چهارشنبه, 05 تیر 1398 - 15:00

گرت ساوت گیت، بازیکن سابق تیم ملی انگلستان و تیم های نظیر استون ویلا و کریستال پالاس است که در جام جهانی گذشته موفق شد تا به عنوان مربی بهترین عملکرد را از سال 1990 برای تیم ملی کشور خود (رسیدن به نیمه نهایی) به دست آورد. این امر در حالی است که بسیاری از چهره های شناخته شده عملا در این رابطه ناموفق بوده اند.

وی اخیرا نیز در سری مسابقات لیگ ملت های اروپا، موفق شده است که تا مرحله نیمه نهایی راه پیدا کرده و در دیداری بسیار نزدیک نتیجه را به تیم جوان و آماده هلند واگذار کند. این امر در حالی است که وی قبل از جایگاه فعلی خود، عملا مدیریت تیم بزرگی را برعهده نداشته و موفق شده بود تا تیم جوانان زیر 21 سال انگلیس را پس از 22 سال به مقام قهرمانی برساند. از وی به عنوان مربی ای با فلسفه جدید و تفکرات جوان گرایانه یاد می شود که در حال ساخت تیمی جدید است که به عقیده بسیاری از تحلیلگران به بخت اول جام های آینده تبدیل خواهد شد. بدون شک این امر اتفاق بسیار بزرگ و مهمی است که باعث شده است تا در این مقاله قصد بررسی نکات مدیریتی وی را داشته باشیم. در همین راستا و در ادامه به بررسی پنج نکته خواهیم پرداخت.

نکته مدیریتی مربی تیم ملی انگلستان

1-برنامه ریزی درست برای آماده سازی تیم خود داشته باشید

بدون شک تمامی افراد تلاش خود را برای موفقیت انجام می دهند، با این حال تنها افراد محدودی موفق می شوند تا عملکرد خیره کننده ای را داشته باشند. در این رابطه تنها تلاش زیاد مدنظر نبوده و لازم است تا اقدامات شما در راستای هدفی درست و با برنامه ریزی ای دقیق باشد. در این رابطه توجه داشته باشید که هر تیمی شرایط خاص خود را داشته و نمی توان خود را با سایرین مقایسه کرد. به همین خاطر نیز لازم است تا نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کرده و به دنبال تقویت نقاط قوت بری کمرنگ کردن تاثیر ضعف های خود باشید. در این رابطه توجه داشته باشید که نحوه کار یک مربی با مدیر شباهت های بسیار زیادی را داشته و به همین خاطر تجربه های هر یک از آنها می تواند برای دیگری کاملا سودمند و کاربردی باشد. در آخر توجه داشته باشید که تیم شما از افراد متفاوتی تشکیل یافته است که باید برای هر یک برنامه ای جداگانه نیز داشته باشید تا تمامی افراد بتوانند به مرز آمادگی دست پیدا کنند. همچنین لازم است تا هدف هر تمرین و خواسته خود را به خوبی مشخص کنید تا افراد نسبت به اهمیت موضوع به خوبی قانع شوند.

مطلب مرتبط: 30 نکته طلایی مدیریتی

2-نگرشی سیستمی داشته باشید

فوتبال یک ورزش فردی نبوده و این امر درست به مانند یک شرکت است که از افراد بسیاری تشکیل یافته است. تحت این شرایط تنها زمانی می توانید به موفقیت دست پیدا کنید که فردگرایی را کنار گذاشته و نگرش سیستمی را هم برای خود و هم تمامی افراد تیم، ایجاد کنید. بدون شک به هر میزانی که تیم شما هماهنگی بیشتری را داشته باشد، می تواند در زمین عملکرد درخشان تری را نیز به نمایش بگذارد. به همین خاطر نیز آقای ساوت گت همواره تلاش کرده است تا در انتخاب بازیکنان خود، نیاز تیم را مدنظر قرار داده و توجهی به اسامی آنها نداشته باشد. این امر زمینه درخشش افرادی نظیر دروازه بان تیم (جردن پیکفورد) را فراهم کرده است.

3-به عواطف انسانی خود بها دهید

هیچ فردی تمایل ندارد که با افرادی شبیه به روبات همکاری داشته باشد. در این رابطه توجه داشته باشید که عملکرد درخشان افراد به دو عامل آمادگی ذهنی و جسمی بستگی دارد که در رابطه با مورد اول، نحوه رفتار شما به عنوان مهم ترین فرد تیم، بسیار مهم خواهد بود. وی همواره تلاش کرده است تا در ابتدا به فردی محبوب در بین تیم خود تبدیل شده و با این اقدام به قلب های آنها نفوذ کند. این امر تنها در رابطه با افراد تیم خود نبوده و وی با رقبای خود نیز رفتار دوستانه ای را داشته است. برای مثال در بازی برابر کلمبیا که با پیروزی در ضربات پنالتی تیم او به دور بعد صعود کرد، وی در ابتدا به سراع بازیکنان تیم حریف رفته و تلاش کرد تا به به بازیابی روحیه آنها کمک کند. این اقدام وی سخت مورد توجه رسانه ها قرار گرفت و باعث شد تا به چهره محبوب جام تبدیل شود. به همین خاطر نیز اگر خواهان احترام و روابط خوب اطراف خود هستید، لازم است تا خود در انجام آنها پیشقدم باشید تا جوی مثبت پیرامون شما شکل گرفته و از حاشیه های بیهوده دور بمانید.

4-شجاعت خودتان بودن را داشته باشید

ساوت گت هیچ گاه تحت فشار رسانه ها و منتقدان خود قرار نگرفته و همواره خود واقعی را به نمایش گذاشته است. وی در این رابطه عنوان کرده است که او به راهی که انتخاب کرده و تصمیمات خود اطمینان داشته و به خوبی می داند که مسئولیت های وی، تنها مختص به خود او است. به همین خاطر نیز به هیچ فردی اجازه دخالت نمی-دهد، با این حال این اقدام وی منجر به غرور کاذب نشده و همواره عنوان کرده است که به دنبال یادگیری از اشتباهات خود و دیگران است تا تیم بتواند روند رو به جلویی را داشته باشد. به همین خاطر نیز وی عقیده دارد تا زمانی که به دنبال تقلید و جلب رضایت همگنی باشید، به موفقیت در زمینه مورد علاقه خود دست پیدا نخواهید کرد.

مطلب مرتبط: این نصیحت های مربی کسب و کار خود را قبول نکنید

5-اشتباهات را کنار نگذارید

بدون شک هر فردی در طول زندگی خود بارها مرتکب اشتباه می شود. این امر در رابطه با مربی ها نیز صادق بوده و هیچ فردی تاکنون موفق نشده است تا تمامی جام ها را به دست آورد، با این حال این امر نباید منجر به ناامیدی در شما شود. درواقع رمز موفقیت این است که از اشتباهات خود درس گرفته و برنامه ریزی بهتری را برای سال آینده داشته باشید. در این رابطه می توان تیم لیورپول را مثال زد که پس از ناکامی در فینال سال گذشته، امسال با شناسایی درست ضعف های خود و برطرف کردن آنها، به مقام قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا دست پیدا کرده است. به همین خاطر نیز گفته می شود که پیروزی از دل شکست ها به دست می آید. در این رابطه توجه داشته باشید که یادداشت خطاها و اشتباهات به شما کمک خواهد کرد تا از فراموش شدن حتی یک مورد نیز جلوگیری کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


با ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی