پنجشنبه, ۲۰ مرداد(۵) ۱۴۰۱ / Thu, 11 Aug(8) 2022 /
           
فرصت امروز

شکست یکی از اتفاقات طبیعی و هرچند تلخ در زندگی همه ما محسوب می شود. درواقع حتی یک نفر را هم نمی توان پیدا کرد که تاکنون این مرحله را تجربه نکرده باشد. با این حال آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که چه عاملی باعث می شود تا برخی از افراد شکست های کمتری در طول زندگی خود داشته باشند؟ این موضوع ابدا به شانس بستگی نداشته و تنها افرادی که از شکست های خود درس بگیرند، می توانند از تکرار مجدد آن جلوگیری نمایند. درواقع هنر اصلی این است که یک اشتباه را دو بار تکرار نکنیم. در این زمینه اگرچه افراد بسیاری توصیه کرده اند که لازم است تا از شکست ها درس گرفت. با این حال در رابطه با درس های این اتفاق به ظاهر تلخ، کمتر صحبت شده است. در این راستا هفت درسی که از هر شکست می توان آموخت را بررسی خواهیم کرد. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که تنها آگاه شدن کافی نبوده و شما باید در عمل هم این نکات را مورد استفاده قرار دهید. 

7 درسی که از هر شکست می توان آموخت 

1-برای موفقیت هیچ گارانتی ای وجود ندارد 

بسیاری از افراد تصور می کنند که پس از رسیدن به هدف خود دیگر تغییری رخ نخواهد داد و برد امروز، تا ابد حفظ خواهد شد. این امر در حالی است که برای موفقیت، هیچ تضمینی وجود ندارد. درواقع شکست هایی که پس از برد به دست می آوریم، این نکته را یادآوری می کند که هیچ چیز ابدی نخواهد بود. به همین خاطر شما باید همواره بهتر از حال حاضر خود شوید و اهداف جدیدتری را داشته باشید. به صورت کلی اگر به سطح حال حاضر خود محدود شوید، بدون شک شکست روز به روز به شما نزدیک تر خواهد شد. در این زمینه با توجه به این امر که برای وقوع شکست نمی توان زمان دقیقی را مشخص کرد، به همین خاطر ابدا نباید تصور کنید که برای زمانی نظیر یک سال، اتفاقی رخ نخواهد داد. همچنین به این نکته نیز باید توجه داشته باشید که حتی در صورت تلاش هم ممکن است به موفقیت مدنظر خود دست پیدا نکنید. علت این امر نیز به این خاطر است که رویای شما تنها برای خودتان نیست و ممکن است به ذهن هزاران نفر دیگر نیز خطور نماید. به همین خاطر شما عملا در رقابت با افراد متعددی هستید. تحت این شرایط طبیعی است که خصوصا در ابتدای کار خود با شکست مواجه شوید. با این حال به عقیده چرچیل اگر انگیزه خود را از دست ندهید و دلایل شکست خود را بررسی کنید، بدون شک روزی به موفقیت دست پیدا خواهید کرد. در این رابطه برای موفقیت خود نباید زمانی را تعیین کنید. این مسئله ممکن است حتی بیش از 10 سال طول بکشد. به عنوان نکته اول شما باید همواره این موضوع را به خاطر داشته باشید که موفقیت شما، تضمین شده نخواهد بود. این باور باعث می شود تا دید شما نسبت به شکست تغییر کند. 

مطلب مرتبط: راز تبدیل شکست به پل پیروزی

2-هر چیزی باید تغییر کند 

هنگامی که کارها را با شیوه همیشگی انجام دهید، طبیعی است که نتایج یکسانی را هم به دست آورید. در این زمینه اگر اقدامات شما نتیجه لازم را به همراه نداشته است، طبیعتا باید تغییراتی را اعمال نمایید. در جهان به شدت متغیر امروز، شما نیاز دارید که خود را با این جریان همراه سازید. در این رابطه شکست این نکته را یادآوری می کند که زمان تغییر فرا رسیده است. درواقع در چنین شرایطی، شما به تغییرات گسترده نیاز خواهید داشت. با این حال لازم است که به خوبی بدانید که اولویت های شما برای تغییر شامل چه مواردی است، در غیر این صورت درگیر اقداماتی خواهید شد که ابدا ضرورتی را به همراه ندارد. یکی از اقدامات منفی بسیاری از افراد این است که در چنین شرایطی، خود را درگیر تغییراتی می کنند که یا اشتباه هستند و یا اولویت های اصلی محسوب نمی شوند که نتیجه آن عدم کسب نتایج لازم است. درواقع در این حالت، تغییراتی رخ داده است با این حال در راستای درست انجام نشده و این احتمال وجود دارد که باز هم شکست مشابهی را داشته باشید. 

3-دلیلی برای انگیزه بیشتر خواهید داشت

ممکن است در مسیر خود جسارت و پشتکار لازم را نداشته باشید و شکست، به شما این موضوع را یادآوری می کند که شایستگی لازم را ندارید. این اتفاق تلخ و نرسیدن به هدف، باعث می شود تا افرادی که نسبت به مسیر خود جدی هستند، انگیزه چند برابر پیدا کنند و با توجه بیشتر، رو به جلو گام بردارند. برای مثال مایکل جردن از ابتدای نوجوانی تمایل داشت تا در ورزش بسکتبال به یک ستاره تبدیل شود. با این حال مربی مدرسه بر این باور بوده که او استعدادی در بسکتبال ندارد و هیچ گاه او را به تیم دعوت نکرد. این اتفاق اگرچه برای مایکل جردن بسیار تلخ بود، با این حال وی در مصاحبه های خود اعلام کرده است که این شکست باعث شد تا وی سرسختانه برای اثبات اشتباه معلم ورزش خود، تلاش نماید. نتیجه آن نیز تبدیل شدن او به یکی از برترین ستارگان تاریخ این ورزش بوده است. درواقع شکست می تواند منبع انگیزه باشد و این موضوع خود درسی طلایی است. 

مطلب مرتبط: چگونه شکست مقدمه پیروزی است!

4-شکست پایان همه چیز نیست  

اگرچه بسیاری تصور می کنند که شکست به معنای پیامی برای رها کردن همه چیز است، با این حال این موضوع تنها زنگ هشدار برای بهترشدن و عدم آمادگی محسوب می شود. درواقع تاکنون هیچ فردی نبوده که با شکست خود دیگر فرصتی نداشته باشد. درواقع درس مهم دیگری که از شکست های خود باید بگیرید این است که هنوز هیچ چیز به پایان نرسیده و تنها مرگ است که برای آن چاره ای وجود ندارد. این جمله را همواره به خاطر داشته باشید که توماس ادیسون بعد از هزار بار شکست، موفق شد تا لامپ را اختراع نماید. 

5-شما یک تجربه جدید به دست آوردید

بهترین نوع دیدگاه نسبت به شکست این است که شما یک درس جدید یاد گرفته اید که بسیاری از افراد حتی جرأت رسیدن به این مرحله را ندارند. با این حال بیان درس هایی که هر شکست به ما می آموزد، به معنای آن نیست که شما باید به دنبال اشتباه کردن باشید. درواقع استفاده از تجربیات دیگران باعث می شود که میزان آن به مراتب کمتر شود. درواقع تنها هدف این است که به جای ناراحت شدن های بدون فایده، سعی کنید تا از این موقعیت هرچند تلخ، بهترین استفاده را داشته باشید. درواقع هر شکست، دلایل مختلفی دارد که با بررسی آنها می توانید سطح خود را بهبودهای جدی دهید. به صورت کلی افراد تا قبل از شکست به صورت عمیق نسبت به اقدامات خود بازنگری ندارند. 

6-فروتنی را فراموش نکنید 

شکست خود به خوبی می تواند غرور افراد را نابود کند. درواقع بسیاری از افراد به قدری نسبت به خود مطمئن می شوند که شکست را برای سایرین می پندارند. با این حال رخ دادن این اتفاق به خوبی هر فردی را می تواند از این تصور اشتباه خارج سازد. بدون شک به هر میزان که فروتنی شما بیشتر باشد، در کار خود و خصوصا ارتباط با سایر افراد، موفق تر خواهید بود. بسیاری از برندهایی که با نابودی مواجه شده اند به خاطر ریسک های بزرگی بوده که ناشی از غرور بیش از حد مدیران است. همچنین فردی که فروتن است، از کمک گرفتن و مشورت خواستن نیز واهمه ای ندارد و این امر خود بسیاری از مشکلات را کم خواهد کرد. 

مطلب مرتبط: چگونه از جو حاصل از شکست خوردن فاصله بگیریم

7-هر ایده ای ارزش تلاش ندارد 

اگرچه در ابتدا توصیه شد که با شکست خوردن نباید ناامید شد. با این حال این امر به معنای عدم بررسی های لازم نبوده و شکست باید این تردید را در شما ایجاد نماید که آیا در مسیر درستی هستید و ایده ای که انتخاب کرده اید، پتانسیل رسیدن به هدف موردنظر شما را دارد؟ درواقع بسیاری از افراد ممکن است تصوری داشته باشند که با واقعیت بازار تفاوت دارد و به همین خاطر شکست می تواند به معنای توقفی باشد تا بیشتر درگیر یک ایده نادرست نشوید. درواقع شما باید همواره این نکته را به خاطر داشته باشید که هر ایده ای که به ذهن شما خطور می کند الزاما عالی نیست. برای مثال استیو جابز هنگامی که پس از شکست بزرگ اپل به این شرکت بازگشت، ده ها ایده را سریعا متوقف کرد. به نظر او این ایده ها ابدا نتیجه بخش نخواهند بود و پیگیری آنها اشتباه بزرگی محسوب می شود. این موضوع یکی از دلایل مهمی است که باعث شد تا اپل تحت مدیریت او بتواند طلایی ترین دوران خود را سپری کند.

منبع : lifehack
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/u1QBe0JK
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه