جمعه, 08 فروردين 1399 - 18:32

همواره برخی از نکات کوچک وجود دارد که به علت نادیده گرفته شدن، فضای کاری را به مکانی نامناسب تبدیل می کند و همین امر باعث می شود تا اشتیاق به کار افراد با کاهشی شدید مواجه شود. تحت این شرایط تصور افراد این است که در صورت تغییر شغل خود، همه چیز متفاوت خواهد شد، با این حال واقعیت این است که حتی در صورت انجام این اتفاق، داستانی تکراری را تجربه خواهید کرد. به همین خاطر در این مقاله قصد بیان مواردی را داریم که کارمندان با رعایت آنها در دفتر کار خود، می توانند اشتیاق از دست رفته به کار را بازگردانده و سلامتی خود را حفظ کنند. در این راستا به بررسی هفت مورد منتخب خواهیم پرداخت.

1-آیا دفتر کار شما بیش از حد شلوغ و یا خلوت است؟

نکاتی که کارمندان در دفتر کاری خود باید رعایت کنند

نخستین اقدامی که باید انجام دهید این است که نگاهی به دفتر کار خود بیندازید، شما باید به یکی از این دو پاسخ دست پیدا کنید. یا دفتر کار شما بیش از حد شلوغ است و یا کاملا خالی است. در هر دو شرایط شما اشتباه کرده اید. درواقع شما باید به نحوی چیدمان را انجام داده باشید که در کوتاه ترین زمان ممکن به وسایل مورد نیاز خود دست پیدا کنید. در این رابطه فراموش نکنید که هر فردی باید دفتر کار خود را شخصی‎سازی کند. درواقع تفاوتی ندارد که طرح اولیه چگونه است، شما باید آن را مطابق نیاز خود تغییر دهید. در این رابطه جست وجو در اینترنت و مشاهده تصاویر مختلف از دفاتر کاری، می تواند شما را به انتخاب بهترین نوع چیدمان، یاری کند. همچنین در صورتی که حتی اندکی صدا در دفتر کار شما وجود دارد، لازم است تا از هدفون های عایق صدا استفاده کنید. درواقع در کنار تلاش برای کاهش آلودگی های تصویری که می-تواند توجه شما را به سمت خود جلب کند، ضروری است تا نسبت به صداها نیز حساس باشید. خوشبختانه این هدفون ها قیمت زیادی نداشته و کاملا کارساز هستند. همچنین توصیه می شود تا تنها وسایلی را نگه دارید که الزامی برای حضور آنها وجود دارد.

مطلب مرتبط: راه و چاه های افزایش کارآمدی کارمندان در دفتر شرکت

2-آیا تجهیزات کافی برای رعایت نکات بهداشتی را در اختیار دارید؟

یکی از آمارهای عجیبی که اعلام شده است این است که صفحه های کیبورد و تلفن همراه از دستشویی ها نیز کثیف تر هستند. همین یک دلیل کافی است تا رعایت نکات بهداشتی کاملا ضروری باشد. در این رابطه شما باید حتما یک پاک‎کننده و ضدعفونی کننده، دستمال و مواد شوینده دست را در کنار خود داشته باشید. فراموش نکنید که در صورت بروز مریضی، شما نه‎تنها برای چند روز از کارها عقب خواهید افتاد، بلکه ممکن است به سادگی و قبل از آنکه علائم بیماری در شما نشان داده شود، آن را به سایر همکاران خود نیز منتقل کنید، به همین خاطر ضروری است تا پیشگیری های لازم را انجام دهید. در این رابطه اگر هر روز صبح 10 دقیقه را صرف این اقدامات کنید، بدون شک بسیار خوب خواهد بود و در نهایت این موضوع باعث می شود تا دفتر کار شما همواره تمیز باقی بماند. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگرچه بسیاری از شرکت ها فردی را مسئول این اقدام می کنند، با این حال هنگامی که حجم کار زیاد باشد، کیفیت آن کاهش پیدا خواهد کرد. به همین خاطر نباید در این رابطه خود را به این اقدام رایج دلخوش کنید. همچنین وجود یک سطل آشغال سرپوشیده، کاملا الزامی خواهد بود.

3-آیا شرایط برای حفظ سلامتی شما مهیا است؟

نکته ای که بسیاری از کارمندان نسبت به آن غافل هستند این است که سلامت آنها باید به صورت کامل تامین شود. این امر در حالی است که مواردی نظیر گردن درد و کمر درد در بین آنها کاملا رایج است. برای این موضوع ضروری است تا در ابتدا به تناسب صفحه مانیتور نسبت به سر خودتان اطمینان حاصل کرده و یک صندلی کاملا راحت و طبی را داشته باشید. در این رابطه حتی اگر شرکت همکاری های لازم را انجام نداده است، توصیه می شود تا خود در این رابطه اقدام کنید. درواقع یک صندلی باکیفیت، عملا تا زمان بازنشستگی شما کافی خواهد بود. همچنین در صورتی که حتی دیگر فعالیت کاری نداشته باشید، در سنین بالای خود می توانید از آن در خانه استفاده کنید. همچنین ضروری است تا از یک محافظ کمر استفاده کنید. این امر کمک می کند تا وضعیت نشستن شما کاملا مناسب باشد و فشار کمی بر ستون فقرات شما وارد شود. در نهایت فراموش نکنید که شما باید از نشستن های طولانی فاصله بگیرید. به همین خاطر یک زنگ هشدار در کنار خود داشته باشید. این امر باعث می شود تا هر 45 دقیقه، صندلی را رها کرده و چند دقیقه را به تمرین‎های کششی و قدم زدن اختصاص دهید.

همچنین فراموش نکنید که شما باید قبل از احساس خستگی، استراحت کنید. این امر باعث می شود تا نیاز شما به استراحت به مراتب کمتر باشد. این امر در حالی است که اگر بیش از حد خسته شوید، بدون شک به زمان به مراتب بیشتری برای بازگشت به وضعیت اولیه خود نیاز خواهید داشت. در نهایت با پیگیری سایت ها و صفحات مختلف در شبکه های اجتماعی که ایده های خلاقانه را به اشتراک می گذارند، شما می توانید با کمترین هزینه، اقدامات به مراتب بهتری را برای حفظ سلامتی خود انجام دهید.

مطلب مرتبط: افزایش بهره وری کارمندان با طراحی محیط کار الهام بخش

4-آیا در دفتر کاری شما گل و گیاه وجود دارد؟

شما از رایحه چه گلی لذت می برید؟ توصیه می شود تا آن را در دفتر کاری خود داشته باشید. درواقع نتایج آخرین تحقیقات حاکی از آن است که گل و گیاهان در روحیه افراد تاثیری معجزه‎آسایی را دارد. خوشبختانه برای این موضوع شما به یک گلدان، کمی آب و فضایی مناسب با نیاز به نور گیاه مدنظر خود احتیاج خواهید داشت که کاملا در دسترس خواهد بود، با این حال نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که توصیه می شود تا در این رابطه تنوع نیز داشته باشید. این امر برای شما بالاترین میزان نتایج را به همراه خواهد داشت. همچنین شما باید به وضعیت نور دفتر کاری خود توجه داشته باشید. برای مثال اگر امکان استفاده بهتر از نور طبیعی وجود دارد، بهتر است تا برای آن برنامه ای داشته باشید. بدون شک نور کم، تاثیر بسیار بدی را در بر روی سلامت چشم به همراه خواهد داشت. همچنین توصیه می شود که حتی در صورتی که چشمان شما ضعیف نیست، از عینک در هنگام کار با لپ تاپ و گوشی هوشمند خود استفاده کنید. این امر باعث می شود تا سلامت چشم شما تا حد زیادی تضمین شود.

5-آیا به وضعیت تغذیه خود توجهی دارید؟

بدون شک بزرگ‎ترین دارایی هر فرد، سلامت او است. به همین خاطر بسیار مهم است که از آن حفاظت کنید. در این رابطه حتی می توان گفت که وضعیت تغذیه، مهم ترین بخش محسوب می شود. به همین خاطر شما ابدا نباید صرفا خود را به وعده ناهار، محدود کنید. به همین خاطر لازم است تا به دنبال مواد غذایی سالم و مغذی باشید و آن را در دسترس خود قرار دهید. درواقع فعالیت ذهنی باعث می شود تا نیاز افراد به انواع مواد غذایی افزایش یابد. در این رابطه بهتر است تا قبل از هرگونه خریدی، با یک مشاور تغذیه صحبت کنید.

همچنین وجود یک قمقمه، به شما کمک خواهد کرد تا بدون نیاز به ترک مداوم دفتر کار خود، نیاز به آب خود را تامین کنید. این موضوع از نظر مسائل زیست محیطی نیز تاثیرگذار خواهد بود. درواقع اگر بخواهید هر روز از یک بطری یا لیوان یک بار مصرف استفاده کنید، بدون شک حجم استفاده از پلاستیک بسیار زیاد خواهد شد. در نهایت این امر که بیمه شدن، جزو اولویت های کاری شما باشد، باعث خواهد شد تا در صورت بروز مشکل، با هزینه‎های درمانی سنگینی مواجه نشوید.

6-آیا تخته ای در دفتر کار شما وجود دارد؟

با توجه به این امر که برنامه روزانه شما، برای فردا کاربردی ندارد، به همین خاطر توصیه می شود تا از یک تخته برای نوشتن برنامه خود استفاده کنید. این امر باعث می شود تا امکان تغییر سریع آن نیز وجود داشته باشد و دیگر چندین کاغذ مصرف نشود. در نهایت ابعاد بزرگ آنها کمک می کند که همواره برنامه روزانه شما یادآوری شود. به همین خاطر ضروری است تا در دفتر کار خود آن را داشته باشید.

مطلب مرتبط: چند راهکار برای افزایش کارایی

7-آیا از تکنولوژی استفاده می کنید؟

با استفاده از تکنولوژی انجام بسیاری از کارها بسیار ساده خواهد بود. برای مثال نرم‎افزار اکسل امکان درج، برنامه‎ریزی و تهیه نمودار را فراهم می آورد که باعث می شود تا شما بتوانید عملکرد روزانه، هفتگی، ماهانه و حتی سالانه خود را مورد ارزیابی قرار دهید. به همین خاطر ضروری است تا از تمامی تکنولوژی های سودمند استفاده کنید. همچنین لازم است تا صدای تلفن همراه خود را غیرفعال کنید تا در هنگام انجام کارها، با موردی مزاحم مواجه نباشید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید