یکشنبه, 23 شهریور 1393 - 10:11

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با تاکید بر اینکه بازار روسیه باید در شش ماه تصاحب شود، گفت: یکی از مشکلات کنونی صادرات، وجود واسطه‌هاست که می‌توان با حذف آنها، محصولات را با قیمت پایین‌تری عرضه کرد.
عباس پاپی‌زاده در گفت‌وگو با خانه ملت، در رابطه با ظرفیت‌های موجود برای صادرات محصولات کشاورزی به کشور روسیه، گفت: با توجه به شرایط اقلیمی کشور و توانمندی‌ها در بخش کشاورزی، انتظار می‌رود که تجار ایرانی بخش اعظمی از بازار محصولات غذایی روسیه را تصاحب کنند.
نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی در رابطه با دستاوردهای صادرات محصولات کشاورزی به روسیه افزود: نخستین نکته اینکه می‌توان مازاد تولید کشاورزی را صادر و از این طریق ارزآوری مناسبی را برای کشور رقم زد، از این رو تلاش‌ها باید در راستای تصاحب این بازار پرتقاضا باشد.  وی با تاکید بر اینکه اگر طی شش ماه آینده، بازار روسیه از سوی تجار داخلی تصاحب نشود، سایر کشورها این بازار را در اختیار خواهند گرفت، تصریح کرد: در این صورت تصاحب بازار روسیه بسیار دشوار خواهد شد، از این‌رو باید شرایط را برای ورود سرمایه‌گذاران روسی جهت سرمایه‌گذاری در بخش صنایع تبدیلی، فرآوری و بسته‌بندی محصولات کشاورزی، برای انجام صادرات این نوع محصولات فراهم کرد که به نفع هر دو کشور خواهد بود.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس ادامه داد: چنانچه امنیت غذایی روسیه از سوی ایران تامین شود، این کشور با قدرت بیشتری در مقابل اقدامات امریکا و اروپا ایستادگی خواهد کرد، اما نقطه‌ضعف بزرگ روسیه در حوزه اقتصاد و تامین امنیت غذایی، باعث کوتاه آمدن از مواضع شده است.
وی افزود: روسیه به دلیل وابستگی غذایی به اروپا، همواره مانند یک کشور قدرتمند عمل نکرده و این موضوع به ضرر منطقه است، درصورتی‌که کشورهایی مانند روسیه، چین و ایران به‌راحتی می‌توانند یک بلوک قدرتمند اقتصادی تشکیل داده و در مقابل زیاده‌طلبی‌های غرب ایستادگی کنند.
این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: بسیاری از اتفاقات خاورمیانه به دلیل دخالت‌های غرب بوده که این موضوع ناشی از سکوت برخی کشورها به دلیل ترس از مقابله با امریکاست و اگر ایران امنیت غذایی روسیه را تضمین کند قاعدتا آنها هم محکم‌تر در مقابل امریکا ایستادگی خواهند کرد.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید