چهارشنبه, ۶ مرداد(۵) ۱۴۰۰ / Wed, 28 Jul(7) 2021 /
           
فرصت امروز
بررسی ترندهای احتمالی دنیای فناوری و کسب و کار

تحول دنیای کسب و کار با فناوری هوش مصنوعی و یادگیری عمیق

1 سال پیش ( 1398/11/18 )
پدیدآورنده : بث کیندینگ   پدیدآورنده : علی آل علی  

فناوری هوش مصنوعی در طول یک دهه گذشته بحث های بسیار زیادی را ایجاد کرده است. نسل جدید هوش مصنوعی در زمینه کسب و کار و سایر بخش های زندگی روزمره حرف های زیادی برای گفتن دارد. به همین خاطر بسیاری از برندها از مدت ها قبل به سراغ استفاده از مزیت های این فناوری رفته اند. مزیت اصلی این فناوری امکان بازگشت سرمایه گذاری برندها در مدت زمانی کوتاه است. امروزه اغلب برندها در تلاش برای سرمایه گذاری و دریافت نتیجه در کوتاه ترین زمان ممکن هستند بنابراین چه چیزی بهتر از فناوری هوش مصنوعی خواهد بود؟

برندهای بسیار زیادی در طول سال های اخیر بر روی هوش مصنوعی سرمایه گذاری کرده اند. به عنوان مثال، شرکت آلفابت در سال 2018 مبلع 3.35 میلیارد دلار برای توسعه طرح های مرتبط با هوش مصنوعی و فناوری یادگیری عمیق اختصاص داد. این سرمایه گذاری در سال های بعد نیز با افت و خیزی محسوس ادامه پیدا کرد. امروزه بسیاری از غول های دنیای کسب و کار به دنبال استفاده از مزیت های نسل جدید هوش مصنوعی هستند. برندهایی نظیر بایدو، فیس بوک، تسلا، علی بابا، مایکروسافت و آمازون تنها بخشی از این فهرست بلند بالا هستند.

تحول دنیای کسب و کار با فناوری هوش مصنوعی و یادگیری عمیق

اگرچه اغلب برندهای بزرگ نسبت به مزیت های هوش مصنوعی آگاهی دارند، اما مزیت های این فناوری فقط محدود به آنها نیست. تقریبا تمام برندها در هر سطح و حوزه ای توانایی بهره مندی از مزیت های هوش مصنوعی را دارند. نکته مهم در این میان عدم آگاهی اغلب برندها و شرکت های معمولی از مزیت های هوش مصنوعی است. همین امر موجب ناتوانی آنها در زمینه کاهش هزینه های شان و افزایش سودآوری شده است.

مطلب مرتبط: کاربردهای جذاب هوش مصنوعی در کسب و کار

یکی از فناوری های همراه هوش مصنوعی تحت عنوان یادگیری عمیق شناخته می شود. یادگیری عمیق به دستگاه ها و پلتفرم های هوشمند امکان یادگیری نکات تازه بدون نیاز به تعریف بانک اطلاعاتی وسیع از سوی توسعه دهنده اصلی را می دهد. این امر به معنای واقعی تحولی در عرصه کسب و کار و تبادل اطلاعات محسوب می شود. هدف اصلی من در این مقاله بررسی مزیت ها و فرصت های تازه همراه فناوری هوش مصنوعی و یادگیری عمیق است. این مزیت ها در مدت زمانی کوتاه بدل به ترندهای اصلی حوزه کسب و کار خواهد شد.

1. امکان یادگیری خودکار سیستم های دارای هوش مصنوعی

دهه پیش رو برترین انسان یا روبات های دارای هوش مصنوعی در زمینه های مختلفی نظیر جراحی های پیچیده و خدمات درمانی را نشان خواهد داد. شاید تا پیش از این مدیریت عمل های جراحی از سوی روبات های هوشمند فقط رویایی دست نیافتنی محسوب می شد، اما اکنون رنگ واقعیت به خود گرفته است.

امروزه بسیاری از کارشناس های حوزه درمان و سلامت بر روی خطاهای انسانی در فرآیند عمل جراحی یا دیگر عملیات های حساس تاکید دارند. این امر باعث افزایش توجه به فناوری هوش مصنوعی برای کاهش حداکثری احتمال بروز خطا شده است. وقتی ما در فرآیندهای حساس به جای نیروی انسانی بر روی هوش مصنوعی سرمایه گذاری کنیم، نتیجه بهتری نیز خواهیم گرفت. نکته مهم در این میان نظارت کارشناس های حرفه ای بر روی کار دستگاه های هوشمند است. در غیر این صورت فرآیندهای موردنظر همراه با خطرهای بسیار زیادی خواهد بود.

2. پاسخگویی هوشمند به مشتریان

مرکز سلامت ایالات متحده در سال 2017 تعداد باورنکردنی 36 میلیون تماس را دریافت کرده است. بدون تردید پاسخگویی به این حجم از تماس ها از عهده هر تیم روابط عمومی خارج خواهد بود. همین امر موجب افزایش تمایل به استفاده از هوش مصنوعی در زمینه پاسخگویی به تماس های تلفنی و به طور کلی هرگونه ارتباط مشتریان با سازمان ها شده است. وقتی ما از اپراتور هوشمند برای پاسخگویی به کاربران استفاده کنیم، کیفیت راهنمایی و هدایت متقاضیان به نحو قابل توجهی افزایش خواهد یافت. این امر با طراحی یک پروتکل مشخص برای دستگاه های هوشمند و استفاده از فناوری یادگیری عمیق برای به روز رسانی مداوم اطلاعات صورت می گیرد.

امروزه برخی از برندهای بزرگ برای پاسخگویی به کاربران در شبکه های اجتماعی یا سایر کانال های ارتباطی از فناوری هوش مصنوعی استفاده می کنند. این امر کیفیت پاسخگویی برندها را به طور قابل توجهی افزایش می دهد. اغلب برندها با استفاده از این ترند توانایی کاهش هزینه های جاری شان را خواهند داشت. به این ترتیب فرصت سرمایه گذاری هرچه بیشتر بر روی حوزه های ضروری تر کسب و کار فراهم می شود.

مطلب مرتبط: آیا فناوری هوش مصنوعی باعث بیکاری کارمندان می شود؟

3. سرمایه گذاری غول های خرده فروشی بر روی فناوری هوش مصنوعی

خرده فروشی های بزرگ و شرکت های مهم همیشه نیازمند ارتباط نزدیک و سریع با مشتریان هستند. برندهای والمارت و Procter & Gamble در یکی از کنفرانس های مربوط به دنیای کسب و کار از طرح شان برای خلق تجربه هوشمند در زمینه خرید آنلاین پرده برداشته اند. بدون تردید اغلب مشتریان به هنگام خرید به دنبال دریافت توصیه های کاربردی در مورد محصولات مختلف هستند. این امر در بسیاری از موارد موجب افزایش تمایل مشتریان به خرید حضوری در مقایسه با شیوه های خرید آنلاین می شود. اکنون خرده فروشی های بزرگ در تلاش برای ارائه تجربه ای هوشمند به مشتریان هستند. این امر در هر دو حالت آنلاین و حضوری کاربرد دارد. به عنوان مثال، خرده فروشی تارگت در تلاش برای تعبیه پنل های هوشمند در قفسه های مختلف به منظور بیان اطلاعات کاربردی و پاسخگویی به مشکلات و پرسش های مشتریان است. این امر سرعت پاسخگویی به مشتریان را افزایش داده و همچنین هزینه موردنیاز برای استخدام کارشناس فروش را نیز کاهش می دهد.

یکی از تجربه های زجرآور در زمینه خرید از خرده فروشی های بزرگ صف های طولانی برای پرداخت هزینه محصولات است. این امر نقش مهمی در توسعه خرده فروشی های آنلاین داشته است. به این ترتیب اغلب افراد به جای خرید از خرده فروشی های حضوری به سراغ رقبای آنلاین رفته اند. طرح نوآورانه خرده فروشی هایی نظیر تارگت استفاده از هوش مصنوعی برای افزایش سرعت محاسبه قیمت محصولات است. به این ترتیب ما پس از انتخاب محصولات موردنیاز به سرعت از گیت خرید عبور می کنیم. سپس هزینه کالاهای خریداری شده به طور هوشمند از حساب ما کسر خواهد شد. این امر نقش مهمی در بهبود تجربه مشتریان از خرید آنلاین دارد.

4. پاسخگویی به چالش های حریم خصوصی

حریم خصوصی و احترام به آن در فضای آنلاین برای بسیاری از افراد اهمیت بسیار زیادی دارد. در همین دهه گذشته بسیاری از شرکت ها در معرض اتهام سودجویی از اطلاعات مشتریان و کاربران قرار گرفته اند. این امر به خوبی در پرونده فیس بوک در زمینه درز و فروش اطلاعات کاربران قابل مشاهده است. اگر برندهای بزرگ در زمینه تجارت آنلاین توانایی پاسخگویی مناسب به نگرانی کاربران در مورد حریم شخصی شان را نداشته باشند، به زودی با مشکلات بسیار بزرگی مواجه خواهند شد.

موفق ترین برند در زمینه استفاده از فناوری هوش مصنوعی برای بهبود وضعیت حریم شخصی کاربران نت فلیکس است. این برند با استفاده از نسخه جدید هوش مصنوعی اطلاعات کاربران را از مبدأ کدگذاری می کند. به این ترتیب دسترسی به این اطلاعات برای کارشناس های نت فلیکس نیز دشوار خواهد بود. البته نت فلیکس در زمینه شخصی سازی اطلاعات و برنامه ای پیشنهادی اقدام به جلب رضایت کاربران می کند. به این ترتیب بخشی از اطلاعات آنها برای بهبود تجربه استفاده از نت فلیکس، با رضایت مستقیم خودشان، در اختیار کارشناس های نت فلیکس قرار می گیرد. این امر به طور کلی با فرآیند درز اطلاعات محرمانه و مهم کاربران تفاوت دارد بنابراین جای نگرانی برای کاربران نت فلیکس و سایر غول های آنلاین نخواهد بود.

نت فلیکس در زمینه بهبود تجربه کاربران اقدام به سرمایه گذاری بر روی فناوری یادگیری عمیق نیز کرده است. این امر امکان فراهم سازی پیشنهادهای مطابق با سلیقه منحصر به فرد هر کاربر برای نت فلیکس را افزایش داده است. به این ترتیب میزان رضایت کلی کاربران از نت فلیکس به شدت افزایش خواهد یافت.

5. آمادگی برای استفاده از دستیارهای هوشمند

ما در طول سال های آینده هرچه بیشتر از دستیارهای هوشمند خواهیم شنید. اگر اکنون دستیار اغلب بازاریاب ها و مدیران عامل افراد حرفه ای هستند، تا چند سال دیگر دستیارهای هوشمند جای آنها را خواهند گرفت. این فناوری در زمینه زندگی روزمره ما نیز تاثیرگذار است. به عنوان مثال، دسترسی به اطلاعات کاربردی دیگر نیازمند اختصاص زمان طولانی و جست وجو در اینترنت نخواهد بود. استفاده از دستیارهای هوشمند مزیت دسترسی سریع و بی دردسر به اطلاعات مهم را دارد. این دستیارها در زمینه برنامه ریزی رویدادها و یادآوری نیز مهارت بالایی دارند.

مطلب مرتبط: هوش مصنوعی چگونه در آینده نزدیک روی نیروی انسانی تاثیر خواهد گذاشت؟

مهم ترین ویژگی دستیارهای هوشمند در ترکیب با فناوری یادگیری عمیق امکان افزایش اطلاعات و تخصص شان در حوزه های مورد علاقه و نیاز ماست. به این ترتیب چنین دستگاه هایی توصیه ها و اطلاعات کاربردی تری در طول زمان ارائه خواهند کرد. بی تردید این امر برای هر کاربری موجب ایجاد تجربه ای لذت بخش خواهد شد. برندهایی نظیر آمازون، گوگل، فیس بوک و اپل در زمینه تولید دستیارهای هوشمند سرمایه گذاری عظیمی کرده اند. این امر دارای اهمیت بسیار زیادی برای دنیای کسب و کار است. برند ما نیز برای حضور در میان برندهای بزرگ و موفق چاره ای جز توجه هرچه بیشتر به دستیارهای هوشمند نخواهند داشت.

منبع : forbes
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/N2kgsrHK
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه