پنجشنبه, ۲۰ بهمن(۱۱) ۱۴۰۱ / Thu, 9 Feb(2) 2023 /
           
فرصت امروز

به گزارش فرصت امروز به نقل از تجارت نیوز، چند ماهی می شود که عرضه خودرو در بورس کالا آغاز شده است. در این مدت خودروهای زیادی در بورس عرضه شد و تقریبا تمام این خودروها به واسطه تفاوت قیمتی عمده با بازار آزاد مورد استقبال مردم قرار گرفت.

عرضه خودرو در بورس کالا مزیت های بسیار زیادی دارد. برای نمونه بازار خودرو که یکی از مهمترین بازارهای اقتصادی کشور به حساب می آید به ثبات می رسد و دست دلالان از این بازار کوتاه می شود و به بیان دیگر رانت از بین می رود. از سوی دیگر، کارخانجات با کشف قیمت، خودرو خود را می فروشند؛ یعنی یک قیمت پایه تعیین می شود و پس از آن به وسیله رقابت قیمت افزایش می یابد که به واسطه این موضوع تولیدکننده خودرو می تواند سود بیشتری را کسب کند.

عرضه خودرو در بورس کالا، گامی در راستای کشف قیمت خودرو

مزیت بعدی که بسیار مهم است به گردش نقدینگی در بازار سهام باز می گردد؛ عرضه خودرو باعث می شود میزان گردش نقدینگی در بازار سرمایه افزایش یابد که در شرایط فعلی بازار، یک نقطه امید و اعتماد برای سهامداران است. البته نباید فراموش کرد که موفقیت عرضه خودرو در بازار سهام میزان اعتماد سهامداران را نیز افزایش می دهد.

استقبال از عرضه خودرو در بورس

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با مثبت تلقی کردن اقدام سازمان بورس در عرضه خودرو در بورس کالا گفت که این اقدام گامی در راستای کشف قیمت خودرو است.

علی رضایی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با تجارت نیوز با اشاره به عرضه خودرو در بورس کالا گفت: با این اقدام می توان انتظار کشف قیمت خودرو را داشت منتها همه چیز منوط به استقبال مردم است.

وی توضیح داد: ممکن است علی رغم پایین بودن قیمت خودرو بعد از عرضه در بورس کالا، مردم از آن استقبال نکنند؛ مثلا ایران خودرو پژو ۲۰۷ را در این بازار کالایی جهت کشف قیمت عرضه کرده اما مردم استقبال نکنند که باید در این باره تمهیدات لازم اندیشیده شود تا با یک سرخوردگی مواجه نشویم.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر لزوم وجود رقابت در بازار خودرو گفت: اقدام سازمان بورس مبنی بر اقدام به عرضه خودرو در بورس کالا مثبت است که نتایج آن را می توان در کاهش قیمت و کوتاه شدن دست دلالان مشاهده کرد. البته باید در ادامه فکری برای افزایش کیفیت خودرو شود و اینکه چه طور مردم از عرضه خودرو در بازار سرمایه استقبال کنند.

جدول کامل قیمت خودروهای داخلی و وارداتی

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/Z63v8oyX
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه