دوشنبه, ۳ اردیبهشت(۲) ۱۴۰۳ / Mon, 22 Apr(4) 2024 /
           
فرصت امروز
بررسی الگوی بازاریابی دیجیتال فولکس واگن، Old Spice، نایک، Go Daddy و Dollar Shave Club

موفقیت در بازاریابی دیجیتال به سبک برندهای بزرگ

5 سال پیش ( 1397/11/2 )
پدیدآورنده : ایوان ویدجایا   پدیدآورنده : بازاریابی دیجیتال   پدیدآورنده : علی آل علی  

بسیاری از ما برندهای متعددی را در ذهن داریم که در چند سال اخیر به شدت بر شهرت شان افزوده اند. در گذشته افزایش شهرت برندها از طریق شیوه های بازاریابی سنتی انجام می شد. با این حال عصر دیجیتال نحوه بازاریابی را نیز تغییر داده است.

به طور معمول ما نام برندها را در تبلیغات تلویزیونی یا بیلبوردهای بزرگ مشاهده می کنیم. هدف اصلی از چنین تبلیغاتی ترغیب ما به خرید محصولات آن برندهاست. همچنین بسیاری از ما تجربه مراجعه فروشنده های مختلف به منزل مان به منظور متقاعدسازی مان برای خرید محصلات مشخصی را داریم. چنین فروشندگانی معمولا از بسته های تخفیفی ویژه برای ما صحبت می کنند. تا همین چند سال پیش این شیوه های بازاریابی و تبلیغات تاثیر نسبتا مطلوبی روی افراد داشت.

بازاریابی دیجیتال به سبک برندهای بزرگ

نکته مهم تغییر و تحول عرصه تبلیغات در چند سال اخیر است. دلیل اصلی آن هم توسعه هرچه بیشتر اینترنت است. در این مقاله من به بررسی شیوه های کسب موفقیت چهار برند برتر جهان با استفاده از الگوی بازاریابی دیجیتال پرداخته ام.

چرا این کمپین ها نتیجه بخش بوده اند؟

پیش از آنکه سراغ معرفی برترین کمپین ها برویم، باید به استراتژی مشترک هر چهار برند این مقاله اشاره کنم. در وهله نخست، همه آنها دارای یک سخنران اصلی یا شعار تبلیغاتی حرفه ای و خاطره انگیز هستند. به این ترتیب توجه ما در همان وهله نخست به آگهی آنها جلب خواهد شد.

در گام دوم، آنها به سراغ استفاده از الگوی خاصی از بازاریابی می روند. الگویی که تا پیش از آن هرگز امتحان نشده است. چنین جهت گیری به تبلیغات برندها جلوه هیجان انگیزی می دهد. در هر صورت مخاطب با الگویی کاملا نوین از بازاریابی و تبلیغات مواجه خواهد شد. این امر عنصر غافلگیری را تقویت می کند. به طور معمول اگر سایر بخش های کمپین مناسب طراحی شود، مخاطب تبلیغ برند مورد نظر را برای سال های متمادی در ذهن خواهد داشت.

در نهایت، همیشه کمپین های این برندها دارای یک المان مشخص از «ترغیب مخاطب به عملی خاص» است. این بخش می تواند شامل نمایش لوگوی شرکت همراه با درخواستی در قالب یک جمله کوتاه باشد.

تا زمانی که برندها از شیوه مذکور در این بخش استفاده می کنند، سوددهی سرمایه گذاری شان تا حد زیادی تضمین خواهد شد. در نگاه نخست بازاریابی دیجیتال دارای بخش های ساده ای است. با این حال اجرای درست همین بخش های ظاهرا ساده نیازمند دقت فراوانی است. در ادامه به بررسی عملکرد چهار برند برتر در این زمینه خواهیم پرداخت.

مطلب مرتبط: Hobspot به بررسی 13 کمپین الهام بخش بازاریابی تاثیرگذاری می پردازد / بازاریابی موفق با الگوبرداری از مدل تاثیرگذاری

1. ماشین های فولکس واگن

در دهه 60 میلادی برند فولکس واگن تبلیغ خاطره انگیزی را با تاکید بر کوچکی خودروهای خود تولید کرد. آن تبلیغ به دلیل آنکه تا آن زمان هیچ برندی روی کوچکی خودروهای خود به عنوان مزیت اصلی تمرکز نکرده بود، به عنوان تبلیغ برتر شناخته شد.

بازاریابی دیجیتال به سبک برندهای بزرگ

لینک تماشای ویدئو: https://youtu.be/bZX1aVr2ea0

در دوران مدرن، استفاده از اینترنت و همینطور شبکه های اجتماعی به فولکس واگن فرصت نمایش مزیت های استفاده از نسخه های کوچک خودروهای اش را داده است. به این ترتیب با تاکید درست روی طیف جوان میلیون ها نفر در سراسر دنیا به تبلیغات تازه فولکس واگن علاقه مند شدند. در اروپا، جوان های بین 16 تا 25 سال مخاطب اصلی تبلیغات فولکس واگن محسوب می شدند. در هر صورت مشاهده حضور سلبریتی های مختلف در تبلیغات فولکس واگن توجه هر مخاطبی به ویژه نسل جوان را به خود جلب می کند. همچنین باید توجه داشت که طراحی بسیاری از خودروهای کوچک این برند با توجه به سلیقه نسل جوان صورت گرفته است. همه این عوامل برند فولکس واگن را بدل به شرکتی جوان پسند کرده است. سرمایه گذاری اصلی فولکس واگن برای جلب نظر نسل جوان روی شبکه های اجتماعی است. به این ترتیب آنها از بازاریاب های حرفه ای به منظور اجرای الگوی بازاریابی دیجیتالی نهایت استفاده را برده اند.

2. Old Spice

تبلیغ شامپوی برند Old Spice یکی از نمونه های موفق بازاریابی دیجیتال در یک دهه اخیر است. در این آگهی یک مرد آفریقایی- آمریکایی با هیکلی مناسب به تصویر کشیده می شود. او به دلیل استفاده از شامپوهای برند Old Spice از بوی موهای خود رضایت کاملی دارد. نام این کمپین تحت عنوان «آنطور که مرد شما می تواند به مشام برسد» به خوبی بیانگر اهمیت بوی مو و بدن ما در روابط اجتماعی است. این تبلیغ به دلیل استفاده از شخصیت اصلی سیاه پوست در کنار تاکید روی المانی کمتر شناخته شده (بوی موی سر) به موفقیت بالایی دست یافت. در حقیقت این کمپین عنصر غافلگیری زیادی برای مخاطب داشت. به همین دلیل استقبال کاربران در شبکه های اجتماعی از آن بسیار مطلوب بود.

بازاریابی دیجیتال به سبک برندهای بزرگ

لینک تماشای ویدئو: https://youtu.be/owGykVbfgUE

برند Old Spice آگهی خود را نه تنها در شبکه های تلویزیونی، بلکه شبکه های اجتماعی مختلف نیز بارگذاری کرد. آنها به خوبی از اهمیت شبکه های اجتماعی برای جلب نظر مخاطب نسل جدید آگاه هستند. به همین دلیل کلیپ تبلیغاتی خوش ساخت شان تا مدت ها در شبکه های اجتماعی دست به دست می شد. از آن زمان به بعد برند Old Spice شهرت فراگیری در زمینه بازاریابی دیجیتال پیدا کرده است. بدون تردید بخش زیادی از این شهرت مدیون انتخاب فضای مناسب برای بارگذاری کلیپ کمپین این برند است.

مطلب مرتبط: بازاریابی تاثیر گذار را بشناسید

3. نایک

نایک یکی از برندهای بسیار موفق در زمینه تولید کفش های ورزشی است. فعالیت طولانی آنها در عرصه تولید کفش های ورزشی آنها را بدل به غول بدون رقیب این حوزه کرده است. به همین دلیل کارشناس های متعددی معتقدند که نایک حتی بدون تبلیغات نیز تا مدت ها جایگاه برترش را حفظ خواهد کرد. در عصر حاضر، برند نایک برای گسترش هرچه بیشتر شهرت خود از محبوبیت بالای مایکل جردن افسانه ای استفاده می کند. مایکل جردن یکی از بسکتبالیت های افسانه ای NBA در دهه 80 و 90 است. وی به دلیل سبک بازی خاص اش هنوز هم در میان طرفدارهای بسکتبال محبوبیت خاصی دارد.

بازاریابی دیجیتال به سبک برندهای بزرگ

لینک تماشای ویدئو: https://youtu.be/NseKug63naM

برند نایک برای توسعه کسب وکارش اقدام به ایجاد برندی مستقل تحت نام مایکل جردن به عنوان یکی از شاخه های خود کرد. سپس تبلیغات متعددی را برای جلب نظر کاربران شبکه های اجتماعی روانه پلتفرم های مختلف کرد. شاید در نگاه نخست اقدام نایک نوعی ریسک پذیری عجیب و غریب باشد. با این حال بازاریاب های نایک نقشه بسیار کاملی برای فتح دل های کاربران علاقه مند به دنیای بسکتبال در سر داشتند.

علاوه بر ایجاد برند مایکل جردن، اخیرا برند نایک به سراغ همکاری با بازیکن افسانه ای فوتبال آمریکایی «کولین کائرنیک» نیز رفته است. کولین در کمپین «دیوانه وار رویاپردازی کن» به عنوان سخنگوی اصلی نایک ظاهر شده است. نکته مهم در خصوص کمپین های نایک آگاهی تیم بازاریابی آنها از شیوه های درست همکاری با سلبریتی های دنیای ورزش است. بدون تردید هیچ برندی مانند آنها توانایی بهره برداری درست از ستاره های دنیای ورزش را ندارد.

4. Go Daddy

این برند یکی از موفق ترین شرکت ها در زمینه فروش دامین های آنلاین است. کسب وکار Go Daddy با فروش ساده دامین به افراد علاقه مند به ایجاد سایت شخصی شروع شد. در ابتدا آنها از یک راننده حرفه ای برای تبلیغ محصولات شان استفاده کردند. دانیکا پاتریک راننده حرفه ای بود که در ابتدای شکل گیری برند Go Daddy با آنها همکاری داشت. این همکاری به این شرکت فرصت تولید آگهی و نمایش موفق آن در مسابقه سوپر بال را داد. از آن زمان تا به حال این شرکت در کانون توجه کاربران قرار داشته است.

بازاریابی دیجیتال به سبک برندهای بزرگ

لینک تماشای ویدئو: https://youtu.be/Fq2CvmgoO7I

پس از آنکه Go Daddy شروع به بارگذاری کمپین های خود در شبکه های اجتماعی کرد، بازهم به سراغ دانیکا پاتریک برای اجرای ویدئوهای تبلیغاتی اش رفت. به این ترتیب همکاری با یک سلبریتی مناسب هم در عرصه بازاریابی سنتی و هم بازاریابی دیجیتال به آنها کمک شایانی کرده است.

مطلب مرتبط: راهکارهای زیرکانه بازاریابی دیجیتالی

5. Dollar Shave Club

این برند از همان ابتدای کار روی سرویس دهی آنلاین به مشتریان سرمایه گذاری کرده است. به این ترتیب این برند هیچ فروشگاه رسمی در دنیای واقعی ندارد. در عوض محصولات خود را به صورت آنلاین در اختیار مشتریان قرار می دهد. به این ترتیب آنها هزینه محصولات شان را تا حد زیادی کاهش داده اند. به هر حال وقتی شما در عرصه تولید تیغ اصلاح صورت با رقیب بزرگی مانند ژیلت رو به رو هستید، باید روی مزیت هایی نظیر کاهش قیمت و افزایش کیفیت اتکا کنید.

بازاریابی دیجیتال به سبک برندهای بزرگ

لینک تماشای ویدئو: https://youtu.be/ZUG9qYTJMsI

بسیاری از افرادی که حوصله خرید حضوری در فروشگاه ها را ندارند، به منظور تهیه تیغ های اصلاح ارزان قیمت سری به سایت رسمی Dollar Shave Club می زنند. کیفیت بالای تبلیغات این برند موجب افزایش شهرت کلی شان در شبکه های اجتماعی و به تبع آن میزان فروش شان شده است. نکته مهم درخصوص این برند تولید ویدئوهای دنباله دار موفق است. در دنیای بازاریابی دیجیتال کمپین های دنباله دار کمتر به چشم می خورند. به همین دلیل کمپین های برند Dollar Shave Club شهرت بسیار زیادی به دست آورده اند.

منبع : noobpreneur
برچسب ها : بازاریابی و فروش
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/NOqouaRd
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کاردستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور اماراتدوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکخرید نهال گردوماشین ظرفشویی بوشدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتکفش مردانهتلویزیون شهریMEXCتبلیغات در گوگللپ تاپ قسطیآی نودانلود رمانآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهخدمات سئولوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگ
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه