جمعه, 09 خرداد 1399 - 13:57

تا چند سال گذشته اگر فردی ادعا می کرد که در سال 2020 تقریبا تمامی کارمندان دورکار می شوند، بدون شک حرف شما چندان جدی تلقی نمی شد. با این حال در شرایط حال حاضر این اتفاق رخ داده و برخی از برندها نظیر توییتر، امکان دورکاری برای همیشه را به وجود آورده اند. درواقع این ویروس باعث شده است که ما به جهانی پا بگذاریم که بنا بر پیش‎بینی ها، 10 سال دیگر رخ می داد. تحت این شرایط صحبت در رابطه با دورکاری امری ضروری است. این شیوه علی رغم تمامی مزیت های خود، برخی چالش ها را نیز دارد که در ادامه ضمن معرفی آنها، به بررسی راهکارهای کاهش اثرات منفی هر یک نیز خواهیم پرداخت. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید که موارد انتخاب شده، حاصل تحقیق بیش از 50 کارمند دورکار است. به همین خاطر موارد کاملا قابل اعتماد خواهد بود.

1-احساس تنهایی

چالش همیشگی دورکارها

بزرگ‏ترین ضعف دورکاری از نگاه افراد این است که همواره احساس تنهایی حاکم است. درواقع در محیط کاری شما با همکارهای مختلفی مواجه هستید که پس از مدتی به دوستان شما تبدیل شده و باعث می شود تا محیط کاری به مکانی جذاب تبدیل شود، با این حال دورکارها کاملا تنها بوده و این امر خصوصا برای افراد اجتماعی می تواند سخت باشد. درواقع بیشترین مشکل متوجه افرادی است که تا قبل از کرونا، به شیوه رایج در شرکت حضور داشته و الان مجبور به دورکاری هستند. در نهایت با توجه به این امر که دورکارها بیشتر در معرض قرار گرفتن در برابر روزمرگی هستند، این امر می تواند باعث شود تا پس از مدتی با ناامیدی و احساس افسردگی مواجه شوند، با این حال در شرکت، حتی تعویض وظایف یکی از سیاست های رایج محسوب شده و به صورت کلی تنوع بیشتری به چشم می خورد.

مطلب مرتبط: نکات امنیتی که در هنگام دورکاری باید رعایت شود

راه حل:

برقراری تماس تصویری خود راهکاری است که می تواند باعث شود تا برای حتی چند دقیقه ، با همکاران خود ارتباط داشته و می توانید در صورت امکان، حداقل یک روز در هفته را در شرکت حضور داشته باشید. همچنین سعی کنید که نیمه پر لیوان را نگاه کنید. درواقع اگرچه دورکاری باعث کاهش حضور شما در کنار همکاران شده است، با این حال شما فرصت به مراتب بیشتری را برای بودن در کنار اعضای خانواده خود دارید. درواقع باید این واقعیت را بپذیرید که هر انتخابی، یکسری مزایا و معایب خواهد داشت.

2-ضعف در مدیریت زمان

در شرکت زمان کاری کاملا مشخص بوده و پس از آن شما آزاد هستید. با این حال در هنگام دورکاری، زمان کاملا در اختیار شما خواهد بود. به همین خاطر ممکن است افراد دیرتر از خواب بیدار شده و کارها را در چند مرحله انجام دهند. این مسئله ممکن است باعث شود تا افراد با طولانی شدن بیش از حد اقدامات خود مواجه شده و زمانی به مراتب بیشتر از حالت عادی را صرف اقدامات خود کنند. این امر بدون شک هر فردی را کلافه خواهد کرد. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که در هنگام حضور مداوم در خانه، توقعات نیز از شما بیشتر خواهد شد. برای مثال درخواست کمک برای انجام کارهای خانه، امری طبیعی محسوب می شود. به همین خاطر اگر در زمانی مشخص اقدامات شما انجام نشود، بدون شک با مشکلی بزرگ مواجه خواهید شد.

راه حل:

ایجاد یک نظم کاری، بهترین راهکار محسوب شده و توصیه می شود که اقدامات خود را در یک بازه زمانی مشخص انجام دهید. این امر باعث خواهد شد تا در باقی روز، دیگر دغدغه انجام آنها را نداشته باشید. همچنین یک مکان مشخص را برای کار خود انتخاب کرده و برای مواردی که می تواند تمرکز شما را برهم زند، راه حلی پیدا کنید. برای مثال این امر که بخواهید تمامی افراد خانه ساکت باشند، بدون شک درخواستی خودخواهانه خواهد بود. این امر در حالی است که شما می توانید با استفاده از هدفون های کاهش صدای محیط، به راحتی به کار خود ادامه دهید. به صورت کلی حتی در خانه کار کردن نیز نباید باعث شود که شما از اهمیت برنامه‏ریزی غافل شوید. این نکته را فراموش نکنید که به علت صرفه‏جویی در زمان رفت و برگشت از محل کار، اگر اقدامات شما در زمانی کمتر انجام نشود، دیگر دورکاری یک مزیت نخواهد بود.

3-اختلال در تعادل میان کار و زندگی شخصی

در حالت معمول، شما ساعت هایی مشخص را در محل کار قرار دارید و پس از آن همه چیز محدود به خانه می شود. تحت این شرایط ایجاد تعادل میان کار و زندگی شخصی ساده تر خواهد بود، با این حال هنگامی که کار را در خانه انجام می‏دهید، این مسئله سخت خواهد شد. برای مثال در هنگام حضور در شرکت حتی اگر مهمانی به خانه شما بیاید، مشکلی برای شما به وجود نیامده و شما همچنان به کار خود ادامه می دهید. با این حال در هنگام حضور در خانه، دیگر این امکان وجود نداشته و این امر می تواند برنامه های شما را دچار اختلال کند. البته این مورد فقط یک مثال ساده از ده ها شرایطی است که می تواند رخ دهد.

راه حل:

شما باید تلاش کنید تا اقدامات خود را به چند قسمت کوتاه تقسیم کنید. این امر باعث خواهد شد تا در زمانی کوتاه، بخشی از اقدامات شما انجام شود. همچنین این نکته را فراموش نکنید که همواره رئیس شرکت را از وضعیت خود باخبر کنید. این امر باعث خواهد شد تا امکان به تعویق انداختن برخی از اقدامات وجود داشته باشد. درواقع در وظایف هر فرد سه نوع فعالیت وجود دارد که نخستین آنها مهم ترین محسوب شده و باید حتما تا پایان روز انجام شود. در روزهایی که شما درگیر هستید، می توانید فقط آنها را انجام داده و فردا، زمان بیشتری را به کار اختصاص دهید. همچنین می توانید از همکاران خود بخواهید تا در چنین روزهایی، وظایف شما را پوشش دهند و شما یک روز دیگر این کمک را تلافی کنید.

4-عدم احساس امنیت شغلی

دورکارها همواره با این فکر مواجه هستند که احتمال دارد هر لحظه در اثر اقداماتی نظیر تعدیل نیرو، کنار گذاشته شوند. درواقع اکثر آنها کارمند رسمی محسوب نشده و بیمه نیز ندارند. به همین خاطر معمولا انتخاب نخست برای کنار گذاشته شدن محسوب می شوند. همچنین عدم حضور در شرکت می تواند باعث ایجاد حس مهم نبودن و قرار داشتن در جایگاهی پایین تر از سایر کارمندان شود. بدون شک این وضعیت بر روی راندمان کاری شما نیز تاثیر بسیار بدی را خواهد داشت.

مطلب مرتبط: دورکاری موفق با 8 راهکار ساده

راه حل:

هیچ مانعی برای حضور یک دورکار در شرکت وجود ندارد. به همین خاطر توصیه می شود که هر دو هفته یکبار، در شرکت حضور داشته باشید. برای مثال می‎توانید از مدیر شرکت بخواهید که شما را از جلسات درون شرکتی آگاه سازد. این مسئله می تواند به ارتقای روحیه شما کمک کند، با این حال در رابطه با عدم احساس امنیت شغلی، بهترین اقدام این است که با مدیر شرکت در این رابطه صحبت کرده و قرارداد مناسب را امضا کنید. تحت این شرایط شما حداقل اطمینان خواهید داشت که تا چند سال، عضوی از تیم شرکت خواهید بود. در نهایت این موضوع را مورد توجه قرار دهید که تا زمانی که شما عملکرد خوبی را دارید، دلیل برای قطع همکاری وجود نخواهد داشت. همچنین پیدا کردن شغل برای دورکارها معمولا ساده تر است. علت این امر به این خاطر است که برای یک کارمند معمولی؛ بعد مسافت نیز بسیار مهم بوده و کار کردن در بسیاری از مناطق، توجیه اقتصادی نخواهد داشت، با این حال یک دورکار می تواند با شرکت‏هایی واقع در شهرها و حتی کشورهای دیگر نیز همکاری داشته باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید