سه شنبه, 11 شهریور 1399 - 15:08

برای بسیاری از افراد زندگی در یک بخش خلاصه می‎ شود. درواقع تصورات بر این است که برای رسیدن به موفقیت در کار، حتما باید بعد زندگی شخصی را فدا کنند. تحت این شرایط اقداماتی نظیر ازدواج و تشکیل خانواده به خط قرمز آنها تبدیل می‎ شود. این امر در حالی لست که در برخورد با کارآفرین ‎ها و مدیران موفق جهان، به این نکته پی خواهید برد که بیشتر آنها ازدواج کرده و صاحب فرزندانی هستند. تحت این شرایط فرضیه اول را باید کاملا نادرست تلقی نمود. درواقع هیچ تضادی میان کار و زندگی شخصی وجود نداشته و برای موفقیت واقعی، لازم است تا هر دو جنبه را مورد توجه قرار دهید. با این حال این موارد تنها زمانی به عامل منفی برای همدیگر تبدیل می ‎شوند که مدیریت خوبی صورت نگیرد. در این راستا توجه به اقدامات انجام شده از سوی افراد موفق، بهترین انتخاب ممکن خواهد بود. در همین راستا به بررسی هشت راز افراد حرفه ‎ای در ایجاد تعادل میان کار و زندگی شخصی خواهیم پرداخت.

1-بر روی موارد اصلی متمرکز بمانید

ایجاد تعادل میان کار زندگی شخصی سبک حرفه ای

این امر یک واقعیت است که اکثر افراد در زندگی خود موارد اصلی و اولویت ‎ها را شناسایی نکرده ‎اند. تحت این شرایط در برنامه روزانه آنها می ‎توان انواع اقدامات را مشاهده کرد. این امر در حالی است که شما به عنوان فردی که مشغله کاری زیادی را دارد، باید نسبت به اقداماتی که انجام می ‎دهید، کاملا هوشیار باشید. در این راستا توصیه ما این است که صرفا اقدامات کاملا ضروری را حفظ کرده و سایر موارد را کنار بگذارید. با این اقدام در پایان روز، این اطمینان را خواهید داشت که موارد اصلی، به پایان رسیده است. در کنار این موضوع نکته‎ ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که در صورت در اختیار داشتن زمان اضافی، می‎ توانید موارد دیگری را به فهرست روزانه خود بیفزایید. به صورت کلی با یک بازبینی در اقدامات روزمره خود، با تعداد بسیاری از اقدامات مواجه می ‎شوید که عملا ضرورتی را ندارند.

مطلب مرتبط: 8 راهکار در راستای ایجاد تعادل میان کار و زندگی شخصی

2-استفاده از زمان ‎سنج را به عادت کاری خود تبدیل نمایید

توصیه ما به همه افراد این است که همواره در کنار خود یک زمان ‎سنج داشته باشند. خوشبختانه این ابزار حتی در ساده ‎ترین گوشی ‎های تلفن همراه نیز یافت می ‎شود. با این وسیله شما این امکان را خواهید داشت که برای هر یک از اقدامات، محدوده زمانی را مشخص نمایید. در این راستا بهتر است که زمانی کمتر از حد تصور را انتخاب کنید. این امر باعث خواهد شد که به علت کمبود زمان، در هنگام انجام یک فعالیت صرفا به آن متمرکز بمانید و به دنبال راهکارهایی برای افزایش سرعت خود باشید. بدون شک با چنین اقدامی، موفقیت شما تضمین شده خواهد بود. در این راستا مطالعه مداوم راهکارها و استفاده از تجربیات دیگران، به شما در پیدا کردن موارد بهتر، کمک خواهد نمود.

3-به یک نظم و روتین در زندگی خود دست پیدا کنید

بدون در اختیار داشتن نظم در زندگی خود، انجام یک برنامه بسیار سخت خواهد بود. نکته ‎ای که در این رابطه باید به آن توجه داشته باشید این است که روتین باید به عادت شما تبدیل شود. تحت این شرایط شما تنها تا 40 روز نخست، ممکن است برخی فشارها را تحمل نمایید. پس از طی کردن این زمان شما قادر خواهید بود تا در این رابطه کاملا راحت باشید. در این رابطه تنها کافی است که به زندگی افراد موفق جهان توجه داشته باشید. برای مثال آقای وارن بافت همواره بر طبق اصولی ثابت رفتار می‎ کند، با این حال این توجیهات صرفا برای ایده گرفتن بوده و هر فرد باید با توجه به شرایط، خصوصیات و نیاز خود در این رابطه تصمیم ‎گیری نماید.

4-حداقل یک روز هفته را به خانواده اختصاص دهید

با توجه به این امر که در روزهای کاری، فرصت کمی برای رسیدگی به جنبه زندگی شخصی شما وجود دارد، به همین خاطر ضروری است تا حداقل یک روز را کاملا به آنها اختصاص دهید. در این رابطه روزهای تعطیل، بهترین فرصت محسوب می ‎شود. درواقع بهبود کیفیت روابط شما در تقویت روحیه و آماده شدن برای یک هفته کاری دیگر، کاملا تاثیرگذار خواهد بود. در این راستا توصیه می ‎شود که از چند روز قبل، برای آن برنامه‎ ریزی کرده و تلاش کنید که تنوع خوبی را رعایت نمایید. درواقع شما اگرچه ممکن است قادر به افزایش تعداد ساعت ‎های حضور خود در کنار خانواده نباشید، با این حال می ‎‏توانید با راهکارهایی میزان تاثیر خود را افزایش دهید.

5-از توضیح دادن واهمه ای نداشته باشید

این امر که بتوانید به خوبی همکاران و افراد خانواده خود را قانع نمایید، باعث خواهد شد تا با فشار روانی بسیار کمی مواجه باشید. در این راستا توصیه ما این است که برنامه خود را با این افراد به اشتراک گذاشته و دلیل هر اقدام خود را توضیح دهید. برای مثال ممکن است یکی از دوستان، شما را به یک مهمونی دعوت کرده باشد. تحت این شرایط صرفا پاسخ منفی دادن، ممکن است زمینه دلخوری را به همراه داشته باشد. به همین خاطر شما باید بتوانید به خوبی مسائل را توضیح دهید.

6-دو تلفن همراه داشته باشید

در ابتدا ذکر این نکته ضروری است که شما باید تلفن همراه هوشمند خود را در هنگام انجام یک کار، کاملا از دسترس خارج نمایید. در این راستا توصیه می ‎شود که آن را در دورترین کمد ممکن قرار داده و یا به صورت کامل خاموش نمایید. اگرچه این اقدام کاملا تاثیرگذار است، با این حال یک مشکل بزرگ را به همراه خواهد داشت. مشکل اصلی این است که دسترسی به شما سخت خواهد شد. درواقع هر لحظه ممکن است یک اتفاق ضروری رخ دهد که نیاز به پاسخگویی شما باشد. تحت این شرایط یک گوشی کاملا ساده را در دسترس خود قرار دهید و شماره آن را تنها به افراد خانواده، مدیر شرکت و همکارانی بدهید که ارتباط با آنها کاملا ضروری است. با این اقدام دیگر مشکلی را نخواهید داشت. در این رابطه نکته ‎ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که به تمامی افراد این نکته را ذکر کنید که تنها در صورت وجود موردی اضطراری، با شما تماس بگیرند.

7-تا حد امکان از تکنولوژی استفاده نمایید

استفاده از تکنولوژی‎ های روز باعث خواهد شد تا این امکان را داشته باشید تا اقدامات مختلف را در مدت زمانی به مراتب کمتر، با کیفیت بالاتر و بدون احساس خستگی انجام دهید. تحت این شرایط ضمن پیدا کردن بهترین موارد موجود، باید همواره به دنبال پیدا کردن جدیدترین ‎ها نیز باشید. این امر باعث می ‎شود تا امکان صرفه‎ جویی در زمان به شکل بسیار خوبی، مهیا باشد. این امر خصوصا برای مدیرانی که به علت مشغله کاری، زمان بسیار کمی را برای در کنار خانواده بودن دارند، بسیار کاربردی خواهد بود.

مطلب مرتبط: 5 گام ایجاد تعادل میان کار و زندگی شخصی

8-اقدامات کوچک را در یک گروه زمانی انجام دهید

بسیاری از اقدامات هستند که علی رغم ساده بودن، زمانگیر بوده و نیاز به جا به جایی مداوم دارید. تحت این شرایط توصیه می ‎شود که این دسته از اقدامات را در یک گروه قرار داده و همزمان آنها را انجام دهید. درواقع در رابطه با مواردی که مهم نبوده و نیاز به تمرکز بالایی ندارند، استفاده از سیاست انجام چند اقدام به صورت همزمان، بسیار خوب خواهد بود.

به عنوان توصیه پایانی، ذکر این نکته ضروری است که شما باید همواره به صورت تیمی فعالیت کرده و از وارد کردن فشار بیش از حد به خود، جلوگیری نمایید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید