چهارشنبه, 10 ارديبهشت 1399 - 11:07

در شرایط حال حاضر که ویروس کرونا منجر به قرنطینه خانگی شده است، یکی از اقدامات سودمند، ارتقای مهارت ها است. در این رابطه سخنرانی را باید یکی از مهمترین مهارت ها خصوصا برای مدیران تلقی کرد. فراموش نکنید که در زمینه تولید محتوا که مهمترین اقدام بازاریابی حال حاضر محسوب می شود، این امر که سخنرانی کنید نیز یکی از اقدامات ارزشمند محسوب می شود، با این حال این مهارت ابدا ذاتی نبوده و ممکن است برخی از افراد ضعف های بیشتری را داشته باشند که با تمرین کاملا قابل حل خواهد بود. در این راستا به بررسی اقداماتی خواهیم پرداخت که در خانه می توانید برای ارتقای سطح فن بیان و سخنرانی خود استفاده کنید.

1-اپلیکیشن TED را نصب کنید

اقدام خانگی بهبود مهارت سخنرانی

مجموعه سخنرانی های تد، یک راهنمای بسیار خوب برای پیداکردن نکات و ویژگی های یک سخنرانی حرفه ای است. در این رابطه حتی برخی از سخنرانی ها مستقیما به معرفی نکات و اصول سخنرانی پرداخته است. توصیه می شود که ضمن مشاهده روزانه تعدادی از سخنرانی-ها، رفتار آنها را مورد تحلیل قرار داده و نکات موجود را یادداشت کنید. پس از مدتی شما با مجموعه ای از موارد موثر در ارتقای سطح سخنرانی، مواجه خواهید بود. در نهایت بهتر است که پس از پایان سیکل مورد، در تلاش برای تقلید شیوه رفتاری آنها باشید. این امر کمک خواهد کرد تا همه چیز صرفا حالت تئوری به خود نگیرد.

مطلب مرتبط: بهبود مهارت سخنرانی به صورت رایگان

2-از خودتان فیلم بگیرید

تصور خودتان ممکن است با واقعیت تفاوت-هایی داشته باشد. برای مثال ممکن است اقدامی را انجام داده باشید که خودتان ابدا متوجه آن نشده و لازم است تا از نگاه یک بیننده نیز بررسی های لازم را انجام دهید. در این رابطه بهتر است که به جای کمک گرفتن از فردی دیگر که می تواند برای وی بسیار حوصله سربر باشد، خودتان به تنهایی اقدام کرده و تمرین های خود را ضبط کنید، با این اقدام سریعا متوجه نقص ها و اشتباهات خود خواهید شد. از آنها می-توانید برای مقایسه خود با سایرین نیز استفاده کنید.

3-از اطرافیان کمک بگیرید

برای رهاشدن از ترس سخنرانی، شما باید خود را در موقعیت قرار دهید. برای این موضوع بدون شک اطرافیان بهترین گزینه جهت شروع کار محسوب می‎‏شوند. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که حس های خود را در مواجهه با افراد یادداشت کرده و در این رابطه حتی می توانید از یک روانشناس کمک بگیرید. برای مثال ممکن است برخی از افراد عرق کرده و برخی دیگر عصبی شوند. نکته جالب این است که این موارد به سادگی قابل درمان بوده و بهتر است که خودتان شخصا برای رفع آنها اقدام نکنید. علت این امر به این خاطر است که روش های شما ممکن است به بدتر شدن اوضاع کمک کرده و کار را سخت کند. در نهایت فراموش نکنید که شما در برابر افرادی که می‏شناسید، استرس کمتری را خواهید داشت. به همین خاطر این اقدام برای شروع کاملا مناسب خواهد بود.

مطلب مرتبط: سخنرانی بدون استرس با 15 راهکار طلایی

4-مطالعه کنید

کتاب ها بهترین منابع برای یادگیری محسوب می شوند. در این رابطه شما می‎توانید موارد تخصصی در رابطه با اصول سخنرانی را مورد توجه خود قرار دهید. برای مثال DataStory اثر نانسی دوارته یکی از این موارد محسوب می شود. برای پیداکردن موارد بیشتر، تنها کافی است تا در اینترنت جست وجو کنید.

در نهایت فراموش نکنید که برای هیچ مهارتی نقطه پایانی وجود نداشته و شما باید در تلاش برای یادگیری و بهبود همیشگی باشید. تحت این شرایط بهترین اتفاقات شکل خواهد گرفت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید