پنجشنبه, ۲۰ مرداد(۵) ۱۴۰۱ / Thu, 11 Aug(8) 2022 /
           
فرصت امروز

مردم بسیار بیشتر از آن چیزی که فکر کنید، اطلاعات ناصحیح در رزومه های خود وارد می کنند. چگونه می توان این دروغ ها را تشخیص داد؟

یک تیم تحقیقاتی در مورد صحت اطلاعات واردشده در رزومه، یک نظرسنجی برگزار کرده است. نتیجه این نظرسنجی نشان داد که تقریبا نیمی از شرکت کنندگان شخصی را می شناسند که در رزومه خود اطلاعات نادرست وارد کرده  اند. سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چگونه می توان این دروغ ها را تشخیص داد؟ اینکه بدون پیش زمینه بخواهید اطلاعات نادرست را پیدا کنید کار سختی است؛ اما اگر بدانید کجا باید دنبال آنها بگردید کار آسان می شود.

ما در ادامه این مقاله  به نقل از زومیت، شش مورد از اطلاعاتی را که معمولا افراد در مورد آنها دروغ می گویند بررسی کرده ایم.

۱- فاصله زمانی میان شغل ها

زمانی که شخصی فاصله زمانی میان شغل های خود را با سال بیان می کند، یعنی قصد دارد فضای خالی میان آنها را بپوشاند یا اینکه مدت اشتغال خود را بیشتر از چیزی که هست نشان دهد. همچنین گاهی اوقات این تاریخ ها با هم تداخل دارند و کارشناس منابع انسانی باید به این موضوع دقت کند. البته این مدل اطلاعات نادرست، اهمیت چندان زیادی ندارند و این مهارت شخص است که باید مورد سنجش قرار بگیرد، اما معمولا بهتر است که در نظر گرفته شوند.

۲- عدم ارائه مدارک تحصیلی معتبر

تحصیلات یکی دیگر از مواردی است که معمولا اطلاعات نادرستی در مورد آن نوشته می شود. به عنوان مثال نوشتن میزان تحصیلات لیسانس به جای فوق دیپلم یا استفاده از نام دانشگاه های معتبر از جمله اطلاعاتی هستند که ممکن است اشتباه وارد شوند. حتی گاهی اوقات متقاضیان کار، معدل خود را بالاتر از میزان واقعی وارد می کنند. اگر صحت این اطلاعات برای تان اهمیت دارد، بهتر است در زمان مصاحبه حضوری، در این مورد از آنها سوال بپرسید و بخواهید که اطلاعات جامع تری در اختیارتان قرار دهند. حتی می توانید از آنها بخواهید که کپی یا گواهی مدرک تحصیلی خود را در زمان مصاحبه همراه داشته باشند.

۳- استفاده از نام های معتبر

استفاده از نام های بزرگ یکی دیگر از مواردی که باید حتما به آنها دقت کنید. گاهی اوقات افرادی که در شرکت های تبلیغاتی یا پیمانکاری مشغول به کار هستند، از نام مشتری های بزرگ به نفع خود استفاده و ادعا می کنند که سابقه کار در این شرکت را داشته اند.

به عنوان مثال بسیاری از وکلا ادعا می کنند که وکالت شرکت های بزرگ را برعهده داشته اند؛ در صورتی که چنین چیزی صحت ندارد. آنها تنها در شرکتی مشغول به کار بوده اند که در یکی از پروژه ها با آن شرکت بزرگ همکاری داشته است، بنابراین هر جا که دیدید فرد متقاضی از نام  شرکت های بزرگ در رزومه خود استفاده کرده، بهتر است که اطلاعات دقیق تری از او بخواهید.

۴- پرش های بزرگ

گاهی اوقات افراد متقاضی پرش های بزرگی در رزومه کاری خود دارند. به عنوان مثال مشاهده می کنید شخصی که دستیار مدیریت بوده، بعد از گذشت مدت کوتاهی خودش به سمت مدیریت رسیده است؛ یا اینکه در شرکت دیگری پست بالاتری دریافت کرده است. در صورت مشاهده چنین مواردی بهتر است که از فرد متقاضی توضیح بخواهید. گاهی اوقات افراد، عناوینی که احساس می کنند شایستگی آن را دارند به جای عناوین واقعی در رزومه خود وارد می کنند.

۵- توصیفات عجیب در مورد توضیح شغلی

نتایج نظرسنجی نشان داده است که تجربیات شغلی و ماموریت ها، حوزه هایی هستند که در آنها بسیار اغراق می شود. اگر مشاهده کردید شخصی مهارت های نامرتبطی در رابطه با عنوان شغلی خود نوشته است، یعنی باید حواس تان را جمع کنید. زمانی  که شخص برای مصاحبه حضوری دعوت شد، سوال هایی در مورد مسئولیت های او بپرسید و از صحت اطلاعات واردشده اطمینان حاصل کنید. در بسیاری از موارد اگر دقت کنید، متوجه می شوید که شخص تجربه بالایی در رابطه با یک مهارت ندارد و تنها در یک کلاس آموزشی شرکت کرده یا کتابی مرتبط با آن مهارت را مطالعه کرده است.

۶- استفاده بیش ازحد از ضمیر «من»

استفاده بیش از اندازه از ضمیر «من» به جای «ما» نشان می دهد که شخص تمام اعتبار پروژه های شرکت قبلی را به خودش داده است. این یعنی تلاش دیگر اعضای تیم را در موفقیت نادیده گرفته است. در صورت مشاهده این مورد از شخص بخواهید که در مورد نقش خودش در شرکت بیشتر برای شما توضیح دهد.

اطلاعات ناصحیح رزومه ها محدوده وسیعی را شامل می شوند و این درست نیست که با تمام آنها به یک شکل برخورد شود. شما باید معیارهای انتخاب یک فرد را در نظر بگیرید و با توجه به این موضوع واکنش نشان دهید، بنابراین همه جزییات را دقیق بخوانید و هر جایی که احساس کردید مشکلی وجود دارد، از متقاضی بخواهید برای تان توضیح دهد، سپس با توجه به معیارهای خود بهترین تصمیم را اتخاذ کنید.

برچسب ها : فرصت آزاد
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/PnxTKezL
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه