شکاف بزرگ دستمزد میان مدیران ارشد و کارمندان در آمریکا / جیب گشاد مدیران بزرگ - فرصت امروز

پنج شنبه, 21 ارديبهشت 1396 - 13:30

در آمریکا مدیران بزرگ 347 برابر یک کارمند معمولی درآمد دارند. در تازه ترین مطالعات فدراسیون کارگران آمریکا - کنگره سازمان های صنعتی نشان می دهد در سال 2016، صاحبان شرکت ها و کسب و کار های بزرگ به طور متوسط 13.1میلیون دلار به دست آورده اند، این در حالی است که دستمزد یک کارمند معمولی در این کشور به طور متوسط تنها به 37.600دلار می رسد. دستمزدهای بسیار بالایی که توسط چند شرکت به افراد معدودی پرداخت می شود، منجر به ایجاد هرمی از شکاف گسترده نابرابری دستمزد شده است.

نتایجی تکان دهنده

فدراسیون کارگران آمریکا - کنگره سازمان های صنعتی، مرکز ملی سندیکایی آمریکا و بزرگ ترین فدراسیون سندیکاها در ایالات متحده است. این فدراسیون از 46سندیکای ملی و بین المللی تشکیل شده که روی هم رفته ۱۲ میلیون کارگر فعال و بازنشسته را نمایندگی می کند. این نهاد در هزینه کرد و کنشگری سیاسی حضور فعالی دارد. این اتحادیه در حقیقت یکی از اتحادیه های کارگری به شمار می آید و میان اتحادیه های کارگری متعدد هماهنگی ایجاد می کند.

اکنون این فدراسیون در گزارش اخیر خود رده بندی ای از پردرآمد ترین مدیران ارشد در آمریکا منتشر کرده است. در صدر رده بندی پردرآمد ترین مدیر های بزرگ، ساندار پیچای، مدیر شرکت آلفابت که به نوعی مادر شرکت گوگل است، با دریافتی 100.6 میلیون دلار قرار دارد. به دنبال او توماس روتلج، مدیرعامل Charter Communications با مبلغ دریافتی 98.5میلیون دلار و دارا خسرو شاهی، مدیر ارشد اجرایی شرکت اکسپیدیا با 94.6میلیون دلار در رده های دوم و سوم جای گرفته اند.

براساس داده های فدراسیون کارگران آمریکا- کنگره سازمان های صنعتی، درآمد متوسط یک کارمند معمولی در آمریکا تنها 37.6000 دلار است که با در نظر گرفتن نرخ تورم، می توان گفت نزدیک به 50 سال است که راکد مانده است. به ادعای این فدراسیون، تعداد کارمندان 12.5 میلیون نفر در آمریکا گزارش شده است.

رئیس این اتحادیه، ریچارد ترومکا در بیانیه ای می گوید: «این گزارش و شکاف نجومی، طمع مدیران ارشد و نابرابری دستمزد میان مدیران و کارمندان را آشکارا نشان می دهد.»سال گذشته نیز سازمان بین المللی کار، گزارشی منتشر کرد که نشان می داد ۱۰درصد نیروی کار در اروپا که بالاترین دستمزد را دریافت می کنند، درآمدی معادل ۵۰ درصد نیروی کاری دارند که کمترین دستمزد را دارند. درحالی که ۲۰ سال قبل میانگین دستمزد مدیران حدود ۴۵ برابر میانگین دستمزد سایر نیروهای کار بود، این رقم به ۱۳۰ برابر رسیده است.

کارمندانی که جیب مدیران خود را گشاد می کنند

فدراسیون کارگران آمریکا - کنگره سازمان های صنعتی که از شکاف دستمزد میان مدیران و کارمندان گزارش تهیه کرده، شرکت مواد غذایی آمریکایی Mondelez را که صاحب برند بیسکویت های اریو و لو است به طور خاص مدنظر قرار داده است.

براساس این گزارش، در سال 2016 گروه مواد غذایی ماندلز، کارخانه خود را به طور نمادین در شیکاگو تعطیل کرد و یک واحد تولیدی در خارج از کشور در مکزیک به منظور کاهش هزینه های عملیاتی تأسیس و 600 نیروی مکزیکی استخدام کرد. همه اینها در حالی است که اتحادیه مدیر ارشد این کارخانه، آیرن روزنفلد را به جیب زدن 16.7 میلیون دلار متهم می کند.

ریچارد ترومکا در این باره می گوید: «شرکت های بزرگ به دور زدن دکل های اقتصادی و برای منفعت بیشتر خود ادامه می دهند و جیب مدیران خود را با حقوق از دست رفته کارگران پر می کنند.»رایان اونت، نویسنده اکونومیست و نویسنده کتاب ثروت انسانی، کار و نبود آن در قرن بیست و یکم نیز در این باره می گوید: «در جهانی که فناوری فرصت های شغلی را متزلزل تر و برای بسیاری از کارگران کمتر سودآور کرده، توزیع مجدد درآمد و ثروت باید سخاوتمندانه تر باشد.»

اتهام فرار مالیاتی

فدراسیون کارگران آمریکا - کنگره سازمان های صنعتی همچنین در گزارش خود، لیستی از شرکت هایی را تهیه کرده که از نظر قانونی اموال و دارایی خود را با هدف فرار مالیاتی در خارج از کشور ذخیره کرده اند. شرکت اپل با دارایی نقد 230 میلیارد دلاری که 90 درصد آن را در خارج از آمریکا نگه داشته در صدر این رده بندی قرار دارد.

در رتبه های دوم و سوم به ترتیب گروه آزمایشگاهی فایزر با 197.1میلیارد دلار و مایکروسافت با 124 میلیارد دلار جای گرفته اند. دولت جدید آمریکا به ریاست دونالد ترامپ نیز در سیاست های خود طرح کاهش مالیات بر اموال بازگشتی به آمریکا را دنبال می کند تا شرکت ها ترغیب شوند دارایی خود را در این کشور سرمایه گذاری و به اقتصاد و توسعه شغل کمک کنند. دونالد ترامپ وعده داده 35درصد مالیات کنونی را به 10درصد کاهش خواهد داد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی