یکشنبه, ۲ آبان(۸) ۱۴۰۰ / Sun, 24 Oct(10) 2021 /
           
فرصت امروز
بررسی 6 نکته مهم برای پاسخ به سوالی کاربردی

رایانه های ابری چطور عرصه کسب و کار را تغییر می دهند؟

8 ماه پیش ( 1399/11/8 )

اتصال رایانه ها به هم براساس فناوری ابری یکی از تغییرات مهم در دنیای کسب و کار کنونی محسوب می شود. بسیاری از برندها امکان همکاری با کارشناس ها و حتی نیروی کار بسیار دورتر از محل دفتر اصلی شان را پیدا کرده اند. پیش از این ارسال اطلاعات مهم و اساسی شرکت برای افراد خارج از شرکت امری بسیار حساس بود. سرقت های اطلاعاتی بسیار مهمی در طول چند دهه اخیر از برندهای بزرگ و کوچک صورت گرفت است بنابراین امنیت اطلاعات یکی از بحث های مهم برای هر شرکتی محسوب می شود. 

رایانه های ابری با ایجاد فرصت مناسب برای اتصال کاربران به پایگاه های داده و اطلاعات طبقه بندی شده شرکت سرعت مدیریت پروژه ها را افزایش می دهد. این رایانه ها و فناوری مورد استفاده در آنها دنیای کسب و کار را به صورت های مختلف تغییر داده است. هدف اصلی در مقاله کنونی بررسی برخی از تغییرات عرصه کسب و کار در پی رواج استفاده از چنین فناوری ای است. در ادامه این بحث را در قالب 6 بخش مورد بررسی دقیق قرار خواهیم داد. 

رایانه های ابری چطور عرصه کسب و کار را تغییر می دهند

1.    عدم نیاز به زیرساخت های خاص
یکی از مهمترین مزیت های فناوری ابری عدم نیاز به زیرساخت های خاص برای استفاده از آن است. شرکت ها در صورت استفاده از خدمات رایگان حوزه فضای ابری مانند گوگل درایو یا خرید حجم اضافی از همین سرویس دهندگان امکان اتصال رایانه های شان به فضای ابری را دارند. پیش از این برای به اشتراک گذاری داده های مهم و کاربردی در میان کارمندان نیاز به استفاده از زیرساخت های بسیار زیادی بود. این امر فرآیند کسب و کار را بدل به امری پیچیده و زمانبر می کرد. مسئله زیرساخت ها در حوزه کسب و کار همیشه با نیاز برای صرف هزینه بیشتر همراه است. بسیاری از برندها در این میان تمایلی برای سرمایه گذاری در حوزه های فرعی کسب و کار را ندارند بنابراین فناوری فضای ابری بهترین گزینه برای چنین کسب و کارهایی خواهد بود. 

مطلب مرتبط: 22 مورد از بهترین سرویس های فضای ابری

شرکت های فعال در زمینه تولید انیمیشن به طور معمول برای ارزیابی نهایی و اصلاح نقطه ضعف های بصری نیاز به همکاری با موسسه های حرفه ای دارند. این امر بدون استفاده از فناوری ابری نزدیک به 6 ماه تاخیر در نمایش انیمیشن ها را به همراه دارد. امروزه با استفاده از رایانه های ابری امکان اتصال به سرورهای اصلی استودیوهای تولید انیمیشن و رفع مشکلات عنوان های سینمایی در کمترین زمان ممکن فراهم شده است. نکته مهم اینکه اغلب موسسه های حرفه ای تدوین انیمیشن دیگر پس از پایان استودیوها اقدام به شروع تدوین نمی کنند، بلکه در طول پیشبرد انیمیشن از سوی استودیو این کار را ساماندهی می کنند. 

2.    هزینه های کمتر

استفاده از فناوری فضای ابری به معنای کاهش هزینه های برند برای خرید یا نگهداری از تجهیزات سخت افزاری دخیره سازی اطلاعات است. بسیاری از برندها با حجم فزآینده ای از اطلاعات مواجه هستند. نگهداری از چنین اطلاعاتی بدل به چالشی اساسی شده است. خرید تجهیزات نگهداری داده هزینه های قابل ملاحظه ای به همراه دارد. این امر به طور ویژه ای در مورد کسب و کارهای حوزه دیجیتال مصداق پیدا می کند. استفاده از فضای ابری به معنای دسترسی به حجم نامحدودی از فضای دخیره سازی است. همچنین دیگر خبری از کاربرد زیرساخت های متعدد برای اتصال کاربران شرکت به بانک داده برند نخواهد بود. 

هزینه های پایین استفاده از فناوری فضای ابری به دلیل صنعتی شدن این فناوری از سوی شرکت های بزرگ است بنابراین هزینه های نگهداری از داده ها به صورت ابری بسیار پایین تر از خرید تجهیزات فیزیکی شده است. شرکت های بزرگ پیش از توسعه فناوری فضای ابری نیازمند استفاده از یک بانک اطلاعاتی با سخت افزارهای گران قیمت بودند. این امر امکان دسترسی کاربران درون شرکت، با سخت افزارهای خاص، به اطلاعات موردنیازشان را فراهم می کرد. اکنون با تغییرات شرایط دیگر نیازی به صرف هزینه های بالا برای زیرساخت های موردنظر نیست. 

3.    محل کار انعطاف پذیر

توسعه دهندگان برنامه و مدیران پروژه های مختلف دیگر نیازی به حضور در محل شرکت براساس ساماندهی پروژه ها ندارند. این امر انعطاف پذیری فضای کار را به همراه آورده است. با توجه به شیوع ویروس کرونا در طول یک سال اخیر بسیاری از برندها اقدام به استفاده از شیوه دورکاری کرده اند. این شیوه مزیت های بسیار زیادی از نظر پیشگیری از ابتلا به کرونا دارد، اما دسترسی به داده های موردنیاز اعضای هر تیم شرکت برای فعالیت کاری مناسب را محدود می کند. 

امروزه استفاده از فناوری فضای ابری در قالب رایانه ها امکان کار از نقاط بسیار دور از دفتر شرکت را به همراه دارد. این امر پیش از این نوعی رویا برای برندهای مختلف بود، با این حال اکنون بدل به واقعیت و امری رایج در عرصه کسب و کار شده است. انعطاف پذیری محل کار یکی از معیارهای اصلی کارآفرینان برجسته برای همکاری با شرکت های مختلف است بنابراین در صورت تمایل برای استخدام یا همکاری با نیروی کار حرفه ای باید نسبت به استفاده از فناوری فضای ابری اقدام نماییم. در غیر این صورت به طور مداوم شانس همکاری با برخی از کارآفرینان و کارمندان حرفه ای را از دست خواهیم داد. 

4.    فضای نامحدود و امنیت بالا

بحث فضای دخیره سازی داده برای هر شرکتی مهم است. خرید مداوم سخت افزارهای دخیره سازی داده از نظر مالی هزینه زیادی به همراه دارد. این امر برای بسیاری از شرکت ها به معنای کاهش هزینه ها در سایر بخش ها به منظور دخیره سازی اطلاعات است. برخی از برندها در طول سال های اخیر از رایانه های ابری برای کاهش نیاز به سخت افزارهای مشخص و بهبود وضعیت دخیره سازی اطلاعات استفاده کرده اند. این امر دسترسی به فضای دخیره سازی نامحدود را به همراه آورده است. سرویس های ارائه دهنده فضای ابری در قبال دریافت مبالغ منطقی اقدام به ارائه خدمات گسترده به شرکت ها و حتی افراد حقیقی می کنند. 

یکی از تردیدهای جدی در میان کارآفرینان در راستای استفاده از فناوری فضای ابری به بحث امنیت اطلاعات برمی گردد. این امر در طول یک دهه اخیر با افزایش سرقت اطلاعات و درز داده های کاربران شرکت های بزرگ به بیرون اهمیت بسیار بیشتری پیدا کرده است. سرویس های بزرگ و معتبر ارائه خدمات ابری به طور مداوم امنیت سرورهای شان را ارزیابی می کنند بنابراین هرگونه احتمال درز اطلاعات پیش از بدل شدن به بحرانی فراگیر مدیریت می شود. همکاری با موسسه های امنیت اطلاعات از سوی سرویس های بزرگی نظیر گوگل و توسعه تیم های امنیتی از سوی خود آنها تضمین معتبری برای برندها محسوب می شود بنابراین در زمینه استفاده از خدمات این برندها نیاز به نگرانی بیش از اندازه نیست. 

افزایش حجم داده های در دسترس برندها همیشه مسئله ساز بوده است. بسیاری از برندها در عمل توانایی مالی برای خرید سخت افزارهای دخیره سازی داده های مهم کاری شان را از دست می دهند. بدون تردید صرف نظر از داده های مهم به دلیل محدودیت های مالی برای هر برندی دشوار است. امروزه با استفاده از فناوری رایانه های ابری امکان تجدیدنظر اساسی در زمینه شیوه دخیره سازی اطلاعات و ضریب امنیت بسیار بالاتر آنها فراهم شده است. 

5.    بی نیازی از به روز رسانی مداوم سخت افزارها

دخیره سازی اطلاعات در قالب هارد به صورت فیزیکی مشکلات بسیار زیادی برای کسب و کارها به همراه دارد. یکی از مشکلات اساسی در این راستا معرفی هاردهای دارای فناوری های نوین و نیاز کسب و کارها برای تغییر کامل سخت افزارهای در دسترس شان است. این امر با هدف افزایش سرعت دخیره سازی و بارگیری اطلاعات در کنار افزایش فضای در دسترس صورت می گیرد. بدون شک کمتر برندی توانایی صرف هزینه های گسترده برای تغییر کامل سخت افزارهای دخیره سازی اش را دارد بنابراین در عرصه کسب و کار بدون استفاده از فضای ابری شاهد بروز هزینه های اضافی خواهیم بود. استفاده از فضای ابری هزینه های مربوط به ارتقای سخت افزارهای به طور مداوم را کاهش می دهد. این امر به معنای صرفه ‎جویی مالی بیشتر برای کسب و کارها و امکان دخیره سازی هرچه بهتر منابع مالی است. 

مطلب مرتبط: رشد تجارت الکترونیک و محاسبات ابری

6.    تولید محصولات هوشمند

محصولات هوشمند یکی از نیازهای روز مشتریان در بازارهای مختلف محسوب می شود. منظور از محصولات هوشمند آن دسته از محصولات دیجیتال دارای دسترسی به هوش مصنوعی و فضای دخیره سازی ابری است. اغلب دستیارهای صوتی دارای این امکانات هستند. سود سرشار تولید چنین محصولاتی بر هیچ کارآفرینی پوشیده نیست. همین امر موجب سرمایه گذاری گسترده کسب و کارها بر روی این حوزه شده است. دستیارهای صوتی نظیر الکسا با استفاده از همین فناوری موفق به جلب نظر دامنه گسترده ای از مشتریان شده اند. دستیارهای صوتی هوشمند و دارای دسترسی به فضای ابری آینده حوزه فناوری را شکل می دهد، با این حساب استفاده از چنین فناوری برای تولید محصولات هرچه هوشمندتر برای هر کسب و کاری ضروری خواهد بود. 

برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/jpwWS9KF
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه