دوشنبه, ۴ مرداد(۵) ۱۴۰۰ / Mon, 26 Jul(7) 2021 /
           
فرصت امروز

یکی از دغدغه های همیشگی کارآفرین ها، ایجاد تعادل میان کار و زندگی شخصی است. انجام این اقدام برای بسیاری از افراد به حدی سخت به نظر می رسد که در موارد متعدد حتی شاهد کنار گذاشتن موقعیت شغلی نیز هستیم، با این حال این مسئله تنها مشکل کارآفرین ها نبوده و شامل تمامی افراد شاغل می شود. با این حال این دسته از افراد به علت حجم کاری به مراتب بالاتری که دارند، نیاز به راهکارهای بیشتری داشته و مسئله به مراتب پیچیده تر خواهد بود. بنا بر آمارهای منتشرشده، در بیش از 61درصد خانواده های آمریکایی که صاحب فرزند هستند، هم پدر و هم مادر خانواده کار می کنند. این امر باعث می شود تا رسیدگی به زندگی شخصی بسیار سخت باشد. تحت این شرایط فرزندان بیشترین آسیب را پیدا خواهند کرد، با این حال با توجه به این امر که برای هر مشکلی، یک راه حل وجود دارد و لازم است تا به دنبال راهکارهایی برای رفع این شرایط باشیم. در این رابطه توجه به اقدامات انجام شده از سوی برترین کارآفرین های حال حاضر جهان، می تواند بهترین راهنمای موجود باشد. در همین راستا به بررسی پنج مورد منتخب خواهیم پرداخت.

تعادل میان کار و زندگی شخصی

1-ایلان ماسک

به گفته ایلان ماسک وی به خاطر شرایط کاری و مدیریت دو شرکت بزرگ تسلا و اسپیس ایکس در حدود 80 الی 90 ساعت در هفته کار می کند. این میزان بسیار بالا بوده و عملا زمان خاصی برای بودن در کنار خانواده و پنج کودک او وجود نخواهد داشت. با این حال وی در مصاحبه ای اعلام کرده است که هیچ گاه مسئولیت پدرانه خود را فراموش نکرده و برای این امر که زمان بیشتری را در کنار فرزندان خود داشته باشد، آنها را در شرکت و سفرهای کاری خود همراه می کند. این امر باعث می شود تا ضمن کسب تجربیات جدید، زمان لازم در کنار هم نیز به وجود آید.

مطلب مرتبط: 8 راهکار در راستای ایجاد تعادل میان کار و زندگی شخصی

همچنین وی برای تحصیل کودکان خود، یک مدرسه تخصصی را ایجاد کرده است. به نظر او نظام آموزشی حال حاضر مشکلات جدی ای دارد و با این اقدام خود تلاش کرده است تا آنچه را که خود از آن محروم بود، برای کودکان خود فراهم کرده باشد. با این حال این مدرسه تنها از پنج فرزند ایلان ماسک تشکیل نشده و فرزندان برخی از کارکنان رده بالای دو شرکا نیز در این مدرسه حضور دارند. اگرچه اطلاعات موجود از این مدرسه بسیار کم است، با این حال برطبق اطلاعات منتشرشده رویکرد آن بسیار متفاوت بوده و هیچ گونه نمره دهی در آن وجود ندارد.

همچنین در کنار آموزش دروس، بر روی یاد دادن مهارت های اجتماعی نیز تاکید ویژه ای می شود. در نهایت به عقیده ایلان ماسک بسیار مهم است که کودکان با تفکر انتقادی رشد کنند. در نهایت آقای ماسک در زمانی که در کنار فرزندان خود سپری می کند، امکان دسترسی کارمندان به او وجود نداشته و عدم برقراری تماس، به یک قانون تبدیل شده است. نکته ای که ذکر آن ضروری است این است که آقای ماسک تجربه دو ازدواج ناموفق را داشته و به همین خاطر در رابطه با مدیریت زندگی شخصی، تنها به فرزندان اشاره شده است.

2-مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ همسر پریسیلا چانگ(پزشک و نیکوکار)، دو فرزند دختر خردسال دارد. وی پس از تولد نخستین فرزند خود اعلام کرد که ساعت کاری خود را کم خواهد کرد تا زمان کافی را برای شرایط جدید خود داشته باشد. به عقیده او کودکی، مهم ترین زمان و هسته اولیه رشد هر فرد محسوب می شود. به همین خاطر باید به آن توجه ویژه ای را داشت. وی حتی در صفحه فیس بوک خود با مخاطبان در رابطه با مهارت-های تربیت فرزند صحبت کرده و همواره تلاش کرده است تا عقاید خود در این زمینه را بروز نماید. در نهایت به عقیده او با توجه به تفاوت افراد، یک شیوه آموزش همگانی، ابدا نتیجه بخش نخواهد بود. به همین خاطر به هر فرد باید با توجه به خصوصیات خاص خود، آموزش دهیم. وی استفاده از به روزترین تکنولوژی ها را در مدیریت کار و زندگی شخصی بسیار مهم عنوان کرده است.

برای مثال شما می توانید یک وبینار 20 دقیقه ای با مدیران شرکا در خانه خود داشته باشید. پس از آن باقی زمان خود را به حضور در کنار خانواده اختصاص دهید. این امر در حالی است که اگر بخواهید به شیوه رایج عمل کرده و در یک جلسه حضور پیدا کنید، بدون شک به چندین ساعت زمان نیاز خواهد بود. درواقع شما باید به دنبال راهکارهای جدید برای استفاده بهتر از زمان در دسترس خود داشته باشید، با این اقدام دیگر زندگی شخصی و کار در تضاد هم حس نخواهد شد. همچنین امکان حضور همسر او در شرکت، باعث شده است تا فرصت در کنار هم بودن، کاملا مهیا باشد.

مطلب مرتبط: حفظ تعادل میان کار و خانواده

3-بیل گیتس

بیل گیتس به افزایش تاثیر حضور خود در کنار خانواده و پیگیری اقدامات فرزندان اعتقاد بسیاری دارد. به عقیده او کودکان درست به مانند یک نهال هستند که شما به عنوان باغبان تعیین خواهید کرد که به چه میزان و شکلی رشد کنند. به همین خاطر وی یکسری قوانین را مشخص کرده است. برای مثال سه فرزند او تا سن 10 سالگی حق داشتن تلفن همراه را نداشته و باید یک سوم از پولی که در اختیار آنها قرار می-گیرد را به امور خیریه اختصاص دهند. در زمینه آموزش نیز وی با مارک زاکربرگ کاملا هم عقیده بوده و اعلام کرده است که از علاقه هر یک از فرزندان خود حمایت خواهد کرد تا زندگی مطابق میل خود را ایجاد کنند. وی تلاش کرده است تا خانواده خود را از حاشیه و فشار رسانه ها دور نگه دارد تا آسودگی لازم را داشته باشند. درواقع بسیار مهم است که در زمان حضور در کنار خانواده خود، تمامی دغدغه های کاری خود را کنار گذاشته باشید. در غیر این صورت حتی ساعت ها حضور شما نیز بدون هیچ گونه تاثیری خواهد بود. در نهایت با یک برنامه ریزی درست، می توان به خوبی در این زمینه رفتار کرد. همچنین در رابطه با مدیریت زندگی زناشویی، وی مهارت صحبت کردن را یک اصل مهم می داند. این موضوع باعث خواهد شد تا هیچ گاه با بحران مواجه نشده و توافقی درست شکل گیرد.

4-شریل سندبرگ

برترین زن حال حاضر حوزه تکنولوژی برای دو فرزند خردسال خود برنامه ریزی خاصی را دارد. وی قوانینی را برای خود مشخص کرده است که شامل، صرف صبحانه در کنار فرزندان و رساندن آنها به مدرسه و بازگشت به خانه در ساعت 5.30 دقیقه است. وی پس از این زمان کاملا نقش یک مادر را ایفا کرده و باقی اقدامات کاری خود را به فردا محول می سازد. با توجه به مرگ همسر، وی مسئولیت سختی را برای مدیریت دو فرزند خود دارد. به عقیده او اگر شخصیت انعطاف پذیری را داشته باشید، تحت هر شرایطی عملکرد خوبی را خواهید داشت، با این حال تا زمانی که همسر او زنده بود، چند اقدام متفات در زندگی آنها جریان داشت. برای مثال 20 دقیقه بعد از صرف شام، به گفت و گو در رابطه با اتفاقات روزانه افراد اختصاص داشت و هر یک از اعضای خانواده باید در این رابطه صحبت می کرد.

همچنین به عقیده او باید در کنار تلاش برای شکل دادن به شخصیت افراد، به ویژگی های خاص آنها نیز احترام گذاشت. در غیر این صورت فشار اصرار بی مورد شما، فشار روانی زیادی را به همراه خواهد داشت. در نهایت این امر که با تمام وجود به خانواده خود عشق بورزید، همه چیز را در وضعیت مناسب نگه خواهد داشت. این امر در نهایت به درک متقابل منجر خواهد شد. در نهایت مقایسه نکردن شرایط زندگی خود با دیگران، سیاست درست بوده و از اعمال فشار و انجام اقدامات بی مورد جلوگیری خواهد کرد. درواقع هر فرد باید سبک زندگی مخصوص به خود را داشته باشد.

مطلب مرتبط: 5 گام ایجاد تعادل میان کار و زندگی شخصی

5-آنه ووجیچی

همسر سابق سرگی برین (یکی از موسسین گوگل) که شرکت 23andMe را تاسیس کرده است، در رابطه با نحوه ایجاد تعادل میان کار و زندگی شخصی خود اعلام کرده است که عدم ایجاد قوانین بی مورد برای کودکان و تلاش برای سبک کردن حجم کارها، دو راز بسیار مهم خواهد بود. برای مثال وی تمامی کارهای خانه را به فردی دیگر محول کرده است تا زمان او در خانه صرفا صرف فرزندان شود، با این حال او یک روز در هفته شخصا به کارهای خانه می پردازد تا فرصتی برای یادگیری اقداماتی نظیر نحوه شستن و اتو کردن لباس ها به فرزندان وجود داشته باشد. به عقیده او یاددهی در سنین پایین باید حالت سرگرمی داشته باشد و در این رابطه صبر عامل موفقیت خواهد بود. همچنین لازم است تا به تفاوت های خود احترام بگذارید. درواقع هیچ دلیلی وجود ندارد که یک کودک پنج ساله نگرش ما را داشته باشد. در نهایت ضروری است تا یک روز در هفته را به صورت آزادانه در کنار فرزندان خود سپری کنید. بهتر است که این اتفاق با یک برنامه خاص نظیر دوچرخه سواری و... همراه باشد. به همین خاطر حتی از سپردن برخی از اقدامات کاری غیرضروری خود به دیگران، واهمه نداشته باشید. این امر باعث می شود تا کارمندان شرکت نیز مهارت مدیریتی خود را تقویت کنند و از روزمرگی خارج شوند.

منبع : entrepreneur
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/OsMxe2J7
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه