دوشنبه, ۱۵ آذر(۹) ۱۴۰۰ / Mon, 6 Dec(12) 2021 /
           
فرصت امروز

هنر بازی سازی در محیط های کاری

1 سال پیش ( 1399/8/6 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : کارولین فورسِی  

اگرچه برای بسیاری از افراد محیط های کاری، فضاهایی بیش از حد جدی محسوب می شود، با این حال بدون جذاب تر کردن این مکان، بهترین عملکرد ممکن را از کارمندان خود به دست نخواهید آورد. در این راستا فراموش نکنید که بهترین‎ ها هیچ‎ گاه شرکتی را انتخاب نمی ‎کنند که امکانات رفاهی قابل توجهی را ندارد. در این راستا مفرح کردن محیط کاری، باعث خواهد شد تا فشار و استرس کارمندان نیز به کمترین میزان خود رسیده و کارمندان به تعامل و ارتباطات بهتری نیز دست پیدا کنند. با این حال نحوه به اجرا درآوردن این طرح نیز بسیار مهم بوده و لازم است تا در زمان ‎های استراحت صورت گیرد. در غیر این صورت به عاملی مزاحم برای تمرکز افراد تبدیل خواهد شد. در این راستا قصد داریم تا چند نمونه از اقداماتی که در این شرایط می ‎توان انجام داد را معرفی نماییم.

هنر بازی سازی محیط های کاری

1-یک کلمه

در این بازی یک نفر باید تلاش کند تا کلمه‎ ای را بدون بیان دقیق آن تشریح نماید. در این راستا بهتر است که از کلمات مرتبط با حوزه کاری استفاده نمایید. برای مثال فرهنگ کمک ‎رسانی یکی از مواردی است که می ‎تواند جزو گزینه‎ های شما باشد. این موضوع به یادآوری برخی از نکات نیز کمک خواهد کرد. در این راستا با ایجاد دو تیم، به جذابیت این اقدام می ‎افزایید. با این حال فراموش نکنید که شما باید تنوع خوبی در بازی‎ های خود داشته باشید. در غیر این صورت بیش از حد تکراری خواهند شد. همچنین برای درک بهتر این بازی می ‎توانید نمونه‎ های آن را در یوتیوب مشاهده کنید و خلاقیت ‎هایی را نیز داشته باشید.

مطلب مرتبط: افزایش بهره وری کارمندان با طراحی محیط کار الهام بخش

2-پرسش و پاسخ

در این بازی فرد انتخاب شونده باید یک موضوع را انتخاب کند و افراد با سوالات خود، به آن برسند. برای مثال ممکن است یک برند مدنظر باشد. تحت این شرایط سوالاتی نظیر سال تاسیس، به درک آن کمک خواهد کرد. با این حال بهتر است که برای کارمندان، محدودیت سوالی قرار دهید تا جذابیت این اقدام افزایش پیدا کند. در این زمینه نیز تیم ‎بندی، اقدامی جذاب خواهد بود. برخی از شرکت‎ ها این بازی را به شکلی متفاوت نیز انجام می ‎دهند. برای مثال در ابتدا فرد موردنظر، یکی از اطلاعات کلمه موردنظر را یادداشت می ‎کند و اگر نتوانید تا زمانی مشخص کلمه را حدس بزنید، اطلاعاتی جدیدتر را وارد می‏کند که این امر به معنای کاهش امتیاز شما خواهد بود. درواقع در رابطه با هر یک از این بازی‎ ها، شما می‎ توانید تغییرات موردنظر را اعمال نمایید. درواقع هدف صرفا خلق لحظاتی شاد بوده و وفادار ماندن به قواعد بازی، اهمیتی ندارد.

3-نقشه تولد

برای این بازی لازم است تا یک نقشه بزرگ از جهان داشته باشید. پس از آن تنها کافی است تا نام محل تولد افراد را اعلام نمایید و نفر اولی که بتواند محل آن را پیدا کند برنده خواهد بود. در این راستا برای جذابیت بیشتر کار و عدم حدس زدن از روی حرکت انگشتان، می ‎توانید زمانی مشخص را تعیین نموده و از افراد بخواهید تا موارد را بر روی یک کاغذ بنویسند. این امر باعث می ‎شود تا فضای عادلانه ‎تری شکل گیرد. ایجاد تیم نیز کمک خواهد کرد تا روحیه کار تیمی افزایش پیدا کرده و به علت عدم اهمیت نتیجه بازی، زمینه ایجاد فرهنگ رقابت سالم شکل گیرد.

4-کدام را ترجیح می‎دهید

در این بازی یک نفر انتخاب می ‎شود تا از او در رابطه با ترجیحاتی که نسبت به دو موضوع دارد، نظرات خود را بیان نماید. برای مثال انتخاب بین قهوه و چای، یکی از گزینه‎ ها می ‎تواند باشد. در این راستا ابتدا لازم است تا سایر کارمندان پاسخ‎ ها را بر روی کاغذ نوشته و در اختیار داور قرار دهند. پس از آن فرد مورد نظر به صورت شفاهی به سوالات پاسخ خواهد داد. فردی که بتواند بالاترین میزان حدس ‎های درست را داشته باشد، برنده بازی خواهد بود.

5-دو دروغ و یک راست

نحوه این بازی به این صورت است که فرد انتخاب شده دو دروغ و یک موضوع راست را در رابطه با خود بیان می ‎کند و افراد باید تشخیص دهند که موضوع درست از بین سه گزینه موجود، کدام مورد بوده است. نکته ‎ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که در شرایط حال حاضر که ویروس کرونا منجر به دورکاری گسترده شده است نیز شما می ‎توانید این بازی‎ ها را انجام دهید. درواقع ابزارهایی نظیر ZOOM کمک کرده است تا ارتباط افراد حتی از فواصل بسیار دور، امکان ‎پذیر باشد.

6-عجیب ‎ترین سوال

در این بازی افراد سوالات عجیبی را از فرد مقابل می‏ پرسند. همچنین لازم است تا دلیل هر یک از انتخاب‏ ها نیز بیان شود. برای مثال یکی از نمونه ‏های رایج سوال اگر قرار بود حیوانی باشید کدام گونه را انتخاب می ‎کردید و چرا؟ است. در این رابطه با گشتی در اینترنت به فهرست کاملی از این سوالات دسترسی پیدا خواهید کرد.

7-چالش مارشمالو

در این بازی می ‎توان چندین گروه را تشکیل داد و به هر یک از آنها 20 عدد مارشمالو بدهید. هر تیمی که بتواند با بیشترین تعداد یک برج را ایجاد نماید، برنده بازی خواهد بود. در این راستا می ‎توانید جوایزی را نیز تعیین نمایید که جذابیت بازی افزایش پیدا کند. با این حال بهتر است که این جوایز، خوراکی باشد تا بازی را وارد حاشیه نکند.

8-لبخند ممنوع

علی رغم نام این بازی، پتانسیل آن برای ایجاد خنده بسیار بالا است. قانون آن نیز به این صورت است که افراد باید به یکدیگر خیره شده و لبخند نزنند. تحت این شرایط بازنده فردی خواهد بود که از این قانون پیروی نکرده باشد. نوع دیگری از این بازی نیز وجود دارد که محدودیت زمانی داشته و در آن تنها یک نفر و یا یک تیم نباید لبخند بزنند. تحت این شرایط گروه مقابل لازم است تا تمامی تلاش خود را برای خنداندن افراد انجام دهند.

مطلب مرتبط: چالش حفظ انگیزه در محیط های کاری

9-توضیح تصاویر

در این بازی افراد باید از قبل تصاویری را انتخاب کرده باشند و در رابطه با آن توضیح دهند. در نهایت فردی برنده خواهد بود که بهترین ارائه را داشته باشد. این بازی به مهارت سخنرانی و افزایش اعتماد به نفس کارمندان کمک خواهد کرد. در این راستا می ‎توان به صورتی متفاوت نیز این بازی را انجام داد. در این راستا هیچ‎ گونه مطالعه و انتخابی وجود نداشته و عکس ‎ها به صورت اتفاقی در اختیار افراد قرار می‎ گیرد. تحت این شرایط این خلاقیت افراد است که نتیجه را رقم خواهد زد. این موضوع بدون شک تفکر خلاق را رشد خواهد داد. درواقع دلیلی وجود ندارد که بازی ‎ها صرفا جنبه تفریحی داشته باشند. به همین خاطر از آنها می ‎توانید برای بهبودهای جدی در وضعیت تیم خود نیز استفاده نمایید. با این حال فراموش نکنید که این جنبه آموزشی، نباید از جذابیت اقدام شما به مقدار زیادی بکاهد.

منبع : blog.hubspot
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/zncdD7Ap
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه