وارداتی

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/4gpIO9st
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کاردستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور اماراتدوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکخرید نهال گردوماشین ظرفشویی بوشدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتکفش مردانهتلویزیون شهریMEXCتبلیغات در گوگللپ تاپ قسطیآی نودانلود رمانآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهخدمات سئولوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکس
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه