دوشنبه, ۳ آبان(۸) ۱۴۰۰ / Mon, 25 Oct(10) 2021 /
           
فرصت امروز

بدون شک کارآفرینی شغلی بسیار سخت محسوب می شود که آینده یک کسب و کار و چندین نفر نیروی کاری کاملا به تصمیمات شما وابسته خواهد بود. در این زمینه نکته ای که باید به آن توجه نمایید این است که مشکلات این حوزه برای بانوان به مراتب بیشتر بوده و همین امر باعث شده است تا تعداد زنان کارآفرین، به مراتب کمتر از مردان باشد. با این حال در جهان مدرن حال حاضر، این موضوع باید تغییر پیدا کند. به همین خاطر تخصصی درباره زنان کارآفرین، بسیار ضروری خواهد بود. در ادامه چهار توصیه مهم برای زنان علاقه مند به حوزه کارآفرینی را بررسی خواهیم کرد. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که تمامی مواردی که در ادامه بررسی خواهیم کرد، توصیه هایی است که حاصل تجربه موفق ترین بانوان کارآفرین است. به همین خاطر باید نسبت به کاربردی بودن آنها، اطمینان بالایی را داشته باشید.

4 توصیه به زنان کارآفرین

1-جسارت کافی را داشته باشید 

اگرچه تعداد زنان شاغل طی 50 سال اخیر رشد بسیار خوبی را داشته است. با این حال این موضوع برای زنان کارآفرین کاملا متفاوت بوده و با بررسی آمارهای جهانی متوجه این موضوع خواهید شد که درصد آن در برخی از کشورها با پسرفت مواجه شده است. درواقع کمتر زنی را می توان پیدا کرد که حاضر باشد موقعیت شغلی خود را رها کرده و سختی های کارآفرینی را بپذیرد. در این زمینه شما باید با خودتان صادق باشید و ببینید که آیا بدون توجه به موانع موجود، تمایلی به فعالیت به عنوان یک کارآفرین را دارید؟ بدون شک اگر پاسخ شما منفی باشد، هیچ یک از این توصیه ها نمی تواند برای شما همراه با تغییری باشد. با این حال اگر به این حوزه علاقه دارید، لازم است تا جسارت شروع را داشته باشید. درواقع حتی موفق ترین کارآفرین های مرد، بارها شکست خورده و حتی در ابتدای مسیر، با بی اعتمادی افراد خانواده خود مواجه شدند. پس از این مرحله شما باید تیمی مناسب را برای خود ایجاد نمایید که بهتر است که تمامی آنها خانم باشند. با این حال اگر مردهایی را پیدا کردید که تبعیض جنسیتی ندارند، بدون شک می توان از آنها نیز برای تقویت تیم خود استفاده کرد. درواقع بزرگترین اشتباه این خواهد بود که از افرادی استفاده کنید که به معنای واقعی شما را باور ندارند. به صورت کلی تا زمانی که وارد مرحله عمل نشوید، عملا هیچ کاری صورت نگرفته است. برای تقویت جسارت خود، ضروری است تا زندگینامه زنان کارآفرین موفق را مطالعه کنید و به این باور برسید که مسیری راحت در انتظار نخواهد بود. 

مطلب مرتبط: بزرگ ترین چالش های زنان کارآفرین

2-از دایره تقلید خارج شوید 

بسیاری از زنان کارآفرین تلاش می کنند تا رفتارهای مردانه داشته باشند. به تصور آنها، چنین اقدامی باعث خواهد شد تا تفاوتی با مدیران مرد نداشته باشند. با این حال این موضوع  فشار روانی زیادی را به همراه خواهد داشت و نقش بازی کردن بدون شک باعث می شود تا مدیریت به یک کار خسته ‏کننده خصوصا در درازمدت تبدیل شود. درواقع موفقیت به معنای درک این موضوع است که هیچ دلیلی وجود ندارد که شبیه به دیگران باشیم. در این رابطه ممکن است تمایلی به پوشیدن کت و شلوار که به یک قانون نانوشته در بین مدیران تبدیل شده است، نداشته باشید. در این زمینه افرادی نظیر استیو جابز، حتی بدون رعایت این موارد نیز کاملا موفق بوده اند. درواقع با توجه به این امر که کارآفرینی یک شغل پراسترس محسوب می شود، نباید با اقدامات دیگر میزان آن را تشدید نمایید. همچنین فراموش نکنید که شما نیازی به اثبات هیچ چیز نداشته و ابدا دلیلی برای مقایسه وجود ندارد. درواقع بسیاری از رفتارهای مردانه در مدیریت امروزه با تردیدهای جدی مواجه شده است. برای مثال تا 10 سال قبل تصور می‎شد که مدیر یک شرکت باید فردی کاملا جدی و خشن باشد تا کارمندان به خوبی فعالیت نمایند. با این حال امروزه این موضوع کاملا منسوخ شده و بر این امر تاکید می شود که شما باید با کارمندان خود به مانند یک خانواده باشید و رفتارهای دوستانه برقرار نمایید. این امر باعث خواهد شد تا رضایت شغلی افزایش پیدا کند و صرفا درآمد، تنها دلیل حضور افراد محسوب نشود. به صورت کلی شما باید به شیوه خودتان مدیریت نمایید و تفاوتی ندارد که این سبک تا چه اندازه با مدل رایج متفاوت است. درواقع بهترین ها در هر زمان، آنهایی بوده اند که اقدامات و شیوه های جدید را پیاده کردند. در این رابطه هرگاه بتوانید سبک مخصوص مدیریتی خود را پیدا کنید، بدون شک آماده شروع کارآفرینی خواهید بود. نکته ای که در این بخش نباید فراموش کنید این است که مواردی نظیر پیدا کردن ایده، سرمایه گذار و بازار مناسب از جمله موارد الزامی هم برای مردان و هم برای زنان است. به همین خاطر نیز در این مقاله صرفا توصیه هایی که برای بانوان کارآفرین کاربرد بالایی دارد، ذکر شده است.

3-به باشگاه پنج صبحی‏ ها بپیوندید

یکی از بهترین لطف هایی که هر فرد می تواند در قبال خود انجام دهد این است که کتاب باشگاه پنج صبحی ها نوشته رابین شارما را مطالعه کند. در این کتاب سعی شده است تا چند اصل برای یک برنامه روزانه خوب، در قالب داستان معرفی شود که هم اکنون با طرفداران بسیاری همراه است. با توجه به این امر که معمولا بانوان با نقش های بیشتری در درون خانواده مواجه هستند، رعایت این موارد می تواند باعث شود تا با تضاد کمتری میان کار و زندگی شخصی خود مواجه شوید. این موضوع خصوصا برای مادران کارآفرین بسیار مهم خواهد بود. در واقع یکی از آمارهای منفی در رابطه با زنان کارآفرین این است که آنها پس از مادر شدن، دیگر فرصت ادامه فعالیت های خود را پیدا نمی کنند و این امر به معنای بازنشستگی زودهنگام است. بدون شک با پیوستن به گروه باشگاه پنج صبحی ها، شما فرصت کافی برای اقدامات موردنیاز را پیدا خواهید کرد. 

4-انجام چند فعالیت به طور همزمان را کنار بگذارید

همه ما با این گفته آشنا هستیم که زنان قادر به انجام چند فعالیت به صورت همزمان هستند. این موضوع اگرچه با تردیدهایی همراه است، با این حال نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که چنین اقدامی برای کارهای مهم، با کاهش تمرکز و دقت همراه است که خود زمینه را برای بروز خطا و نیاز به تکرار، به همراه دارد. به همین خاطر توصیه می شود که به جای اعتماد به یک نظریه اثبات نشده، در هر زمان تمرکز خود را تنها بر روی یک فعالیت قرار دهید. با این اقدام در پایان روز مشاهده خواهید کرد تا تا چه حد سرعت انجام کارها از تصور شما بیشتر بوده است. 

مطلب مرتبط: 4 ایده کارآفرینی برای زنان

در آخر فراموش نکنید که ممکن است در کشور شما، زمینه برای فعالیت بانوان سخت تر باشد، با این حال هیچ مانع جدی ای برای فردی که اراده قوی ای دارد، وجود نخواهد داشت.

منبع : womenonbusiness
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/w3SULaYT
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه