جمعه, ۳۰ مهر(۷) ۱۴۰۰ / Fri, 22 Oct(10) 2021 /
           
فرصت امروز

شکست بخشی از زندگی است. درواقع اگرچه بسیاری از افراد در تلاش برای پیدا کردن راهی برای عدم مواجه شدن با آن هستند، با این حال تاکنون هیچ فردی در این زمینه موفق نبوده است. با نگاهی درست متوجه این امر خواهید شد که این مقوله، کابوسی نابودکننده محسوب نشده و یک مرحله کاملا طبیعی از زندگی محسوب می-شود. درواقع اگر شکست را یک امر بسیار مهم و الزامی برای موفقیت تلقی کنیم، بدون شک انتخابی اشتباه انجام نشده است، با این حال توجه داشته باشید که برای استفاده از این موقعیت شما باید اقداماتی را انجام دهید. درواقع نباید تصور کنید که این موضوع یک نوشدارو محسوب شده و در برابر آن باید کاملا بی تحرک باشید تا تاثیر خود را بگذارد. واقعیت این است که عدم رسیدن به یک خواسته، بدون شک با ناراحتی و حس بد همراه خواهد بود. تحت این شرایط اگر در کوتاه ترین مدت از آن رهایی پیدا نکنید و روحیه خود را باز نگردانید، بدون شک خودتان باعث بروز یک فاجعه در زندگی خواهید شد. به همین خاطر نیز نتایج حاصل از شکست، کاملا به واکنش خودتان بستگی داشته و تعیین کننده سودمند بودن و یا فاجعه باری این اتفاق خواهد بود، با این حال بسیاری از افراد با نحوه تغییر سریع اوضاع و بهبود روحیه خود آشنایی نداشته و پرداختن به اقدامات غیرموثر و یا کم تاثیر، باعث ناامیدی آنها می شود. به همین خاطر در ادامه به بررسی 11 اقدامی که باید در مواجهه با این شرایط انجام شود، خواهیم پرداخت.

چگونه از جو حاصل از شکست فاصله بگیریم

1-نگرش خود را نسبت به شکست تغییر دهید

برای این موضوع ضروری است تا زندگینامه افراد موفق جهان را به صورت کامل مطالعه کنید تا متوجه این واقعیت شوید که شکست برای تمامی افراد جهان اتفاق افتاده و شما فردی مورد ظلم محسوب نمی شوید. درواقع این شرایط تنها به افراد یادآوری می کند که هنوز آماده نیستید. این امر باعث خواهد شد تا بتوانید ضعف های خود را سریعا پیدا کرده و با رفع آنها به فردی کاملا شایسته تبدیل شوید. فراموش نکنید که اگر این اتفاق رخ ندهد، شما وارد مرحله جدیدی خواهید شد که ابدا برای آن آمادگی ندارید. این امر بدون شک به معنای نابودی خواهد بود. در نهایت توجه داشته باشید که باید همواره به خود افتخار کنید. علت این امر به این خاطر است که شما تلاش خود را کرده اید، این امر در حالی است که بیشتر افراد جهان حتی برای رویاهای خود حاضر به برداشتن یک گام نیز نیستند. درواقع اگر آرامش درونی خود را از دست ندهید، انجام هر کاری کاملا امکان پذیر خواهد بود.

مطلب مرتبط:ترس از شکست را به موفقیتی قابل توجه تبدیل کنید

2-بر روی دستاوردهای خود در زندگی تمرکز کنید

اگر یک ترازوی ذهنی را برای خود ایجاد کنید، کمک خواهد کرد تا هیچ شکستی را بیش از حد بزرگ تلقی نکنید. برای مثال ممکن است سال 2019 برای شما با ضرر همراه بوده باشد، با این حال اگر به دستاوردهای خود در سال های گذشته در کنار این موضوع توجه کنید، متوجه این امر خواهید شد که موفقیت های شما بسیار بیشتر از شکست ها بوده است و این امر مانع از ادامه پیدا کردن افکار منفی خواهد شد. درواقع هیچ گونه نتیجه مثبتی از دل چنین افکاری به دست نخواهد آمد. به همین خاطر نباید اجازه دهید که آنها برای مدتی طولانی در ذهن شما باقی بماند. در غیر این صورت با انواع بیماری های روحی و جسمی نیز مواجه خواهید شد.

3-محدوده زمانی تعیین کنید

قوی بودن ابدا به معنای این امر نخواهد بود که به احساسات خود توجه نداشته باشید. درواقع ابدا سعی نداریم که شکست را یک اتفاق شادی آور برای تان تبدیل کنیم. بدون شک این امر که تلاش کنید ولی به نتیجه دلخواه نرسید، اتفاقی تلخ خواهد بود، با این حال برای ناراحتی خود اگر زمانی محدود را مشخص نکنید، بدون شک فرصت شروع مجدد را از خود خواهید گرفت. به همین خاطر مثلا یک نصف روز را صرف احساسات موجود کنید. درواقع عدم سرکوب، باعث خواهد شد تا امکان بازیابی قوا در مدت زمان کمتری امکان پذیر باشد. در نهایت پس از گذشتن از این مرحله، ضروری است تا برای شاد شدن خود اقدامی را انجام دهید. برای مثال دیدن یک فیلم کمدی، وقت گذراندن در کنار دوستان و خانواده و حتی انجام بازی های رایانه ای می تواند گزینه های بسیار مطلوبی محسوب شوند.

4-نگرانی ها را کنار بگذارید

بیش از 90درصد از نگرانی های افراد، هیچ گاه واقعیت نمی پذیرد. به همین خاطر نیز نباید خود را درگیر آن کنید. به همین خاطر بهتر است تا به جای درگیر کردن ذهن خود با اتفاقات آینده، به دنبال برنامه ریزی برای تغییر اوضاع باشید. بدون شک با تلاش همه چیز متفاوت خواهد شد. به همین خاطر نگرانی اقدامی غیرهوشمندانه محسوب می شود.

5-از فردی کمک بگیرید

در هنگام ناراحتی ممکن است که تصمیمات شما بیش از حد احساسی باشد. تحت این شرایط کمک گرفتن از افراد دیگر به عنوان مشاور، کاملا کارساز خواهد بود. در این رابطه فراموش نکنید که شکست به خوبی اقدامات آتی شما را مشخص خواهد کرد، با این حال شما به تحلیل درست آن نیاز دارید. در نهایت درگیر کردن خود با این اقدام، باعث می شود تا فرصتی برای پرداختن به فکرهای بیهوده، وجود نداشته باشد.

مطلب مرتبط:ترس از شکست و احساس گناه از پیروزی، عوامل اصلی عدم موفقیت

6-هیجان شروع دوباره را در خود ایجاد کنید

تاکنون دقت کرده اید که برای کاری که برای اولین بار می خواهید انجام دهید تا چه میزان هیجان دارید؟ در رابطه با شروع مجدد خود نیز باید چنین روحیه ای را داشته باشید. در این رابطه فراموش نکنید که شروع مجدد به معنای پیمودن یک مسیر قدیمی نبوده و با توجه به افزایش تجربه و آگاهی از تغییرات لازم، شما عملا در مسیری جدید وارد خواهید شد. به همین خاطر نوع نگاه شما باید به آن، یک مورد کاملا جدید باشد. در نهایت فراموش نکنید که برخی از افراد از انرژی مثبت بسیار بالایی برخوردار هستند، بدون شک داشتن چند دوست با این ویژگی کمک بسیار بزرگی برای تان خواهد بود.

7-انگشت اتهام خود را پایین بیاورید

یکی از عادت های رایج این است که پس از بروز یک شکست، افراد سریعا به دنبال مقصر می گردند، با این حال اگر اتفاقی در زندگی شما رخ داده است، بدون شک شما نیز مسئول آن خواهید بود. به خاطر اینکه این اقدام تنها شرایط را بحرانی خواهد کرد، بهتر است تا بر روی اقداماتی که باید خودتان انجام دهید، تمرکز کنید. درواقع با کینه جویی، تنها مشکلاتی جدید را برای خود به وجود خواهید آورد.

8-شرایط را قبول کنید

این امر که شرایط فعلی خود را بپذیرید، کمک خواهد کرد تا آرامش بیشتری را به دست آورید. برای مثال ممکن است شکست فعلی شما باعث شود که نیاز به ایجاد تغییراتی در سبک زندگی کاملا الزامی باشد، با این حال بسیاری از افراد نمی خواهند با این واقعیت کنار بیایند و این امر زمینه را برای انواع بدهی ها و مشکلات جدید فراهم می آورد. در نهایت فراموش نکنید که انسان های بزرگ، از دل سختی ها ساخته می-شوند.

9-ترس از تغییر را کنار بگذارید

بدون شک اگر در بهترین وضعیت قرار داشته باشید، دلیلی برای شکست وجود نخواهد داشت، با این حال در صورتی که این اتفاق افتاده است، باید نسبت به ایده آل بودن وضعیت خود شک کنید. به همین خاطر از همین امروز باید یکی از بزرگترین ترس های تاریخ که مقوله ای به نام تغییر است را کنار بگذارید. همواره این مثال را مورد توجه قرار دهید که گیاهان در برخورد با یک مانع، آن را دور می زنند. درواقع آنها هیچ گاه روند رو به جلوی خود را متوقف نکرده و بیش از حد برای یک مانع توقف نمی کنند. شما نیز باید از محیط اطراف خود درس گرفته و به همین شکل رفتار کنید. به همین خاطر هیچ گاه برای تغییرات لازم خود را محدود به باورهای نادرست نظیر سن نکنید.

10-ذهنیت برنده داشته باشید

برای این امر که از یک شرایط دشوار عبور کنید، باید ارتقای ذهنی داشته باشید. در کنار این موضوع اگر از روحیه یک جنگجو برخوردار نباشید، بدون شک حتی ممکن است به فکر پایان دادن به زندگی خود باشید. به همین خاطر اگر همان فرد قبل از شکست محسوب می شوید، بدون شک محکوم به تکرار این اتفاق خواهید بود. در نهایت فراموش نکنید که یکی از جذابیت های زندگی، همین بالا و پایین ها است. درواقع بدون آنها پس از مدتی عملا احساس افسردگی پیدا خواهید کرد.

مطلب مرتبط: چرا عادت های محدودکننده بزرگترین عامل شکست محسوب می شوند

11-اجازه ندهید که گذشته شما معرف آینده باشد

آیا کسی امروزه از شکست های استیو جابز خصوصا در هنگام شروع فعالیت او صحبتی می کند؟ بدون شک پاسخ منفی بوده و این امر برای تمامی افراد موفق تاریخ یکسان است. به همین خاطر نیز نباید تصور کنید که شکست امروز، تا ابد به مانند لکه ای سیاه باقی خواهد ماند. بدون شک با کسب دستاوردهای بزرگ تر، همه چیز به نحوی فراموش خواهد شد که انگار از اول وجود نداشته است، با این حال تنها فردی که هیچ گاه نباید شکست را فراموش کند، خودتان هستید. در غیر این صورت ممکن است دچار اعتماد به نفس کاذب شوید که خود عاملی برای نابودی خواهد بود. درواقع شما باید همواره درس ها را به خاطر بسپارید.

منبع : success
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/nt23NrAw
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه