یکشنبه, ۳ بهمن(۱۱) ۱۴۰۰ / Sun, 23 Jan(1) 2022 /
           
فرصت امروز

باور یکی از قانون های اصلی موفقیت در زندگی، کسب و کار و فوتبال است. تماشای فوتبال زیبای تیم ملی ایران دربرابر تیم باور یکی از قانون های اصلی موفقیت در زندگی، کسب وکار و فوتبال است. تماشای فوتبال زیبای تیم ملی ایران دربرابر تیم بزرگ اسپانیا نشان داد اگر باور در جان بازیکنان ایرانی نبود شاید می بایست تن به شکست سنگینی می دادیم.

باور عامل موفقیت است. اگر در کاری که انجام می دهید به خودتان باور داشته باشید، موفقیت را در آغوش خواهید گرفت. قبل از بازی ایران و اسپانیا به دوستانم تلفن کردم و از هر کدام نظر آنها را درباره بازی و پیش بینی نتیجه نهایی سؤال کردم.

در پایان وقتی به برگه روی میزم نگاه می کردم با دیدگاه های مختلف روبه رو شدم. از این که همه یک جور فکر نمی کنند برایم بسیار شوق انگیز بود، اما تعدادی هنوز به این خودباوری نرسیده اند که موفقیت یک امر ذهنی است و آدمی به هر چه که بیندیشد، می تواند آن را در عالم مادی به دست آورد. برای همین دوستان بدبین یا به قول خودشان واقع بین از شکست سنگین ایران با 2 یا 3 و حتی 7 گل گفتند اما گروهی از دوستان من که رویکردی مثبت اندیش به وقایع زندگی دارند با دلی امیدوار از برنده شدن احتمالی یک بر صفر گفتند و گروهی هم در میانه بودند و تساوی را پیش بینی کردند.

بازی زیبای ایران در برابر اسطوره های اسپانیا نشان داد که آنچه موجب موفقیت می شود تنها یک امر ذهنی است و اگر قرار باشد افراد با داشته های مادی به موفقیت برسند، طبعا ایران و اسپانیا در یک ترازو نبودند و باید بازیکنان ما متحمل شکست سنگین می شدند، چراکه هر کدام از بازیکنان اسپانیا قهرمانان بزرگی در تاریخ فوتبال جهان بودند، اما همه این اسطوره های قهرمان نتوانستند در برابر باور درونی بازیکنان ایرانی به موفقیتی آنچنان که باید و شاید برسند. شاید از نظر عدد و رقم اسپانیا از ایران پیش گرفته باشد که چنین نیز هست اما بازی تماشایی ایران نشان داد که بازیکنان ما به رغم این که با تیم اسپانیا در دارایی و امکانات و زمینه ها و موقعیت ها برابر نیستند و فاصله زیادی بین این بازیکنان وجود دارد، اما می توانند با تکیه بر خود باوری به موفقیت مناسبی نزدیک شوند.

خیلی از آدم ها وقتی وارد بازار کسب وکار می شوند با ترس و دلهره قدم برمی دارند. چند روز قبل در تاکسی از موفقیت استارتاپ اسنپ می گفتم که یکی از مسافران با ترس می گفت اسنپ یک شرکت بزرگ است و دولت حمایتش می کند و صد سال دیگر ما نمی توانیم با این گروه از استارتاپ ها رقابت کنیم. گفتم کاملاً درست می گویی چون وقتی می گویی امکان رقابت نیست به راستی در واقعیت هم نمی توانی به او برسی. در صورتی که استارتاپ هایی از این دست یا هر کسب وکاری در ابتدا با باور به موفقیت، پایه های خود را بنیان نهادند و ترس را از خود رها کردند تا بتوانند با اعتماد به نفس و باور ایمانی به موفقیت برسند.

تیم ایران اگر با ترس در برابر اسپانیا بازی می کرد باید تن به شکست سنگینی می داد، چراکه این تیم از هر جهت برتر و بالاتر بود، اما باورمندی مدیریتی تیم و القای این باور در دل و جان بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران باعث شد تا نمایشی خلاقانه و حیرت انگیز از خود نشان دهند.

موفقیت ابتدا باید در ذهن آفریده شود و سپس نمایش آن را در واقعیت زندگی و کسب وکار شاهد باشیم. با یک ذهن علیل و بیمار و ناتوان و ترسو نمی توان قله ها را فتح کرد. کسانی می توانند قله های موفقیت را یکی پس از دیگری فتح کنند که به خودباوری برسند و ترس را رها کنند و به ایمان و اعتماد نزدیک شوند.

اگر کارلوس کی روش و بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران از تیم اسطوره ای اسپانیا و بازیکنانی چون داوید دخیا بازیکن منچستریونایتد، دنی کارواخال بازیکن رئال مادرید، جرارد پیکه بازیکن بارسلونا، سرخیو راموس بازیکن رئال مادرید، یوردی آلبا بازیکن بارسلونا، سرخیو بوسکتس بازیکن بارسلونا، آندرس اینیستا بازیکن بارسلونا، کوکه بازیکن اتلتیکومادرید، داوید سیلوا بازیکن منچسترسیتی، ایسکو بازیکن رئال مادرید، مارکو آسنسیو بازیکن رئال مادرید، دیگو کاستا بازیکن اتلتیکومادرید می ترسیدند، امکان نداشت بتوانند چنین نمایش قهرمانانه ای از خود نشان دهد.

خیلی از جوانانی که می خواهند کاری را شروع کنند از نام برندهای بزرگ می ترسند و خود را کوچک می پندارند. وقتی از دوستی خواستم که در همان روستایش زمینه های تولید کره و ماست را آغاز کند با لبخند گفت یعنی با کاله، میهن و دامداران رقابت کنم؟ گفتم چه اشکالی دارد تو باید خدا را شکر کنی که در ایران برندهای بزرگ لبنیات حضور دارند و می توانی از تجربه های شکست و موفقیت آنها درس بگیری و کار خودت را بر اساس باورهای درونی با برنامه ریزی و مدیریت حرفه ای شروع کنی.

شرط اول قدم برای موفقیت در کسب وکار باور داشتن به توانمندی و موفقیت است. وقتی خودت را قبول نداری طبعا هیچ موفقیتی نصیب تو نمی شود. اگر وحید امیری به این باور درونی نمی رسید، نمی توانست پیکه را دریبل و لایی بزند و سانتر به آن زیبایی را ارسال کند. اگر رامین رضاییان به خودش و بازیش ایمان نمی داشت نمی توانست آن نمایش خلاقانه را از خود نشان دهد و یا سعید عزت الهی با همان گل مردود نشان داد که از یک باور ایمانی قوی برای موفقیت برخوردار است و خود را لایق برنده شدن می داند.

برای موفقیت باید روی باورهای ذهنی ات کار کنی و تا زمانی که ذهن تو به موفقیت تن ندهد در عالم واقعیت موفقیت بسیار دشوار خواهد بود. هر گاه باور به موفقیت در تو ریشه زد، تو در کارهایت موفق می شوی.

شب بازی ایران و اسپانیا یک شب تماشایی و ماندنی بود و میلیون ها ایرانی با شوق وشور فراوان دربرابر جعبه جادویی تلویزیون نشستند و با تمرکز تمام لحظه لحظه بازی فوتبال را دیدند و از جان و دل و برای این تیم هورا کشیدند و کف زدند.
فوتبال ایران و اسپانیا صورت تمثیلی خوبی برای اهالی کسب وکار بود و درس های زیادی برای رسیدن به موفقیت داشت. اگر امروز ما سربلند در برابر فوتبال جهان می ایستیم و از اعتبار این فوتبال دفاع می کنیم به دلیل عملکرد خوبی است که بازیکنان تیم از خود نشان دادند. گرچه تیم ملی فوتبال ایران در عدد و رقم نتوانست از رقیب پیشی بگیرد، اما توانست دل ها را تسخیر و زمینه ها را برای یک اوج بلند فراهم کند.

بازی ایران با اسپانیا یکی از دیدنی ترین بازهای جام جهانی 2018 تاکنون بوده است و به رغم اینکه ایران در برابر اسطوره های فوتبال جهان بازی می کرد، نشان داد که می تواند آبرومندانه از اعتبار فوتبال ایران دفاع کند و این موفقیت بزرگی است تا همه ما بدانیم رسیدن به این مرز یعنی آغاز یک جهش برای موفقیت های بزرگتر در روزها و فصل های آینده.

یادم می آید چند سال قبل که تیم ملی فوتبال آلمان تن به شکست بزرگی داد تمام تماشاگران آلمانی حاضر در استادیوم در پایان بازی به پا خاستند و به رغم باخت همراه با صدراعظم، تیم شان را تشویق کردند. شاید آن سال ها این شیوه از نگاه برای ما کمی غریب بود اما در جام جهانی 2018 به رغم این که تیم فوتبال ما در عدد و رقم نتوانست امتیازی کسب کند اما همه ملت ایران به احترام شان به پا خاستنند و دست زدند و هورا کشیدند، برای این که این تیم از هر جهت شایستگی برنده شدن و موفقیت داشت و چشم ها در انتظار خیز دوباره این تیم است.

فوتبال نشانه های زیادی دارد که می تواند الگویی برای موفقیت اهالی کسب وکار باشد. ما نباید در کسب وکار موفقیت های کوچک را نادیده بگیریم و فقط به نتیجه نهایی نگاه کنیم همان طور که امروز در آنالیز بازی ایران و اسپانیا سربلند از لحظات خلاقانه در دفاع و حمله حرف می زنیم، می توانیم با درایت و هوشمندی لحظلات خلاقانه کارکنان و مدیران شرکت خود را نیز ببینیم. اگر مدیر فروش شرکت شما در شش ماه اخیر نتوانست در زمینه فروش آمار قابل قبولی به دست بیاورد اما لحظات چشمگیری در برابر رقبا خلق کرد و توانست نگاه ها را به توانمندی و خلاقیت و باور مندی جلب کندباید تشویق شود.

گرچه همواره ما در انتظار موفقیت نهایی هستیم اما فراموش نکنیم که هر بازی خوبی می تواند سرمشق های عالی برای دیگران داشته باشد. باید در کسب وکار هم مانند بازی تیم ملی در برابر اسپانیا از همه تاکتیک ها و تکنیک ها به جای خود درست و به موقع استفاده شود. شاید لازم باشد گاهی شما نیروهای خود را برای پیشبرد تعویض کنید، شاید لازم باشد گاهی با دست و هورا آنها را تشویق کنید یا لازم باشد در میانه دو نیمه کارکنان خود را با اصول و قواعد و تاکتیک های جدید آشنا یا به آنها این تاکتیک ها را یادآوری کنید. بودن یک مدیر توانا بر سر هر تیمی می تواند نتایج خوبی به بار بیاورد و لبخند بر لب افراد زیادی بنشاند.

تیم ایران در یک نیمه دفاعی لحظاتی خوبی خلق کرد که خودش می تواند یک تاکتیک حرفه ای باشد، همان طور که گاه یک شرکت داخلی تمام تلاش خود را برای کسب سهم فروش بیشتر بازار داخلی به کار می گیرد. گاهی هم لازم است به داخل زمین حریف بروی و توانمندی خود را نشان دهی حتی اگر موفق به فروش بالایی نشوی. بنابراین می توانی در دوره ای که زمینه ها فراهم شده است با نیروهای کارآمد کالاهای خود را به کشورهای دیگر و سرزمین های دیگر صادر کنی.

تیم ایران نشان داد که هم در تکنیک موفق بوده و هم در تاکتیک و اگر اینها را نشانه ها موفقیت یک تیم بدانیم باید انتظار داشته باشیم در هر شرکت موفقی علاوه بر هدف گذاری و برنامه ریزی و مدیریت، هر فرد نیز باید دارای هوش خلاقانه باشد. همان طور که وحید امیری، پیکه اسطوره فوتبال جهان را لایی می زند و سانتر خوبی برای گل زدن می فرستد باید انتظار داشته باشیم که یک فروشنده و بازاریاب خوب نیز در زمان مناسب برگ های برنده خود را در فروش رو کند تا رقیب در برابر این هوش خلاقانه و تصمیم فردی تسلیم شود همان طور که پیکه تسلیم وحید امیری شد.

مقاومت و سختکوشی تیمی هم مهم است. در بازی ایران و اسپانیا بازیکنان ایرانی سنگ تمام گذاشتند و در تمام دقایق سخت دویدند و تلاش کردند. به یاد بیاوریم زمانی که اسپانیا صاحب کرنر شد و توپ روی خط دروازه ما فرود آمد، چگونه رامین رضاییان، سعید عزت الهی و امید ابراهیمی در کنار بیرانوند در برابر هجوم پیکه، داوید سیلوا و داگلاس کاستا تلاش کردند تا توپ وارد دروازه نشود و این نشانه خوبی است تا تمامی اعضای یک تیم فروش سخت در برابر همه فشارها و تهدیدهای رقبا بایستند و همواره چون سدی از حیثیت و آبروی شرکت دفاع کنند. تصور کنید اگر غیرت و سختکوشی و مقاومت اینها نبود شاید تن به شکست سختی می دادیم.

بیش از 90 دقیقه با بازی زیبای ایران در برابر اسپانیا تن به تماشای تلویزیون دادیم و بیش از 90 درس از این فوتبال برای زندگی و کسب و کار آموختیم که تنها به چند درس آن در این نوشته اشاره شده است.

کارشناس اقتصادی*

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/OKnY6hgj
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه