پنج شنبه, 08 خرداد 1399 - 11:02

شیوع سریع ویروس کرونا باعث شده است تا دورکاری به تنها شیوه ادامه فعالیت ها در شرایط حال حاضر تبدیل شود. تحت این شرایط هکرها نیز به این تغییر مهم توجه پیدا کرده و در تلاش برای اقدامات خرابکارانه و سوءاستفاده های خود هستند. به همین خاطر ضروری است تا نکات امنیتی رعایت شود. درواقع رعایت حتی برخی از موارد بسیار ساده نیز می تواند امنیت شما را تا حد زیادی افزایش دهد. این نکته را مدنظر داشته باشید که معمولا هکرها به دنبال طعمه‎های ساده هستند. درواقع اگر ضرورتی وجود نداشته باشد، این افراد به دنبال گزینه های سخت تر نخواهند بود. به همین خاطر رعایت موارد ایمنی می‏تواند عملا شما را در برابر چنین آسیب هایی در امان نگه دارد.

1-از پوششی برای وب کم استفاده کنید

نکات امنیتی دورکاری

ممکن است فردی به وب‏کم شما دسترسی پیدا کرده باشد و تحت این شرایط شما عملا متوجه این موضوع نخواهید شد. در این رابطه می توانید از کاورهای موجود برای وب کم استفاده کنید. همچنین بهتر است تا دسترسی نرم‏افزارهای مشکوک به وب‏کم را غیرفعال کنید. بهتر است تا این اقدامات برای گوشی تلفن همراه نیز انجام شود. نکته جالب این است که حتی فردی به مانند مارک زاکربرگ نیز دوربین وب‏کم خود را در محل کار می-پوشاند و این موضوع در تصاویر متعدد نشان داده شده است. به همین خاطر این مسئله کاملا جدی محسوب می شود. همچنین امکان دسترسی به میکروفون را برای نرم‏افزارها و اپلیکیشن های خود غیرفعال کنید. اقدام دیگری که باید انجام دهید این است که رمزهای دو مرحله ای برای شبکه های اجتماعی خود تعیین کرده و از برنامه‏های غیرمعتبر استفاده نکنید. عدم حضور در سایت های مشکوک نیز از دیگر اقدامات مهم محسوب می-شود. در این رابطه از باز کردن ایمیل هایی که نمی شناسید نیز خودداری کنید.

مطلب مرتبط: ابزارهای اساسی برای دورکاری در دوران کرونا

2-از VPN های قابل اعتماد استفاده کنید

بنا به هر دلیل ممکن است نیاز به استفاده از چنین ابزاری داشته باشید. اگرچه در ظاهر استفاده از آنها بسیار ساده بوده و گزینه های بسیار متنوعی وجود دارد، با این حال واقعیت این است که درصد بالایی از آنها بدافزار بوده و در راستای اهداف سودجویانه طراحی شده اند. به همین خاطر بهتر است تا به دنبال سرویس های مطمئن باشید. این امر در رابطه با سایر برنامه-ها نیز صادق است.

3-اطلاعات شخصی و کاری خود را جدا کنید

بهتر است که از لپ‎تاپ خود در شرکت برای انجام اقدامات کاری استفاده کنید. درواقع این احتمال وجود دارد که شما انواع فلش ها را وارد لپ‎تاپ شخصی خود کرده و اطلاعات مختلفی را رد و بدل کنید. این موضوع به معنای در معرض ریسک قرار دادن امنیت داده های شرکت خواهد بود. با این حال یک دستگاه جداگانه، کمک خواهد کرد تا در هنگام استفاده از آن، تمامی نکات ایمنی را رعایت کنید. ایجاد پسورد برای درایوها و پوشه ها در کنار رمزگذاری کلی سیستم، از دیگر اقدامات مهم محسوب می شود. همچنین این احتمال را در نظر بگیرید که لپ‎تاپ شخصی شما ممکن است مورد استفاده سایر اعضای خانواده قرار گیرد و آنها یک اقدام غیرحرفه ای و پرریسک را انجام دهند.

4-اطلاعات را در یک هارد ذخیره کنید

این مسئله از دو نظر بسیار مهم است. نخست آنکه باعث خواهد شد تا در صورت بروز مشکل برای سیستم، اطلاعات شما از دست نرود. همچنین در صورت نفوذ هکرها، اطلاعاتی در لپ‏تاپ وجود نخواهد داشت. در این رابطه یک هارد اکسترنال گزینه ای مناسب خواهد بود. با این حال اگر خواهان استفاده از فضای ابری برای این منظور هستید، الزامی است که حتما از یک برند معتبر استفاده کنید.

مطلب مرتبط: دورکاری موفق با 8 راهکار ساده

در نهایت توصیه می شود که با مدیر بخش امنیت شبکه شرکت خود ارتباط مستقیم را داشته و به توصیه های وی توجه داشته باشید. در صورتی که چنین فردی در شرکت شما حضور ندارد، می توانید در این رابطه با مدیر شرکت صحبت کنید. وی می تواند یک فرد مناسب را برای تامین امنیت سایبری کارمندان خود پیدا کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید