دوشنبه, ۳ آبان(۸) ۱۴۰۰ / Mon, 25 Oct(10) 2021 /
           
فرصت امروز

چگونه استرس ناشی از کار خود را کاهش دهیم

1 سال پیش ( 1399/2/18 )
پدیدآورنده : آدام ازیالکو   پدیدآورنده : امیر آل علی  

اگرچه همواره گفته می شود که محل کار خانه دوم افراد است، با این حال این مسئله تنها در حد یک شعار خواهد بود. بدون شک شما نمی توانید راحتی لازم را داشته باشید و محیط کار، یکی از استرس زاترین مکان ها محسوب می شود. با این حال اگر در این رابطه اقدامی را انجام ندهید، طی تنها چند سال در معرض انواع بیماری ها قرار خواهید گرفت. آمارها در این زمینه حاکی از آن است که در حدود 25 درصد کارمندان، به شدت با این موضوع مواجه هستند. حال سوال این است که چگونه می توان استرس کاری را کاهش داد؟ اگرچه همواره راه حل های زمان بر، پرهزینه و سخت وجود دارد، با این حال موارد ساده و در عین حال کارمند، امکان اجرایی شدن را برای همگان فراهم آورده و آمارها نیز نشان می‎دهد که افراد اولویت خود را بر روی چنین مواردی قرار می دهند. در این راستا به بررسی سه راهکار منتخب خواهیم پرداخت.

1-دلایل را بیابید

کاهش استرس ناشی کار

برای حل هر مسئله ای، گام نخست این است که دلیل و یا دلایل را پیدا کنید. در این رابطه زمینه استرس هر فرد، ممکن است متفاوت باشد، با این حال ذکر برخی از رایج ترین آنها می تواند به درک بهتر موضوع کمک کند. برای مثال کار بیش از حد در کنار عدم استراحت کافی، انتقاد مدیر شرکت و عدم جو دوستانه، رقابت ناسالم، دستمزد کم و همچنین انتظارات نادرستی که افراد از خود دارند از جمله مهم ترین علت های استرس بالا در کارمندان محسوب می شود. به این نکته توجه داشته باشید که استرس یک حالت طبیعی در افراد محسوب شده و دلیل برای نابودکردن کامل آن وجود ندارد، با این حال هر چیزی که از تعادل خارج شود، بدون شک آسیب زا خواهد بود. به همین خاطر همه تلاش ها صرفا در راستای کاهش اثرات آن و خارج نشدن از چارچوب طبیعی است.

مطلب مرتبط: کاهش استرس کاری با ساده ترین راهکارها

در این رابطه پس از شناسایی علت های استرس بالای خود، می توانید راهکارهایی را برای هر یک از آنها پیدا کنید. در این رابطه پیداکردن شغلی دیگر نیز یک راهکار محسوب می شود، با این حال توصیه ما این است که در ابتدا اطمینان حاصل کنید که شرایط بهتر نخواهد شد و حتما تا قبل از پیداکردن شغلی دیگر، اقدام به ترک موقعیت فعلی نکنید. این مسئله ممکن است باعث شود که برای مدتی طولانی بیکار باشید که بدون شک زندگی شما را سخت خواهد کرد. درواقع در این رابطه نباید بیش از حد عجولانه رفتار کرد.

2-خود را مورد بررسی قرار دهید

ممکن است دلیل استرس بالای شما، ابدا به محیط پیرامون بستگی نداشته و تنها به خودتان ارتباط داشته باشد. درواقع این نکته را مورد توجه قرار دهید که چندین کارمند دیگر، بدون مشکل در حال ادامه فعالیت خود هستند. تحت این شرایط اگر تنها شما، احساس استرس دارید، بدون شک حتی تغییر شغل نیز منجر به اتفاق دیگری نخواهد شد. در این رابطه شما باید رفتارها و عادت هایی را که در شما باعث استرس می شود پیدا کنید. برای مثال ممکن است عادت داشته باشید که اقدامات خود را به تاخیر بیندازید. این امر باعث خواهد شد تا در روزهای پایانی ماه، با حجم بسیار بالای کاری مواجه شوید که بدون شک هر فردی را خسته خواهد کرد، با این حال برخی بیماری ها و مشکلات روانی نیز ممکن است دلیل این موضوع باشد. به همین خاطر توصیه می شود که به یک روانپزشک نیز مراجعه کرده و مشکل خود را در میان بگذارید. این افراد به علت تجربه و دانش بالای خود، بهترین راهکار را به شما معرفی خواهند کرد. این امر در حالی است که اگر خودتان بخواهید در این رابطه اقدام کنید، همواره احتمال بروز خطا و یا حتی بدتر شدن اوضاع نیز وجود خواهد داشت.

3-سختگیر نباشید

اگر شما با خودتان بهترین رفتار را نداشته باشید، هیچ فردی این اقدام را انجام نخواهد داد. درواقع این نکته را همواره باید مورد توجه قرار دهید که هیچ چیز مهم تر از سلامتی شما نخواهد بود. در زمینه کاری، شما تلاش خواهید کرد تا شرایط یک زندگی خوب را مهیا سازید. تحت این شرایط اگر سلامتی خود را از دست بدهید، دیگر امکان استفاده از نتیجه تلاش‏های خود را نخواهید داشت. به همین خاطر توصیه ما این است که بیش از حد به خود سخت نگیرید. درواقع ممکن است شما اشتباهاتی را مرتکب شوید، این امر بسیار طبیعی بوده و همواره به خاطر داشته باشید که همه افراد اشتباهاتی را خواهند داشت، با این حال رمز موفقیت این است که از این شرایط خود درس گرفته و دیگر آنها را تکرار نکنید. همچنین انجام برخی از اقدامات نظیر مدیتیشن، گوش دادن روزانه به موسیقی، کتاب خواندن و افزایش آستانه تحمل خود در برابر گفته ها و رفتارهای دیگران بدون شک کمک بسیار خوبی محسوب خواهد شد.

مطلب مرتبط: 8 گام برای کاهش استرس در محیط کار

در آخر توجه داشته باشید که پس از انجام این مراحل، شما می توانید اقدامات سخت تر را مورد بررسی قرار داده و برای بهترشدن هرچه بهتر اوضاع، تلاش کنید. درواقع شما صرفا به این موارد محدود نبوده و می-توانید در این رابطه اقدامات بیشتری را نیز انجام دهید.

منبع : businessnewsdaily
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/9PKFxbIB
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه