شنبه, ۲ تیر(۴) ۱۴۰۳ / Sat, 22 Jun(6) 2024 /
           
فرصت امروز

راه دریافت حقوق و مزایای کارگر بدون قرارداد

قرارداد بهترین روش برای تعیین جزئیات بین کارگر و کارفرما است تا هر دو طرف از حقوق، مزایا، وظایف و سایر موارد مطلع باشند. به همین دلیل بسیاری از افراد حتی برای کارهای کوچک نیز قرارداد می نویسند. عدم وجود قرارداد کتبی بین کارگر و کارفرما به معنای تخلف از حقوق هر یک از طرفین نیست. در واقع، حتی بدون عقد قرارداد کتبی، طرفین گاهاً می توانند با همکاری و توافق مناسب همکاری کنند. در پرونده های قضایی مرتبط با روابط کارگر و کارفرما، تعداد زیادی از آن ها به مسائل مربوط به دستمزد کارگر و شکایت وی از کارفرما برای مطالبه دستمزد اشاره شده است.

راه دریافت حقوق و مزایای کارگر بدون قرارداد

کارفرما به چه کسی گفته می شود؟

کارفرما می تواند یک فرد حقیقی یا حقوقی باشد که درخواست انجام کار را از کارگر می کند و کارگر برای دریافت حق و تلاش، کار را انجام می دهد. مدیران، مسئولان و به طور کلی همه کسانی که مسئولیت اداره مجموعه را بر عهده دارند، به عنوان نماینده و مسئول از سوی کارفرما عمل می کنند و کارفرما مسئولیت تمامی تعهداتی است که نمایندگان مذکور در قبال کارگر دارند.

در مورد شکایت از کارفرما بدون قرارداد، اگر نماینده کارفرما خارج از تعهدات خود تعهدی به کارگر بدهد و کارفرما آن را نپذیرد، کارفرما در این مورد مسئول است. به عبارت دیگر، کارفرما در برابر تعهداتی که نماینده های خود به کارگر ایجاد کرده اند و او را نپذیرفته اند، ضامن محسوب می شود.

نحوه احراز رابطه کارگر و کارفرمایی در قانون

قانونگذار وظیفه کارفرما را به شکل واضح تعریف کرده است و کارفرما موظف است طبق تعرفه ها و مقررات موجود تمامی حقوق کارگر را از جمله دستمزد، پاداش، عیدی، حق اولاد، حق مسکن و سایر موارد به کارگر پرداخت کند. اگر کارفرما در پرداخت حقوق کارگر و یا عدم پرداخت به موقع آن تقصیر داشته باشد، کارگر می تواند به اداره کار محل خود مراجعه کرده و در خصوص عدم دریافت حقوق خود شکایت کند.

این مراجعه می تواند شامل ارائه شکایت به اداره کار مربوطه باشد و مراجعه به سازمان ها و نهادهای مربوطه برای حل و فصل و دریافت حقوق پس انداز معوقه و جبران خسارتها نیز امکان پذیر است. تصمیم نهایی در این موارد به عهده مراجع قضایی و قوه قضاییه است.

آیا شکایت از کارفرما بدون قرارداد کار امکان پذیر است

بر اساس ماده 7 قانون کار ، قرارداد کار به معنای توافقی است که به صورت کتبی یا شفاهی بین کارگر و کارفرما برقرار می شود. بر اساس این توافق، کارگر متعهد می شود که برای مدت زمان معین یا غیرمعینی برای کارفرما کاری انجام دهد و در مقابل انجام آن کار، حق السعی یا مزدی دریافت کند.

در این قرارداد، کارگر متعهد به انجام کاری مشخص می شود که توسط کارفرما تعیین شده است و در عوض، حقوق و مزایایی از جمله دستمزد به او پرداخت می شود. در اصل، قرارداد کار رابطه حقوقی بین کارگر و کارفرما را تعیین می کند که هر دو طرف در آن تعهدات و حقوق خود را به صورت مشخص و متقابل قبول می کنند.

مراحل شکایت از کارفرما بدون قرارداد

شکایت از کارفرما بدون قرارداد با فیش بانکی و حتی بیمه رد شده بدون قرارداد امکان پذیر است در واقع فرآیندی است که مراحل مشخصی دارد. در ادامه توضیحاتی درباره این مراحل آمده است:

  • جمع آوری مدارک: در ابتدا، کارگر باید مدارک لازم را جمع آوری کند و بدون وجود قرارداد کاری، توانایی حضور و انجام فعالیت های مورد ادعا را در محل کار طی بازه زمانی معین را ثابت کند.
  • ثبت نام در سامانه وزارت کار و رفاه اجتماعی: کارگر باید در سامانه مربوطه ثبت نام کند و کد رهگیری را دریافت کند. این ثبت نام می تواند به عنوان اثبات حضور و فعالیت در محل کار استفاده شود.
  • کارگر باید به واحد دادخواست در اداره کار مراجعه کرده و برگه دادخواست را تهیه کند. او باید با داشتن مدارک هویتی مثل شناسنامه و کارت ملی، دادخواست را تکمیل و به اداره کار ارائه دهد تا شکایت رسمی ثبت شود.
  • در مرحله تکمیل دادخواست، مواردی مانند محل انجام کار، اطلاعات شخصی کارگر و کارفرما و مورد شکایت باید در دادخواست ذکر شوند. مهم است که کارگر موضوع شکایت خود را در چهار خط نوشته و به تفصیل آنرا شرح ندهد.
  • روز رسیدگی به شکایت: در روز مقرر برای رسیدگی، کارگر باید با حضور در محل رسیدگی و با در دست داشتن مدارک اثبات دعوا، درخواست خود را مطرح کند.

در این مراحل، توجه به مدارک لازم، تکمیل دقیق دادخواست و حضور در روز مقرر برای رسیدگی به شکایت بسیار اهمیت دارد. بهتر است در هر مرحله با مراجع ذی صلاح مشورت کنید تا به درستی و با رعایت قوانین مربوطه اقدام کنید.

شکایت از کارفرما بدون قرارداد کار

مدت زمان شکایت از کارفرما

شکایت از کارفرما بدون قرارداد، مدت زمان محدودی تعیین نشده است و کارگر می تواند در هر زمانی شکایت خود را ثبت کند. حتی پس از فوت کارگر، بازماندگان نیز می توانند از کارفرما شکایت کنند و حقوق و حق های فوت شده را مطالبه کنند.

اما در مورد شکایت بر علیه اخراج، قانون می تواند محدودیت های زمانی را تعیین کند. بطور کلی، در بیشتر موارد، کارگر فقط ۳۰ روز پس از اخراج مهلت دارد تا نسبت به اخراج خود اعتراض کند و در این رابطه شکایت کند. پس از این مهلت، حق اعتراض به اخراج ممکن است محدود شود.

برچسب ها : رپرتاژ آگهی
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/57SYtqAN
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتMEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهلوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکیرمان عاشقانه
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه