یکشنبه, 14 مهر 1398 - 10:53

این امر یک واقعیت غیرقابل انکار است که هر فرد در طول روز، حداقل یک خرید را انجام خواهد داد. تفاوتی ندارد که خرید شما به چه مقدار بودجه نیاز خواهد داشت، عدم رعایت برخی از موارد باعث می شود تا یک عادت اقتصادی بد در شما شکل گیرد. درواقع بسیاری از افراد در خریدهای خود اشتباهاتی را انجام می دهند که باعث می-شود تا همواره احساس رضایت کامل از خرید خود نداشته باشند. این امر در حالی است که تحقیقات نشان می دهد که افراد از وجود این دسته از اشتباهات نیز غافل هستند. به همین خاطر آگاهی در این زمینه، گام نخست محسوب می شود. درواقع با جایگزین کردن عادت های مثبت به جای موارد مضر، می توان استفاده بهتری را از درآمد داشت و از خرید خود بیشترین رضایت ممکن را به دست آورد. تحت این شرایط شما امکان پس انداز و استفاده از پول خود برای سرمایه گذاری و یا شرکت در کلاس-های آموزشی را پیدا خواهید کرد که به بهبود شرایط کاری و میزان درآمد شما منجر خواهد شد. در همین راستا و در ادامه به بررسی 10 مورد منتخب خواهیم پرداخت.

1-برای تفریح خرید نکنید

اشتباهات رایج در خرید

یکی از عادت های بسیار بد افراد این است که صرفا برای دیدن محصولات به پاساژ ها و مراکز خرید می روند. این امر در حالی است که آمارها حاکی از آن است که این اقدام باعث می شود تا افراد خریدهایی را انجام دهند که ابدا جزو اولویت ها و نیاز آنها محسوب نمی شود. برای برخی دیگر، خرید به یک عادت رفتاری تبدیل شده است. همین امر نیز به نوعی به مانند یک اعتیاد برای افراد شده است، با این حال این اقدام باعث خواهد شد تا شما برخلاف برنامه ریزی ها رفتار کرده و بودجه کافی برای رسیدگی به اولویت ها را نداشته باشید. در این رابطه توصیه می شود که جست وجو در مراکز خرید را تنها برای زمانی بگذارید که خواهان خرید هستید. این امر در زمینه مدیریت زمان شما نیز کاملا تاثیرگذار خواهد بود. فراموش نکنید که برای سرگرم شدن، همواره راهکارهای دیگری نیز وجود دارد. به همین خاطر نباید اجازه دهید که خرید کردن به تفریح و یا حتی عادت رفتاری شما تبدیل شود. در غیر این صورت ترک آن سخت خواهد شد. با عدم انجام این امر، در همان ماه اول، شاهد پس انداز بیشتری خواهید بود.

مطلب مرتبط: خرید خوب، یک هنر است

2-خرید کردن را به عاملی برای بهبود روحیه تبدیل نکنید

اگر احساس بدی دارید، ضروری است تا آن را به صورت ریشه ای درمان کنید. درواقع خریدکردن تنها می تواند برای شما یک حس خوب چند دقیقه ای را به همراه داشته باشد. فراموش نکنید که این اقدام، کاملا پرهزینه بوده و باعث بروز فشارهای عصبی دیگری خواهد شد. به همین خاطر لازم است تا به دنبال روش های کم هزینه تری برای بهبود حال خود باشید. با کمی جست وجو و افزایش خودآگاهی، به موارد بسیار مناسبی دست پیدا خواهید کرد. برای مثال فردی ممکن است به این دلیل تعداد زیادی لباس خریداری کند که از تناسب اندامی خوبی برخوردار نبوده و همین امر باعث شده است تا در هر لباسی، به آن صورتی که می خواهد، دیده نشود. بدون شک مقصر این امر لباس های خریداری شده نبوده و این مشکل تا زمانی که علت آن به خوبی برطرف نشود، با شما باقی خواهد ماند. درواقع راهکار درست در این شرایط این است که با انتخاب یک ورزش و رژیم غذایی مناسب، به سمت تناسب اندام گام بردارید. فراموش نکنید که برای یک بدن متناسب و ورزیده، حتی یک تیشرت ساده نیز کاملا زیبا جلوه خواهد کرد. به همین خاطر همواره باید دلیلی منطقی برای خرید خود داشته باشید.

3-همواره قبل از خرید تحقیقات لازم را به عمل آورید

عدم انجام تحقیقات در هر زمینه ای می تواند کاملا آسیب رسان باشد. این امر در رابطه با خرید کردن نیز کاملا صادق بوده و لازم است تا از خرید های لحظه ای و صرفا احساسی فاصله بگیرید. به همین خاطر نیز توصیه می شود که بین قصد خرید و انجام آن، حداقل یک روز فاصله بیندازید تا زمان کافی برای تحقیقات را داشته باشید. در این رابطه فراموش نکنید که برخی از موارد، نیاز به تحقیقات بیشتری نیز دارند. به همین خاطر صرفا به یک روز اکتفا نکرده و به میزان اهمیت خرید خود نیز توجه داشته باشید. فراموش نکنید که حتی برای انجام خریدهای کوچک و روزمره نیز شما به انجام تحقیقات نیاز خواهید داشت تا بهترین نتیجه ممکن را به دست آورید. برای این امر استفاده از تکنولوژی نیز می تواند کاملا موثر باشد. برای مثال از طریق سایت آمازون، می توان به مشخصات محصولات مختلف و نظرات خریداران آنها دست پیدا کرد. به همین خاطر تحقیق کردن را نباید اقدامی سخت تلقی کرد.

4-به دنبال بهترین قیمت ها باشید

بدون شک هر فروشگاهی، نرخ متفاوتی را دارند. به همین خاطر بهتر است تا به دنبال بهترین قیمت موجود در بازار باشید. درواقع توجه به قیمت محصولات، باید یکی از معیارهای شما باشد. در نهایت این امر به شما کمک خواهد کرد تا نسبت به ارزش خرید محصولات، به نتایج بهتری دست پیدا کنید. در این رابطه نیز امروزه سایت ها و اپلیکیشن های مختلفی وجود دارند که قیمت یک محصول در فروشگاه های مختلف را نشان داده و پایین ترین آن را معرفی می کنند. اگرچه ممکن است اختلاف قیمت ها چندان زیاد نباشد، با این حال فراموش نکنید که همواره این صرفه جویی های کوچک، در کنار هم ارقام بزرگی را شکل خواهند داد. همچنین ضروری است تا انواع تخفیف ها را مورد توجه قرار دهید. برای مثال یک فروشگاه تازه تاسیس، بدون شک برای جذب مشتری تخفیفات ویژه ای را بر روی محصولات خود خواهد داشت. همچنین برخی از شرکت ها به مناسبت های مختلف، تخفیفات ویژه ای را تحت عنوان انواع جشنواره ها ارائه می کنند که باید مورد توجه شما باشند.

5-از تخفیف ها استفاده کنید

با ثبت نام و استفاده از اپلیکیشن بسیاری از برندها، از انواع کدهای تخفیفی آنها برخوردار خواهید شد. برای مثال برند اوبر(بزرگترین شرکت فعال در زمینه تاکسی اینترنتی) انواع کدهای تخفیف را برای دارندگان اپلیکیشن خود ارائه می دهد. به همین خاطر شما باید به دنبال پیدا کردن این کدهای تخفیف باشید. همچنین فراموش نکنید که برخی از سایت ها، به معرفی تخفیفات ویژه برندهای مختلف می پردازند که استفاده از آنها باعث صرفه جویی فوق العاده در بودجه شما خواهد شد. برای مثال سایت www.coupons.com یکی از این موارد محسوب می شود.

مطلب مرتبط: هدایت مشتریان در روند خرید برای تسریع فروش

6-به هزینه های حمل و نقل توجه کنید

بسیاری از افراد در طول روز مجبور به استفاده از وسایل نقلیه عمومی و یا خصوصی هستند. این امر در حالی است که شما باید به بهترین گزینه ها توجه داشته باشید. برای مثال در برخی از موارد مترو، مناسب ترین گزینه بوده و در برخی از موارد، راه رفتن بهترین انتخاب است. در این رابطه ضروری است تا به قیمت هر یک و وضعیت بودجه خود نیز توجه داشته باشید. برای مثال ممکن است استفاده مداوم از تاکسی، اگرچه گزینه راحتی محسوب شود، با این حال ابدا مناسب بودجه شما نیست. در نهایت اگر یک سبک زندگی کم خرج را داشته باشید، بدون شک هیچ گاه با مشکل کمبود بودجه مواجه نخواهید شد. فراموش نکنید که در این زمینه، هیچ گاه به مقایسه نپرداخته و به صورتی که مناسب شما و بودجه تان است، زندگی کنید. به هر میزان که پول بیشتری در اختیار داشته باشید، آرامش و امکانات لازم برای بهبود در آینده را خواهید داشت.

7-برندگرایی را کنار بگذارید

اشتباه بزرگ بسیاری از افراد این است که خود را مقید به استفاده از برندهایی خاص می کنند. این امر در حالی است که می توان کیفیت مشابه آنها را با قیمت های به مراتب پایین تر خریداری کرد. به همین خاطر هیچ گاه نباید به فردی برندگرا تبدیل شوید. البته این امر به وضعیت بودجه شما نیز بستگی خواهد داشت، با این حال بهتر است تا خود را به یک برند محدود نکنید تا همواره بتوانید مقرون به صرفه ترین خرید ممکن را داشته باشید. در این رابطه همواره به خاطر داشته باشید که تمامی برندهای مطرح جهان، قیمت ها را تنها به علت شهرت خود بالا برده اند. به همین خاطر ارزان تر بودن یک جنس، همواره به معنای کیفیت پایین تر آن نیست. در نهایت فراموش نکنید که اگر به واسطه استفاده از یک برند، اعتماد به نفس بالاتری را داشته باشید، بدون شک هنوز شخصیت کاملی در شما شکل نگرفته است.

8-به هنگام گرسنگی خرید نکنید

در ابتدا لازم است توجه داشته باشید که گرسنگی، تنها یک اصطلاح بوده و صرفا به مواد غذایی اختصاص ندارد. درواقع شما نباید در زمانی که بیش از حد به یک محصول نیاز دارید، خرید خود را انجام دهید. برای مثال هنگامی که از آخرین وعده غذایی شما زمان زیادی گذشته باشد، بدون شک خرید بعدی شما بر پایه احساسات خواهد بود. به همین خاطر ضروری است تا خرید را قبل از نیاز شدید پیدا کردن، انجام دهید. فراموش نکنید که این امر یک اصل روانشناسی محسوب شده و نباید در درستی آن تردیدی داشته باشید.

9-پول نقد را کنار بگذارید

این امر که تنها کارت اعتباری خود را به همراه داشته باشید، خرید کردن را سخت تر خواهد کرد. در نهایت این امر باعث افزایش امنیت در نگهداری از درآمد شما خواهد شد. در این رابطه توجه داشته باشید که حتی در اختیار داشتن هر دو آنها نیز مفید نخواهد بود. به همین خاطر تا حد امکان تنها کارت اعتباری را در کنار خود داشته باشید.

مطلب مرتبط: اهمیت مهندسی خرید

10-پرداخت اقساطی را فراموش کنید

توصیه می شود که تنها برای خرید موارد بیش از حد پرهزینه به دنبال گرفتن وام و پرداخت اقساطی باشید. این امر نیاز به پرداخت بیش از حد معمول برای یک جنس را از بین برده و امکان مدیریت درست بودجه را فراهم خواهد کرد. در این رابطه برای خریدهای خود اولویت بخشی مناسبی را داشته باشید و تنها زمانی به دنبال خرید بروید که بودجه کافی برای آن در اختیار دارید. درواقع برای یک خرید خوب، شما باید صبر کافی نیز داشته باشید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید