یکشنبه, 24 آذر 1398 - 14:18

بدون شک فکر کردن در رابطه با اتفاقات تلخ، برای هر فردی دشوار خواهد بود، با این حال عدم بررسی این موضوع، باعث خواهد شد تا امکان پیشرفت از شما سلب شود. به همین خاطر یک بار برای همیشه ضروری است تا دلیل ناموفق بودن در زندگی را بیابیم. در این رابطه توجه داشته باشید که عدم موفقیت، صرفا به معنای قرار داشتن در سخت‎ترین شرایط ممکن نبوده و این امر که در بهترین شرایط ممکن نباشید نیز نوعی شکست محسوب می شود. در این رابطه توجه داشته باشید که زندگی در جهان، فرصت کوتاهی برای زندگی محسوب می شود. تحت این شرایط، نرسیدن به رویاها، تصمیمی غیرمنطقی خواهد بود. اگرچه ممکن است موفقیت را شانسی برای افراد مشخص تلقی کنید، با این حال با نگاهی به اکثر موفق-ترین های جهان، پی به این امر خواهید برد که آنها افرادی کاملا خودساخته محسوب شده و عملا از امکانات خاصی برخوردار نبوده اند. اگرچه نمی-توان ادعا کرد که جهان به صورت عادلانه تقسیم شده است، با این حال برای افرادی که عزمی جدی را داشته باشند، هیچ محدودیتی به مانعی جدی تبدیل نخواهد شد.

اگرچه ممکن است از مدت‎ها قبل با این جملات آشنایی داشته باشید، با این حال آگاهی نیز به تنهایی نمی تواند شما را به سمت موفقیت سوق دهد. درواقع تا زمانی که دانسته های شما به مرحله عمل آورده نشود، هیچ گونه سودی را به دست نخواهید آورد. به همین خاطر نیز ضروری است تا در خود عادت هایی را ایجاد کنید، با این حال برای این موضوع، بهتر است تا در ابتدا عادت های بد را شناسایی کنید. این امر باعث خواهد شد تا با رفع آنها فضا برای عادت های جدید و سودمند به وجود آید. اگر بخواهیم توضیحی مختصر را در رابطه با عادت های محدودکننده داشته باشیم، ضروری است تا این دسته از عادت ها را در دسته‎بندی مواردی قرار دهیم که باعث می شود تا افراد عمل، از پیشرفت باز بمانند. به همین خاطر شناسایی آنها نخستین گام برای کسب موفقیت محسوب می شود. در همین راستا به بررسی 9 عادت محدودکننده اصلی خواهیم پرداخت.

عادت های محدودکننده

1-نگران نحوه تفکر سایرین نسبت به خود هستید

این باور را در خود شکل دهید که افراد هر یک با یکدیگر کاملا متفاوت هستند. تحت این شرایط بسیار طبیعی است که افراد نظرات متفاوتی را در رابطه با شما داشته باشند. این امر در حالی است که بسیاری از افراد کاملا نگران نحوه نگرش سایرین در رابطه با خود هستند. همین امر نیز باعث می شود تا اعتماد به نفس آنها کاملا نابود شده و همواره در تلاش برای انجام کارهایی باشند که رضایت سایرین را به همراه دارد. تحت این شرایط شما هیچ‏گاه قادر نخواهید بود تا برای زندگی خود، یک تصمیم درست را بگیرید. به همین خاطر نیز همواره توصیه می شود تا دایره روابط خود را محدود نگه دارید. علت این امر به این خاطر است که همنشین، تاثیر فوق‎العاده ای را بر روی افراد خواهد داشت. تحت این شرایط ضروری است تا افرادی را در کنار خود داشته باشید که جهان‎بینی مشترکی را با شما دارند، با این حال این امر به معنای توهین به سایرین نبوده و بسیاری از افراد را نمی توان حذف کرد. درواقع این موضوع تنها به این امر اشاره دارد که نباید هر فردی را وارد دایره اصلی روابط خود کنید.

مطلب مرتبط: 3 روش برای غلبه بر عادت نامناسب تعویق در کارها / کار امروز را به فردا نیندازید

همچنین تلاشی را برای جلب رضایت همگانی انجام ندهید. با نگاهی به تمامی افراد موفق در حوزه های مختلف، اعتماد به نفس را در آنها مشاهده خواهید کرد. درواقع آنها مطابق قوانین خود زندگی می کنند و توجهی به نظرات افرادی که در دایره نخست روابط آنها نیستند، ندارند. این امر آرامش فوق‎العاده ای را نیز برای افراد به همراه خواهد داشت و تمرکز آنها را بر روی موارد اصلی، حفظ خواهد کرد.

2-دچار کمالگرایی افراطی هستید

این امر که در تلاش برای بهترین بودن باشید، اگرچه یکی از الزامات موفقیت محسوب می شود، با این حال بسیاری از افراد در این رابطه دچار اشتباهاتی بوده و خود را در رقابت همیشگی با سایرین حس می کنند. همین امر نیز باعث می‎شود تا از هر طریقی به دنبال برتری یافتن باشند، با این حال واقعیت این است که هر فرد، تنها باید با گذشته خود در رقابت باشد. در غیر این صورت هیچ گاه قادر به کسب موفقیت واقعی نخواهید بود.

3-به مانند عموم مردم زندگی می کنید

اگر خواهان رسیدن به طبقه خاص جامعه هستید، باید رفتارهایی مشابه آنها را نیز داشته باشید. برای مثال اگر خواهان پیوستن به یک تیم ورزشی حرفه ای هستید، دیگر نمی‎توانید با سبک غذایی مردم عادی به کار خود ادامه دهید. جالب است بدانید که افراد موفق، یکسری عادت های مشترک دارند که لازم است تا آنها را شناسایی کنید. اگرچه این امر ممکن است بسیار ساده به نظر برسد، با این حال بسیاری از افراد جسارت متفاوت بودن با محیط اطراف خود را ندارند.

4-خواهان کنترل همه چیز هستید

حتی در بهترین حالت ممکن نیز نمی توان بر روی یک مورد، کنترل 100درصدی را داشت. این امر در حالی است که برخی از افراد در تلاش هستند تا این امر را برای تمامی جنبه های زندگی خود رعایت کنند. بدون شک این امر تنها برای شما سختی را به همراه خواهد داشت. به همین خاطر نیز بهتر است تا از فشارهای بیهوده و اضافی، خودداری کنید.

5-گذشته شما را می ترساند

این امر که نتیجه ای در گذشته به دست آمده است، ابدا به این معنا نخواهد بود که آینده نیز به همین شکل ادامه خواهد داشت. درواقع این امر یک اشتباه بسیار بزرگ است که بسیاری از افراد دچار آن هستند. در این رابطه توصیه می شود تا همواره شکست های خود را تحلیل کرده و با تغییر رویکرد، از عدم تکرار آنها اطمینان داشته باشید. همچنین بهتر است تا از طریق راهکارهایی نظیر ورزش، روحیه مبارزه‏طلبی خود را نیز افزایش دهید.

مطلب مرتبط: باورهای محدودکننده ای که باعث شکست کسب و کار می شوند

6-از تکنولوژی استفاده نمی کنید

هدف اصلی هر تکنولوژی، افزایش سرعت و دقت انجام کارها است. تحت این شرایط عدم استفاده از آنها به معنای قرار گرفتن در یک سطح معمولی و عدم توان ارتقای جایگاه خواهد بود. درواقع با این سیاست شما همواره جایگاه خود را به فردی دیگر که از تکنولوژی های به‎روز استفاده می-کند، خواهید داد. تحت این شرایط ضروری است تا برنامه ای برای یادگیری و استفاده به موقع از تکنولوژی های مرتبط با حوزه کاری خود را داشته باشید.

7-کار تیمی را در دستور کار خود قرار نمی دهید

بسیاری از افراد تمایل دارند تا کارها را به صورت تنهایی انجام دهند، با این حال در یک شرکت، تنها کار تیمی جواب خواهد داد. درواقع در حدود 70درصد از کارها در یک شرکت، به صورت تیمی باید انجام شود. تحت این شرایط اگر شما حتی از اصول کار تیمی آگاهی لازم را نداشته باشید، بدون شک با مشکلات متعددی مواجه خواهید بود. به همین خاطر نیز ضروری است تا در این زمینه مطالعه کافی را داشته و از این امر که در جمع نیز اشتباهاتی را مرتکب شوید، نترسید.

8-یک منتقد سرسخت برای دیگران محسوب می شوید

قضاوت کردن یکی از موارد ممنوعه برای هر فرد محسوب می شود، با این حال به علت فراهم بودن شرایط آن، رواج بسیاری را پیدا کرده است. با این حال شما به عنوان فردی که خواهان کسب موفقیت است، نباید توجهی را به موارد رایج در جامعه خود داشته باشید. به همین خاطر نیز توصیه می شود تا به جای تمرکز بر روی رفتار سایرین، تنها به خود توجه کنید. این امر که بزرگترین منتقد خود باشید، باعث خواهد شد تا همواره در مسیر رو به پیشرفت گام بردارید. این امر در نهایت باعث خواهد شد تا روابط شما با سایر افراد در سطح بسیار خوبی قرار گیرد.

مطلب مرتبط: 6 دروغ بزرگی که کارآفرینان هر روز با خود تکرار می کنند / باورهای خطرناکی که می تواند باعث شکست زودهنگام هر کارآفرینی شود

9-توجهی به وضعیت سلامت خود ندارید

در طول انجام یک کار اگر سه چیز را از دست بدهید، بدون شک فردی شکست خورده خواهید بود. 1-سلامت جسم 2- سلامت روح 3- خانواده

در رابطه با خانواده در قسمت ایجاد تعادل میان کار و زندگی شخصی صحبت شد، با این حال عدم توجه به سلامت جسم و روح، به عنوان آخرین عادت محدودکننده معرفی می شود. برای این موضوع برنامه‎ریزی مهم ترین اقدام محسوب می‎شود. اگرچه بسیاری از افراد کمبود وقت را به بهانه ای برای خود تبدیل کرده اند، با این حال توجه داشته باشید که صرفا حضور در باشگاه، تنها گزینه شما نخواهد بود. درواقع امروزه با توجه به رشد تکنولوژی، بسیاری از اپلیکیشن ها فرصت ورزش در هر شرایطی و بدون نیاز به امکانات خاص را فراهم آورده است. در رابطه با حفظ سلامت روح، ایجاد یک چارچوب اخلاقی و انجام تمارین مدیتیشن، بهترین توصیه محسوب می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید