چهارشنبه, ۵ آبان(۸) ۱۴۰۰ / Wed, 27 Oct(10) 2021 /
           
فرصت امروز

رئیس جمهور چین ژی جین پینگ، روز جمعه خواستار عادی سازی روابط کشورش با سئول شد. دو کشور در طی تنش های اخیر کره شمالی بار دیگر روابط شان خراب شد.

رئیس جمهوری چین در دیدار با فرستاده رئیس جمهوری جدید کره خواستار بازگشت روابط دو کشور به مسیر عادی شد. روز جمعه 19 مه، ژی جین پینگ، رئیس جمهوری چین در تالار بزرگ خلق چین با لی های  چان فرستاده ویژه رئیس جمهوری و نخست وزیر پیشین کره جنوبی دیدار و گفت وگو کرد.

ژی جین  پینگ، رئیس جمهوری چین گفت، کشورش خواستار بازگشت روابط با کره جنوبی به یک «مسیر عادی» است، اما پکن در عین حال از سئول می خواهد که به نگرانی هایش احترام بگذارد و تنش ها بر سر انتقال سیستم دفاع موشکی آمریکایی تاد را که چین مخالف آن است حل کند.

رئیس جمهوری چین در این دیدار با اشاره به توسعه جهشی روابط دو کشور در 25 سال گذشته پس از برقراری روابط رسمی دو طرف و ایجاد رفاه برای مردم و انجام خدمات شایسته دو کشور در حفظ صلح و ثبات منطقه گفت: اکنون روابط دو کشور در مرحله حساسی قرار دارد. چین به روابط خود با کره جنوبی اهمیت می دهد و مایل است با اتفاق کره جنوبی به عادی  شدن هرچه سریع تر روابط دو کشور بپردازد. روابط بین پکن و سئول که بر سر میزبانی کره جنوبی از سیستم دفاع ضد موشکی تاد با تنش هایی همراه شده بود، پس از روی کار آمدن مون جائه این در کره جنوبی در اوایل ماه جاری میلادی، لحن مصالحه  جویانه تر به خود گرفته است.

رئیس جمهوری چین به نماینده رئیس جمهوری جدید کره جنوبی گفت، سفر وی به پکن نشان دهنده اهمیتی است که رهبر جدید کره جنوبی به روابط با پکن قائل است.

رئیس جمهوری چین تأکید کرد: چین بر عاری شدن شبه جزیره کره از سلاح هسته ای پایبند بوده و خواستار حل مسئله از طریق رایزنی می شود. چین مایل است با تقویت رایزنی با دولت جدید کره جنوبی، برای از سرگیری هرچه سریع تر مذاکرات تلاش کند.شی در پکن به خبرنگاران گفت:«چین هم اهمیت زیادی به روابط دوجانبه می دهد. ما تمایل داریم برای حفظ دستاوردهایی که برای آنها تلاش بسیاری صورت گرفته با کره جنوبی همکاری کنیم و به صورت مناسب اختلافات را مدیریت کنیم تا روابط چین و کره جنوبی به یک مسیر عادی بازگردد و بر مبنای تفاهم و احترام متقابل مردم هر دو کشور از این روابط منتفع شوند.»

لی های چان در این دیدار نیز عنوان کرد: کره جنوبی به طور کامل نگرانی چین را مدنظر گرفته و مایل است با تقویت رایزنی و هماهنگی مسائل مانع توسعه روابط دو کشور را بحث و بررسی کند. رئیس جمهور چین گفت: ما مایل هستیم با کره جنوبی همکاری کنیم تا اختلافات به طور مناسبی حل و فصل شود و روابط کره و چین به مسیر عادی بازگردد.

وی خطاب به فرستاده ویژه رئیس جمهور کره جنوبی افزود: سفر شما به چین برای ایجاد ارتباط در خصوص مسائل مهم مربوط به روابط دوجانبه، نشانگر این است که رئیس جمهور جدید کره جنوبی اهمیت زیادی برای روابط دوجانبه قائل است. چین به شدت مخالف استقرار سامانه دفاع موشکی تاد در خاک کره جنوبی است. یانگ جیه چی، دیپلمات ارشد چینی نیز از سئول خواست به نگرانی های جدی پکن احترام بگذارد و مسئله مربوط به استقرار سامانه دفاع موشکی تاد را به طور مناسب حل و فصل کند. پکن می گوید این سامانه دفاعی به واشنگتن اجازه می دهد از عملیات های نظامی چین جاسوسی کند.

تحریم کالاهای کره جنوبی در چین

این رقم براساس محاسباتی که انجمن بین المللی کره جنوبی انجام داده است نزدیک به ۱۱درصد از کل تولید ناخالص داخلی کره جنوبی است.

جنگ تجاری غیررسمی چین علیه کره جنوبی در ماه جاری میلادی شدت گرفت، زمانی که کره جنوبی اعلام کرد نخستین محموله از سامانه پیشرفته ضدموشکی «تاد» آمریکا وارد پایگاه هوایی اوسان در نزدیکی پایتخت شده است تا با تهدیدهای موشکی کره شمالی مقابله کند. افزون بر این، کره جنوبی و آمریکا در حال پیشبرد برنامه آرایش این سامانه هستند که احتمالا تا پایان ماه جاری میلادی رادارهای آن هم وارد کره می شود و دو ماه دیگر عملیاتی خواهد شد.

از سوی دیگر، خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی گزارش کرده است که تدابیر شدید امنیتی در روستای سئونگجو در ۳۰۰کیلومتری جنوب شرق شهر سئول، محل استقرار تاد در نظر گرفته شده است و ایست های بازرسی همه ترددها و عبور و مرورها را کنترل می کنند. این در شرایطی است که فقط در اوایل سال جاری میلادی بود که کره جنوبی از افزایش صادرات خود به چین و توسعه بی سابقه روابط اقتصادی با این کشور از سال ۲۰۱۰ میلادی خبر داده بود.

با اعلام سئول و واشنگتن مبنی بر اینکه سامانه ضدموشکی «تاد» تحت هر شرایطی در کره جنوبی مستقر می شود، چارچوب همکاری های اقتصادی دو شریک بزرگ آسیایی به یکباره فروریخت و دو کشور در آستانه یک جنگ تجاری قرار گرفته بودند.

چین تاکنون از رسمیت بخشیدن به تحریم های اقتصادی خود علیه کره جنوبی خودداری کرده بود. البته پیشتر روزنامه گلوبال تایمز چین به کره جنوبی هشدار داده بود که خود را قربانی سیاست های نظامی آمریکا در منطقه نکند و آرایش تاد را به فراموشی بسپارد.

با این وصف کره جنوبی و آمریکا عزم خود را برای این کار جزم کرده بودند و تقریبا همه کارها به سمت آرایش کامل این سامانه پیش رفت و استقرار پیدا کرد که به گفته چین امنیت ملی این کشور را به خطر می اندازد.

این در حالی است که شمار پروازهای کره جنوبی به چین هم در حال کاهش است و گردشگران کمتری از چین به کره جنوبی می روند و مردم چین در بسیاری موارد خرید کالاهای کره ای را تحریم کرده اند.

بیشتر تحلیل ها حاکی است که فشارهای اقتصادی چین هر چقدر هم سخت باشد باز هم مانع استقرار تاد در کره جنوبی نخواهد شد و برخی بر این باورند که ممکن است این نبرد تجاری باعث تلافی جویی مردم کره نیز بشود.

استقرار این سامانه در پی توافق دولت های کره جنوبی و آمریکا به بهانه مقابله با تهدیدهای موشکی کره شمالی و فعالیت های تسلیحاتی این کشور در تابستان سال جاری حاصل شده است. علاوه بر چین، روسیه نیز یکی از مخالفان سرسخت آرایش این سامانه در شبه جزیره کره بوده است.

چین و روسیه نگران آن هستند که پس از کره جنوبی، کشور ژاپن هم درصدد استقرار چنین سامانه ای در خاک خود باشد و این می تواند منافع پکن و مسکو را در منطقه به خطر بیندازد. این سامانه به نوعی تنظیم شده است که رادارهای آن می تواند اطلاعاتی را از موشک های چین و روسیه در منطقه جمع آوری کند و حتی به سامانه دفاعی آمریکا در ژاپن مرتبط شود.

منبع : Latribune
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/fMLyJb2W
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه