یکشنبه, 09 تیر 1398 - 16:34

بدون شک هیچ انیمیشنی صرفا برای سرگرمی ساخته نشده و در دل آن نکات ارزشمند و آموزنده بسیاری وجود دارد. اهمیت این موضوع به این خاطر است که شخصیت افراد در سنین کودکی، نخستین مراحل شکل گیری خود را طی کرده و به همین خاطر بسیار مهم است که آموزش های خوبی به آنها منتقل شود. در این رابطه اگرچه مقالات متعددی در رابطه با نکات مدیریتی فیلم های مختلف منتشر شده است، با این حال تاکنون در رابطه با انیمیشن ها چنین فعالیت هایی صورت نگرفته است. در همین راستا و در ادامه به بررسی برخی نکات مدیریتی مشهورترین انیمیشن های جهان، خواهیم پرداخت.

نکات مدیریتی شخصیت های کارتونی

1-مورچه ای به نام زی(1998)

صداپیشگی ستاره هایی نظیر وودی آلن، سیلوستر استالونه و جنیفر لوپز بدون شک خود به تنهایی دلیلی برای دیدن این انیمیشن جذاب خواهد بود. داستان این انیمیشن حول محور مورچه ای کارگر است که بنا بر شرایطی در صف مبارزه با دشمنان قرار گرفته و با خنثی کردن توطئه داخلی در نهایت موفق می شود تا جنگ را به نفع مردمان خود به پایان رسانده و به عنوان قهرمان معرفی شود. این امر در حالی است که وی در مقایسه با سایر سربازان از قدرت بدنی به مراتب کمتری برخوردار بوده است، با این حال وی با تکیه بر قدرت ذهن خود، به تاثیرگذارترین فرد تبدیل می شود. این انیمیشن به خوبی نشان می دهد که نخستین ویژگی یک رهبر لایق، خوش فکری بوده و نباید تصور کرد که رهبرها صرفا یک شکل و از طبقه اجتماعی خاصی هستند.

مطلب مرتبط: نکات مدیریتی بازی فورتنایت

2-پرنسس مصر(1998)

این انیمیشن در رابطه با داستان زندگی حضرت موسی ساخته شده است. نکته اصلی داستان این انیمیشن این است که هیچ گاه ظلم نمی تواند برای مدت طولانی پایدار باقی بماند. در نهایت نیز افراد ضعیف هنگامی که با یکدیگر متحد شده و رهبری دانا را برای خود برگزینند، حتی در برابر قدرتمندترین ها نیز قادر به کسب موفقیت خواهند بود. با توجه به این موضوع، هر مدیری باید از ستم کردن به اطرافیان خود جلوگیری کرده و هیچ گاه از روبه رویی با ابربرندهای عرصه خود، احساس ترس و ناامیدی نداشته باشند. این نکته را به خاطر داشته باشید که بی عدالتی زمینه ساز نابودی شما خواهد بود.

3-شرک(2001)

شرک یکی از 10 انیمیشن برتر تاریخ و برنده اسکار بهترین پویانمایی در سال 2001 است. داستان آن نیز در رابطه با یک دیو است که افراد صرفا به خاطر ظاهر وی، قضاوت های نادرستی را در رابطه با آن دارند و این امر باعث می شود تا وی همواره در انزوا به سر ببرد، با این حال پس از اتفاقاتی او به یک قهرمان تبدیل شده و حتی دختر پادشاه نیز به او علاقه مند می شود. این انیمیشن به خوبی نشان می دهد که هیچ گاه نباید صرفا براساس برخورد اولیه تصمیم گرفت. این امر برای مدیران نیز بسیار مهم است که تصویر اولیه از هر چیزی را به عنوان معنای حقیقی آن در نظر نگرفته و به دنبال شناختی عمیق و آگاهی واقعی از همه چیز باشند. برای مثال در برخورد با مشتری این احتمال وجود دارد تا در برخورد اول هیچ گونه تمایلی در آنها وجود نداشته باشد، با این حال با افزایش ارتباط خود با جامعه هدف و درک مناسب از دلایل عدم خرید، آنها را به مشتریان واقعی خود تبدیل کنید. این نکته را فراموش نکنید که لازم است تا به عنوان یک مدیر، شناخت عمیق را جایگزین تصور اولیه کنید.

4-اسپریت اسب سیمارون(2002)

این انیمیشن داستان یک اسب وحشی را روایت می کند که حتی پس از به دام انسان-ها افتادن نیز رام نشده و در سخت ترین شرایط نیز روح آزادی خواهانه خود را حفظ می کند. همین امر نیز باعث می شود تا وی بتواند پیروزمندانه از تمامی مشکلات پیش روی خود عبور کند. در نهایت نیز وی به علت همین خصوصیت به عنوان رهبر گله انتخاب می شود. این داستان به خوبی اهمیت آزاد بودن را برای یک رهبر و مدیر نشان داده و بیان می کند که افرادی شایستگی رهبری دیگران را دارند که خود انسان هایی آزاده و شجاع باشند تا بتوانند بدون هیچ گونه ملاحظه و ترسی، بهترین مسیر ممکن را برای تیم خود انتخاب کنند.

مطلب مرتبط: 7 نکته مدیریتی فیلم بنیان گذار

5-داستان کوسه(2004)

هنگامی که ستارگانی نظیر ویل اسمیت، رابرت دنیرو، مارتین اسکورسیزی و آنجلینا جولی گویندگی یک انیمیشن را برعهده می گیرند، بدون شک باید اطمینان داشت که با اثری قدرتمند مواجه هستیم. داستان این انیمیشن در رابطه با ماهی ای به نام اسکار است که همواره به دنبال فرصتی برای قدرتمند نشان دادن خود بوده و همین امر باعث می شود تا وی طی اتفاقی به دروغ خود را به عنوان قاتل یک کوسه معرفی کند. این امر اگرچه در ابتدا برای وی شهرتی را به همراه می آورد، با این حال پس از مدتی مشکلات متعدد در سر راه او ایجاد شده و جان وی در معرض تهدید شدید قرار می-گیرد. در نهایت نیز وی پس از اقرار به اشتباه خود و با کمک دوستانی که پیدا کرده است، موفق می شود تا اوضاع را بهبود بخشد. این داستان به خوبی تاثیر دروغ، خصوصا زمانی که به عنوان رهبر یک تیم انتخاب می شوید را نشان می دهد. در رابطه با مدیران نیز مثال های متعددی از افراد مختلف وجود دارد که به دروغ وعده هایی را داده و این امر باعث بروز مشکلات بسیاری در درازمدت برای آنها می شود. به همین خاطر نیز لازم است تا همواره خود واقعی را به نمایش گذاشته و به دنبال تلاش برای ارتقای توانایی های خود و کسب شهرت و دستاوردهای مداوم باشید.

6-ماداگاسکار(2005)

این انیمیشن داستان چند حیوان باغ وحش را به نمایش می گذارد که طی اتفاقاتی از محل زندگی خود خارج شده و این تغییر زمینه ساز اتفاقات بی نظیری برای آنها می -شود. داستان این انیمیشن حاوی این نکته است که تا زمانی که از منطقه امن زندگی خود خارج نشوید و به دنبال کسب تجربیات جدید نباشید، هیچ گونه تغییر مثبتی در زندگی شما رخ نخواهد داد. همچنین مدیران نیز باید این امر را در نظر بگیرند که هیچ تضمینی برای آینده وجود نداشته و لازم است تا از تمامی فرصت های موجود برای تحقق رویاهای خود استفاده کنند.

7-آن سوی پرچین(2006)

داستان این انیمیشن در رابطه با یک راکون است که باید برای باز پس دادن قرض خود، تا پایان زمستان آذوقه کامل یک خرس را فراهم آورد. برای رسیدن به این هدف او از حیوانات جنگل سوءاستفاده کرده با این حال در پایان تحت تاثیر اتحاد آنها قرار گرفته و اهداف شخصی خود را کنار می گذارد. در نهایت نیز وی به خاطر استعداد رهبری خود، موفق می شود تا تمامی تیم خود را از یک خطر جدی نجات دهد. این داستان به خوبی بیانگر آن است که رهبران نباید به دنبال سوءاستفاده از تیم خود باشند و با اقدامات خود آنها را در شرایطی دشوار قرار دهند. در نهایت هنگامی که در تیم شما اتحاد کافی وجود داشته باشد، انجام هر کاری ممکن خواهد بود.

8-پاندای کنگ فوکار(2008)

داستان این انیمیشن روایتگر پاندایی است که همواره رویای تبدیل شدن به یک رزمی کار را در ذهن داشته و در اثر یک اتفاق، به عنوان ناجی سرزمین خود انتخاب می شود. وی اگرچه در ابتدا ابدا شبیه به یک قهرمان نبوده و تنها امید مربی او نیز کتیبه ای است که طبق افسانه ها حاوی قدرت جادویی است، با این حال در نهایت مشخص می شود که این لوح، چیزی جز یک صفحه شفاف که تصور فرد مقابل را منعکس می کند، نیست. این انیمیشن به خوبی نشان می دهد که هیچ نیروی ویژه ای برای رسیدن به اهداف وجود نداشته و همه چیز به خود افراد بستگی دارد. به همین خاطر نباید به علت مقایسه های بی معنا، از رسیدن به اهداف خود ناامید شوید. این امر در رابطه با مدیران نیز صادق بوده و هر فردی می تواند به این خواسته دست پیدا کند.

مطلب مرتبط: نکات مدیریتی فیلم زن شگفت انگیز

9-چگونه اژد های خود را آموزش دهیم(2010)

این انیمیشن داستان وایکینگ جوانی را نشان می دهد که کاملا متفاوت با اطرافیان خود بوده و از قدرت بدنی لازم برای مبارزه برخوردار نیست، با این حال این ضعف وی زمینه ساز دوستی او با یک آژدها می شود و این نکته را در می یابد که انسان ها با این موجودات می توانند در صلح زندگی کنند. همین امر، زمینه ساز تحولی بزرگ در سرزمین وی می شود. این نکته به خوبی بیانگر آن است که در صورت در اختیار داشتن ذهنی خلاق، می توان از تهدیدهای موجود نیز فرصت های بی نظیر برای ترقی استفاده کرد. بدون شک چنین باوری در یک مدیر معجزه ساز خواهد بود. با نگاهی به شرکت های بزرگ نیز به این نکته پی خواهید برد که تقریبا تمامی آنها از دل یک تهدید، با انتخابی درست یک فرصت ایده آل را ایجاد کرده اند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید