چهارشنبه, 25 مرداد 1396 - 09:45

در دوران کودکی همه ما یک سوال چالش برانگیز وجود داشت: دوست دارید در آینده چه کاره شوید؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، بسیاری از پدر و مادر ها آرزو دارند که فرزندان شان دکتر، مهندس، خلبان و... شوند و اغلب این تفکرات را به فرزندان شان هم القا می کنند. اما تقریبا هیچ پدر و مادری را پیدا نمی کنید که بگوید دوست دارم فرزندم در آینده کارآفرین شود! امروزه به عقیده بسیاری از متفکران مباحث مربوط به کارآفرینی باید از همان روز اولی که کودک به کلاس درس می رود به او آموزش داده شود.

یک تفاوت عمده بین آموزش کارآفرینی به یک فرد 20ساله با یک کودک وجود دارد. آموزش کارآفرینی به کودکان باعث می شود این موضوع در وجود آنها نهادینه شود و کودکان در سراسر عمر همیشه مانند یک کارآفرین به جهان بنگرند. نسل جدید کودکان به دنبال یک شغل مطمئن با درآمد ثابت نیستند، آنها می خواهند بخشی از یک کار بزرگ باشند که جهان را متحول می کند.

 «اگر می خواهید فرزندتان در آینده به جای اینکه یک فرد مهم در جامعه باشد یک فرد مؤثر برای جامعه باشد، امروز یک ذهن کارآفرین به او هدیه بدهید.»

درست است که کودکان تمام جزییات راه اندازی یک کسب و کار را نمی توانند درک کنند، اما آنها باهوش و خلاق هستند و پدر و مادرها می توانند به آنها رفتارهای کارآفرینانه را بیاموزند و آنها را در این راه تشویق کنند.

با استفاده از روش های زیر رفتار کارآفرینانه را در فرزندان تان شکل بدهید:

به آنها بیاموزید که برای رفع مشکلات شان راه حل مؤثر بیابند

امروز مهارت یافتن راه حل را به فرزندان تان بیاموزید تا فردا آنها بتوانند از دل هر مشکل یک ایده کسب و کاری بیابند. مثلا وقتی آنها در یادگیری درس ها با مشکلی مواجه می شوند یک جلسه توفان فکری خانوادگی راه بیندازید و آنها را تشویق کنید که راه حل هایی ارائه دهند. به آنها کمک کنید که مشکل را به خوبی درک کنند. از آنها بخواهید هر راه حلی را که به ذهن شان می رسد بیان کنند، معایب و مزایای هر کدام از راه حل ها را با هم بررسی کنید و در نهایت از آنها بخواهید بهترین گزینه را انتخاب کنند. هر چقدر پدر و مادر مسئله را برای کودک خود ساده تر و بیشتر توضیح دهد کودک بهتر می تواند فرآیند یافتن راه حل مؤثر را بیاموزد.

درس گرفتن از شکست را به کودکان تان یاد بدهید

این شاید مهم ترین مهارتی باشد که کودکان در آینده به آن نیاز پیدا می کنند؛ چه کارآفرین بشوند چه نشوند. کودکان باید یاد بگیرند که تلاش کنند، شکست بخورند، از شکست خود درس بگیرند و دوباره تلاش کنند. برای انجام این کار، شما باید درباره عملکرد فرزندتان با او صحبت کنید.

مثلا اگر او مشتاق ساخت کاردستی هنری است، هر بار در کنار تعریف و تشویق او، پیشنهادهایی نیز برای بهبود و پیشرفت کارش به او بدهید. گاهی نیز از او انتقاد کنید یا بخواهید کاری را که انجام داده یک بار دیگر و با روش دیگری انجام دهد و برای آن جایزه ای در نظر بگیرید. اگر کودک تان چند بار شکست خورد نگران نشوید، این شکست به او یاد می دهد که موفقیت بهایی دارد که باید آن را بپردازد؛ شکست.

روش مقابله با ترس و تردید را به آنها بیاموزید

کارآفرینان باید ریسک های بزرگی بکنند. قلمرو کارآفرینی پر از تردیدها، عدم اطمینان ها و ترس هاست و کسی که می خواهد وارد آن شود باید تحمل همه اینها را داشته باشد. زمانی که کودک شما با یک موقعیت پر از ریسک مواجه می شود، در ابتدای به او کمک کنید، اما به تدریج او را تنها بگذارید تا خودش طریقه مواجهه با ریسک را یاد بگیرد. این کار کمک می کند احساسی از قدرت و شجاعت در کودک به وجود بیاید. مثلا زمانی که کودک تان نمی داند باید در یک مسابقه بزرگ شرکت کند یا نه، ابتدا با او در این باره صحبت کنید و به او امید بدهید سپس او را به حال خود رها کنید تا خودش بر ترس و عدم اطمینانش غلبه کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید