یکشنبه, ۲۷ خرداد(۳) ۱۴۰۳ / Sun, 16 Jun(6) 2024 /
           
فرصت امروز
بررسی عملکرد 9 کانال برتر یوتیوب در زمینه بازاریابی

بازاریابی بهتر با کمک یوتیوب

5 سال پیش ( 1397/11/18 )
پدیدآورنده : علی آل علی   پدیدآورنده : کلیفورد چی  

یوتیوب یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی در سراسر دنیاست. اگر به دنبال دستیابی به ویدئویی خاص در دنیای اینترنت باشیم، هیچ مرجعی آرشیو کامل تری از یوتیوب در اختیار ندارد. با این حساب ایجاد کانال در یوتیوب برای برندها بسیار وسوسه انگیز خواهد بود. پیش از هر چیز باید توجه داشت که شروع کار در یوتیوب دشواری های خاص خود را دارد. در این میان نه تنها باید به تولید ویدئو، ویرایش و بارگذاری اش در کانال یوتیوب مان بپردازیم، بلکه یافتن حوزه مرتبط با فعالیت برندمان و علاقه شخصی نیز در میان است.

در این مقاله من به منظور تقویت انگیزه شما 9 کانال برتر یوتیوب در زمینه بازاریابی را مورد بررسی قرار داده ام. در ادامه به بررسی دلایل شهرت این کانال ها در میان کاربران و علت جذب مخاطب بالای آنها خواهم پرداخت.

بازاریابی یوتیوب

1. Comedy Sketches

همه ما تجربه ورود به سایت یوتیوب برای وقت گذرانی در حد چند دقیقه و ترک این پلتفرم پس از دو یا سه ساعت را داریم. باید اعتراف کرد که برخی از ویدئوهای طنز یوتیوب به معنای واقعی عالی هستند. کانال Comedy Sketches یکی از برترین نمونه ها در حوزه کمدی به حساب می آید. این کانال از سوی برخی از مشهورترین فعالان پلتفرم یوتیوب مانند جنا ماربلز (کانال شخصی وی در یوتیوب 19 میلیون فالوور دارد) و جیمی تاترو (دانشجوی جوان و بلندپروازی که ویدئوهای طنز تولید می کند) ساخته شده است. با این حساب داشتن نزدیک به 3میلیون فالوور برای چنین کانالی آمار چندان بدی نخواهد بود. نکته جالب درخصوص این کانال رشد سریع اش به دلیل حضور یوتیوبرهای حرفه ای است. به این ترتیب آنها 3میلیون فالوور خود را در مدت زمانی بسیار کوتاه تر از سایر کانال ها به دست آورده اند.

جنا و جیمی هر دو فالوورهای یوتیوب شان را با ساخت ویدئوهای کم هزینه به دست آورده اند. با این حال هزینه اندک ساخت ویدئوهای این دو کمدین به هیچ وجه از ارزش طنزشان کم نکرده است. جالب اینکه اغلب ویدئوهای این دو کمدین دارای داستان متن جذابی است، بنابراین در کانال Comedy Sketches ما با ویدئوهای طنز بسیار حرفه ای مواجه هستیم که در عین حال هزینه اندکی برای تولیدشان صرف می شود.
نمونه موفق کانال Comedy Sketches به خوبی گویای امکان موفقیت در دنیای بازاریابی با کمترین سرمایه ممکن است. در اینجا ما نیازی به بودجه کلان نداریم. فقط باید ذهنی خلاق برای ایده پردازی به گونه ای خاص داشته باشیم.

مطلب مرتبط: بازاریابی | هزاران مقاله روز بازاریابی را اینجا ببینید

2. Web Series

مغز انسان به گونه ای تکامل یافته که در برابر داستان های خوش ساخت حساسیت نشان می دهد. علم عصب شناسی ثابت کرده که داستان سرایی بهترین راه برای جلب توجه افراد، انتقال اطلاعات مهم به حافظه آنها، ایجاد صمیمیت و خلق روابط عمیق است. همه ما تجربه علاقه به داستان های مختلف را داریم. البته در این میان دسته بندی موضوعی داستان ها در افراد متفاوت است. دقیقا به همین دلیل نیز سبک های ادبی و داستانی مختلفی شکل گرفته است.

ایده اصلی کانال Web Series ساخت ویدئوهای داستانی دنباله دار است. به این ترتیب کانال مذکور در عمل تبدیل به سریالی تلویزیونی شده است. نکته مهم درخصوص ویدئوهای این کانال ارتباط عمیق میان هر کدام از آنهاست. به این ترتیب مخاطب ترغیب به مشاهده تمام آنها می شود.

در دنیای کسب وکار و بازاریابی باید توجه مخاطب را جلب کرد. بدون توجه مخاطب بهترین محصولات نیز شانسی در بازارهای بین المللی و حتی محلی ندارند. یکی از راه های جذاب برای جلب توجه مردم ارائه داستان های زیبا و جذاب است. به این ترتیب علاوه بر جلب توجه آنها بازار سرگرمی شان را نیز فراهم خواهیم کرد. نکته بسیار مهم در این میان روایت داستان مان به صورت چند قسمتی است. البته ایده اصلی داستان مان نیز باید کشش لازم را داشته باشد. در غیر این صورت عملا محتوایی غیرجذاب را تحویل مخاطب خواهیم داد.

3. موزیک

موزیک های مشهور معمولا کاورهای زیادی دارند. در دنیای موسیقی منظور از کاور بازآفرینی ترک های مشهور توسط هنرمندان دیگر است. تجربه نشان داده که مردم علاقه زیادی به شنیدن کاورهای مختلف موسیقی های مشهور دارند. به همین دلیل برخی هنرمندان به طور اختصاصی در زمینه کاور موسیقی های مشهور فعالیت دارند. به عنوان یک کاربر ساده، اگر در زمینه خوانندگی یا نواختن سازهای مختلف تخصص دارید، همین امروز کانال شخصی خود در یوتیوب را تاسیس کنید. شرکت های تجاری نیز با خلق ویدئوهای موزیکال فرصت جلب نظر کاربران و برندسازی برای خود را خواهند داشت. افراد مشهوری مانند جاستین بیبر و توری کلی که امروزه خواننده های مشهوری محسوب می شوند، کار خود را با کاور موسیقی های مشهور در یوتیوب شروع کردند. بنابراین هرگز قدرت این الگوی بازاریابی را دست کم نگیرید.

نکته جالب درخصوص کاور موسیقی ها قوانین بسیار ساده کپی رایت است. به طور معمول اگر ما علاقه مند به بازنشر قطعه موسیقی از خواننده ای مشهور باشیم، باید گواهی نامه ویژه ای از صاحب اثر یا شرکت صاحب امتیاز تهیه کنیم. با این حال در زمینه کاور موزیک ها شرایط کاملا متفاوت است. بر این اساس نیازی به تهیه گواهی از هیچ کس نخواهد بود. کانال موزیک یکی از رسانه های برتر در زمینه انتشار کاور موزیک های مشهور است. با هر سلیقه موسیقی که وارد این کانال شوید، مطالب متعدد و جذابی را خواهید یافت.

4. ویدئوهای راهنما

فرقی ندارد در کدام زمینه تخصص دارید، در هر صورت شما مهارت های ویژه ای برای به اشتراک گذاری با دیگران خواهید داشت. نوازنده گیتار، طراح مد یا مهندس کامپیوتر به یک اندازه برای جلب نظر کاربران در یوتیوب شانس دارند. کافی است کانالی برای خودمان تاسیس کنیم و در آن ویدئوهای آموزشی بارگذاری کنیم. کانال ویدئوهای راهنما (Turtorials Videos) بدون تردید موفق ترین نمونه در زمینه خلق ویدئوهای آموزشی است. آنها مهارت بسیار بالایی در جلب نظر طیف های مختلف افراد و سلیقه های مختلف دارند.

برندها همیشه از نقطه نظر تجاری به مسائل مختلف نگاه می کنند. با این حال اگر به دنبال توسعه فعالیت تان در شبکه های اجتماعی هستید، باید اندکی هم به فکر مخاطب تان باشید. وقتی یک برند همیشه به فکر سود خود است، پس از گذشت اندک زمانی دیگر کاربران به پیام های آن توجه نخواهند کرد. دلیل اصلی این امر بسیار ساده است: دنیای کسب وکار در دوران مدرن امری فراتر از صرف کسب سود است، بنابراین برندها باید به دنبال برقراری رابطه ای عمیق با مشتریان شان باشند. بدون تردید تاکید مطلق بر سود با ساز و کار چنین روابطی همخوانی ندارد.

5. کانال های خودیاری

یکی دیگر از راهکارهای بهبود جایگاه برندمان در یوتیوب کمک به حل مشکلات افراد در زندگی شخصی شان است. شاید در ابتدا این مورد اندکی عجیب باشد. در هر صورت ارتباط میان دنیای کسب وکار و زندگی شخصی افراد خیلی واضح نیست. اگر توضیحات بخش قبل را به یاد داشته باشید، روی توسعه رابطه برندها با مشتریان تاکید کردم. این بخش دقیقا در راستای همان توصیه قرار دارد.

نکته مهم به هنگام تلاش برای ساخت ویدئوهای خودیاری توجه به دامنه مختلف مشکلات شخصی افراد است. میزان تحصیلات، طبقه اجتماعی، میزان درآمد و محل زندگی از عوامل بسیار مهم در شکل گیری مشکلات مختلف برای افراد است، بنابراین باید چنین زمینه هایی را به طور کامل در نظر داشته باشیم.
یکی از کانال های موفق یوتیوب در زمینه کمک به افراد «مدرسه زندگی» است. در این کانال کاربران با ویدئوهای آموزشی متنوعی در زمینه آموزش مهات های کاربردی زندگی مواج خواهند شد. ماهیت این ویدئوها طوری است که حداقل اندکی برای افراد مفید باشد. با این حساب هیچ کس دست خالی از مدرسه زندگی خارج نخواهد شد.

6. کانال های آشپزی

علاقه انسان به آشپزی بر هیچ کس پوشیده نیست. در هر صورت ما برای ادامه حیات نیازمند غذا هستیم، بنابراین علاقه برخی از افراد به یادگیری مهارت های آشپزی و دستور پخت خوراکی های مختلف اصلا جای تعجب ندارد. خوشبختانه پیشرفت عرصه تکنولوژی به ما در زمینه یادگیری آشپزی کمک شایانی کرده است. علاوه بر سایت های مختلف آموزش آشپزی، امروزه کانال ها و صفحات گوناگونی در شبکه های اجتماعی نیز در حال آموزش شیوه پخت غذاهای مختلف هستند.

در حوزه کسب وکار، غذا فقط یک نوع خوراکی نیست. آداب و رسوم ملت های مختلف در وجوه مختلفی نمایان می شود. یکی از این جلوه ها مربوط به نوع طبخ غذاست. تاسیس رستوران های تهیه غذاهای سنتی کشورهای مختلف در گوشه و کنار دنیا به خوبی بیانگر اهمیت صنعت آشپزی است. همچنین در صنعت گردشگری نیز مفهومی تحت عنوان گردشگری خوراکی وجود دارد. بر این اساس آژانس های گردشگری با شناخت کافی از خوراکی های ملت های مختلف فرصت بی نظیری برای جلب نظر مردم خواهند داشت.

اگر به دنبال تاسیس کانالی در یوتیوب با محوریت آشپزی هستید، سری به کانال Donal Skehan و Byron Talbott بزنید. با مشاهده ویدئوهای این دو کانال به خوبی با راهکارهای ساخت کلیپ آموزش آشپزی آشنا خواهید شد.

7. کانال های تمرین ورزشی و فیتنس

فعالیت ورزشی یکی از نیازهای ضروری هر فردی است. با این حال استخدام مربی شخصی به دلیل هزینه بالا برای همگان امکان پذیر نیست. همچنین ثبت نام در باشگاه ها نیز به نظر بسیاری از افراد بیش از اندازه وقت گیر است. ظهور کانال های ورزشی در یوتیوب نیز موجب گرایش افراد به استفاده از ویدئوهای رایگان برای تمرین ورزشی شده است. نکته مهم درخصوص فعالیت چنین کانال هایی نحوه کسب درآمدشان است. به این ترتیب چنین کانال هایی به طور کامل برای کسب درآمد متکی به اسپانسرهای خود هستند. اگر برند شما به هر نحوی در زمینه تناسب اندام یا تولید لوازم ورزشی فعالیت دارد، بهترین گزینه تولید و بارگذاری ویدئوهای آموزش تمرینات ورزشی و تناسب اندام در یوتیوب است. توجه داشته باشید که معمولا آموزش های ورزشی در قالب ویدئو بارگذاری می شود. به این ترتیب برند شما نباید سراغ سایر پلتفرم هایی مانند توییتر برود.

اگر به طور جدی به دنبال راه اندازی کانالی در زمینه تمرین های ورزشی هستید، سری به کانال های Tone It Up، BeFit و Fitness Blender بزنید. در این کانال ها به خوبی اصول ساخت ویدئوی آموزش تمرینات ورزشی مشاهده می شود. به این ترتیب کانال شما از همان ابتدا کیفیت بسیار بالایی خواهد داشت.

8. کانال های حوزه استایل و مد

همه افراد خوش تیپی و جذاب به نظر آمدن را دوست دارند. امروزه با توسعه صنعت تولید پوشاک به روز نگه داشتن مردم و اطلاع رسانی پیرامون آخرین ترندها به طور عمده از طریق شبکه های اجتماعی صورت می گیرد. شاید اغلب ما صفحات برندهای بزرگ عرصه پوشاک و مد را در اینستاگرام و فیس بوک مشاهده کرده باشیم. با این حال فعالیت در یوتیوب نیز به اندازه اینستاگرام و فیس بوک برای برندها مهم است. پوشش زنده بسیاری از رویدادهای مهم و همچنین نمایشگاه های لباس مختلف از جمله کارهای اختصاصی کانال های حوزه پوشاک است.

برندهای فعال در زمینه مد و پوشاک برای جلب توجه مخاطب و اطلاع رسانی پیرامون آخرین محصولات شان حساب ویژه ای روی یوتیوب باز کرده اند. مزیت اصلی یوتیوب در اینجا امکان مشاهده کلیپ های طولانی است. این امر از آنجایی اهمیت پیدا می کند که بدانیم بسیاری از شبکه های اجتماعی دیگر در زمینه نمایش ویدئو دارای محدودیت زمانی هستند.

مطلب مرتبط: تقویت ایده پردازی کارمندان برای بازاریابی بهتر

9. کانال های حوزه گردشگری

گردشگری و آشنایی با فرهنگ های مختلف از طریق آن برای بسیاری از مردم لذت بخش است. به همین دلیل صنعت گردشگری سالانه میلیاردها دلار درآمد دارد. اگر در این حوزه فعالیت دارید، اقدام اصلی شما در زمینه تاسیس کانال باید نمایش نقاط گردشگری مختلف باشد. همچنین در ویدئوهای خود پشت صحنه کسب وکارتان را برای کاربران به نمایش بگذارید. به این ترتیب مردم از نحوه سرویس دهی و فعالیت برندتان آگاهی خواهند شد.

برترین کانال های یوتیوب در زمینه گردشگری عبارتند از: The Planet D، Mike Cory (کانال شخصی مایک کوری که یکی از جهانگردهای بزرگ دنیاست) و Calin O’neil. با مراجعه به این کانال ها به خوبی برای تولید ویدئوهای باکیفیت برای کانال رسمی برندمان آماده خواهیم شد. البته باید توجه داشت که در صورت فعالیت برندمان در مقیاس منطقه ای نیازی به تاکید روی جاذبه های گردشگری بین المللی نیست.

منبع : hubspot
برچسب ها : بازاریابی و فروش
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/2Ku9SP83
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتMEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهلوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزات
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه